Prosím o radu - menší FVE

Odpovědět
miroos08
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 17, 2022 7:49 am

Prosím o radu - menší FVE

Příspěvek od miroos08 »

Ahoj, všiml jsem si, že je tady spousta chytrých a ochotných lidí a chtěl bych Vás tímto požádat o radu, protože vzhledem ke svým znalostem problematiky to prostě sám nevymyslím.
Mám dvoupatrový byt s celokovou plochou 60m2 (pro znalé je to baťovský 1/4 domek) a chtěl bych pořídit fotovoltaiku abych odlehčil platbám za energie a pro případ nějaké krizové události. Současný stav je takový, že mám plynový kotel na ohřev vody i vytápění radiátorů a taktéž krbové kamna. Moje myšlenka je taková, že bych pořídit fotovoltaiku a klimatizaci, kterou bych v létě chladil a v případě slunečného počasí v zimě mohl dotápět a zbytek spotřebičů by snad mohl jet celý rok taktéž na fotovoltaiku a baterie. Samozřejmě v případě potřebych si docucal energii ze sítě. Otázky u kterých si nejsem jistý jsou jaký výkon panelů a baterií bych potřeboval, předpokládám, že co se týče baterií, tak to je otázka hlavně ceny a čím víc, tím líp. Druhá věc je, co s přebytky energie? Instalace nějakého dalšího většího zařízení pro ohřev vody nepřipadá v úvahu z důvodu nedostatečného prostoru. Původně jsem měl v plánu udělat řešení od firmy a posbírat dotace, nicméně je problém, že se jedná o bytovku se 3 byty a potřeboval bych souhlas dalších vlastníků. Druhá věc je podmínky a závazky z dotace plynoucí. Věřím, že je tady spousta lidí, kteří budou vědět líp, jaké by bylo optimální řešení dané situace. Chápu, že to nejspíše nebude vycházet příliš dobře ekonomicky, ale vzhledem k současné energetické situaci bych byl asi ochoten risknout i to, že návratnost bude v nenávratnu.
Děkuji.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Prosím o radu - menší FVE

Příspěvek od Diablo007 »

Asi 2 měsíce zpět sem na jednom 1/4 fve oživoval. Několik problémů na střechu cokoliv dávat je jak říkáš se schválením zbytku vlastníků nebo načerno a doufat že nikdo nebude remcat za druhé všechny domky jsou památkově chráněné tedy by to mělo být tak aby to nebylo vidět nebo pokud jsi od silnice nahoru a máš nějakou pergolu tak ji využít jestli to dovolí stromy. Hlavní jistič máš také 1f nebo je to jiné a máš 3f? Pokud 1f tak je to ideální základ na fve je to nejefektivnější
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
miroos08
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 17, 2022 7:49 am

Re: Prosím o radu - menší FVE

Příspěvek od miroos08 »

Já mám trochu atyp. Mám delší přesah střechy, cca 1 meter a cesta vede ještě cca 2 výškové metry pod barákem, takže by to vesměs nebylo vidět. Památkáři to tuším nezakazují, ale nesmí to být příliš vidět. V tomhle směru by to bylo asi OK. Umístění na pergolu mě taky napadlo, nicméně nemám příliš tlusté trámy a nevím, jestli by to zvládla. Hlavní jistič mám taky 1f. Zajímalo by mě kolik sis vzal za oživení FVE, případně za nějakou částečnou montáž. Takové ty "stavební" věci bych zvládl sám (odtahat na střechu, nějak to tam nastavit apod.), ale zapojení drátů atd. bych si netroufl.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“