Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
již delší dobu provozuji ekosystém Studer. Současně se snažím nějaké věci řídit nebo logovat přes Homeassistant. Bohužel jsem zatím nenašel řešení, kterým bych dostal data z platformy Studer do HA. Na obou fórech se objevilo již několik řešení, které ovšem nejsou úplně použitelné pro běžného občana bez schopností programovat.
Proto bych rád navodil diskuzi na téma správného konceptu, který by splňoval více kritérií pro použití u "kde koho". Aby se to celé někam mohlo posunout, tak to navrhuji řešit crowdfundingem. Tedy nabídnout programátorovi skupinovou odměnu, aby měl motivaci to dotáhnout.
A teď ke konceptu, který by mě osobně dával smysl. Názory se můžou lišit, proto to berme jako diskuzi.
1) Stand-alone - já bych upřednostnil samostatné zařízení, které bude mezi Studer a domácí automatizací. Důvodů je více, ale za mě je to zejména dlouhodobá stabilita a nezávislost na náladách koncového uživatele. Mělo by to být zařízení, které má malou spotřebu, "nekonečný" uptime, rozhraní metalické TCP IP z důvodu robustnosti, dlouhá HW životnost (tedy žádná SD karta) apod.
2) Rozhraní do Studer - zde nemám dostatečné znalosti, ale spíš bych upřednostňoval komunikační zařízení Studeru (X-com RS-485, X-com CAN, někteří z nás mají kupy X-com RS232 ze Secondsolu), než přímo přístup do sběrnice Studer. To zejména z pohledu stability a jistoty.
3) Rozhraní do nadřazeného systému, domácí automatizace - Poslední dobou se mě osobně velice líbí MQTT, které se zdá být velice multiplatformní, funkční, má perspektivu. MQTT broker bych volil na IP adrese v tomto zařízení.

Z těchto výše uvedených kritérií mě vychází asi nejlépe SDS, např. SDS mikro. To lze pořídit např. i s RS-485, není drahé a prostě funguje. Mě už tady 1ks běží 12let a sáhnout jsem do něj musel snad jen jednou kvůli komunikaci na portál, což není chyba samotného zařízení.
Pokud by to bylo takovéto stand-alone zařízení, tak by snad mohlo vykrýt potřeby většiny uživatelů. Šel by využít např. i integrovaný web server.

Samozřejmě jasnou další možností je RPi, šlo by využít DB a grafana apod. Jenže to už se začíná nafukovat, nelze to nechat běžet na SD kartě, přílišná diverzita uživatelských přání,....
Podobný projekt zrealizoval např. Daromer z DIY Tech & Repairs https://www.youtube.com/watch?v=0AvnXuu ... %26Repairs
Jenže to už se ubírá v jinou myšlenku jež jen prostředníka mezi dvěma ekosystémy.

Dál by připadalo v úvahu nějaké PLC. To už je ale podle mě zbytečně drahé.

Aby to nebylo jen obecné plácání, nabízím příspěvek 3 tis. jako podporu na programování. Pokud nás bude dost, mohla by to být motivace pro programátora. Pro někoho, kdo umí komunikovat do ekosystému Studer a umí programovat třeba v C, to není asi tak velká věc.
Já už jsem prostě vyléčen z toho to lepit jako přílepek do nějakého již běžícího zařízení, např. HA RPi. Každou chvíli se něco vykydne a člověk nedělá nic jiného, než že pořád něco léčí. Měl by to být dobrý sluha, nikoli špatný pán:)
Budu rád za diskuzi.
díky
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

když ještě doplním, tak asi nejblíže myšlence takového prostředníka bylo vlákno
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 81#p167381
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

Užívateľ Jesufs, je asi najďalej, má to spracované pekne a ponúka to na predaj.

Niečo urobil aj u mňa, ale vďaka mojej zaneprázdnenosti, sa to nedokončilo... :roll:

Inak mám HA na mini PC a vyčítanie dát funguje priamo z XCOM-232i, čo má asi každý doma a je aj najlacnejšie priamo cez prevodník seriál na USB.
Dáta v HA som už videl v pohode, ale nie je to dokončené.
Proste to urobil veľmi jednoducho a funguje to aj na miniPC? nie je potrebné nič ďalšieho len na logovanie ako napríklad SDS.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

Tady je popis implementace MQTT do SDS.
https://wiki.merenienergie.cz/subdom/wi ... title=MQTT
Z tohoto popisu vyplývá, že by tedy brocker nebyl v SDS, ale např. HW pro HA. To ale není žádné drama, myšlenka pořád zůstává stejná.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

mobilik píše: čtv pro 22, 2022 3:14 pm Užívateľ Jesufs, je asi najďalej, má to spracované pekne a ponúka to na predaj.

Niečo urobil aj u mňa, ale vďaka mojej zaneprázdnenosti, sa to nedokončilo... :roll:

Inak mám HA na mini PC a vyčítanie dát funguje priamo z XCOM-232i, čo má asi každý doma a je aj najlacnejšie priamo cez prevodník seriál na USB.
Dáta v HA som už videl v pohode, ale nie je to dokončené.
Proste to urobil veľmi jednoducho a funguje to aj na miniPC? nie je potrebné nič ďalšieho len na logovanie ako napríklad SDS.
Mě teda nepřipadá zrovna miniPC lepší než např. robustní SDS. Každý má ale své důvody pro to či ono. Já jsem se snažil důvody vysvětlit.
Ano, určitě by šlo použít USB->RS232, ale to už zase musí být zařízení s USB porty. Takže RPi nebo něco většího.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

Veď Home Assistant ti na niečom beží nie? Snažím sa ti vysvetliť, že nepotrebuješ ďalšie zariadenie, ale dá sa to priamo na systéme kde ti beží HA poriešiť.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

A já jsem se zase snažil v prvním příspěvku vysvětlit, proč to právě na zařízení domácí automatizace nechci. A myslím že oprávněně. Těch důvodů je ale daleko víc, např. že ty dvě zařízení jsou v jiných částech domu a nechci tahat další kabely, zejména když je všude ethernet. Já mám navíc automatizační zařízení už dvě, do obou bych Studer data potřeboval. Jako další důvod může být i to, že je docela pravděpodobné, že za pár let všichni pojedeme domácí automatizaci na úplně jiné platformě i HW. Rád bych prostě převod dat ze Studer do čehokoli vyřešil jednou pro vždy a už se k tomu nevracel. V podstatě jak se jmenuje to starší téma, např. jako Studer MQTT senzor.
Nevím kolik jsi proseděl nocí u rozpohybování např. HA nebo RPi ty, ale já už dost. Už vím naprosto jistě, že život je příliš krátký na to, abych se pořád šťoural v nějakém HW/SW. To je právě ten důvod, proč miluju ten prastarý Studer a dokonce i bez touchscreenu a grafů. SDS stejně tak. Pokud nebudu měnit HW, tak nemusím dalších 10let NIC řešit.
Taková kontrolní otázka... Kolik aktualizací na tebe číhá každý měsíc v HA? A kolik ve Studeru? Kolik aktualizací za příštích 5 let způsobí nějakou havárii? Odpověď je asi jasná. Takže jak jsem psal, hledám dobrého sluhu, nikoli špatného pána.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

V poriadku, viem už o čo ti ide, snažil som sa len nestranne poradiť, tak sa neznervoznuj pls, teraz pred sviatkami pokoja a mieru. :wink:

Noci som nepresedel pri programovaní, lebo to neviem a už ani nebudem vedieť...
V HA sú bežne aktualizácie a neriešim to, nainštalujem a zatiaľ bez problémov. Ale to je jedno, nebudeme sa tu hašteriť na somarinách.

Súhlasím s tebou, SDS je určite lepší HW ako hocijaké miniPC a RBpi.
Takže ak sa nájde niekto kto naprogramuje SDS nejako logicky aby to išlo u všetkých rovnako, rád prispejem.
Ja som ohľadom SDS a tohto programovania na Studer minulý rok oslovil Vatu, ale nemala na to čas a možno ani chuť. Tiež som najprv plánoval to riešiť cez SDS, ale stroskotal som.

Môj projekt, nad ktorým pár hodín presedel jesufs, už asi nikdy nebude dokončený, ale Ďakujem mu aj za to. :wink: Bolo tam milion riadkov programovania.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

Já se určitě za názory nezlobím, právě naopak. Jde mi hlavně o to diskuzí dojít ke správnému konceptu. Pokud by se na něm shodlo více lidí, je určitá naděje, že to někdo dotáhne.
Já už prostě radši vytáhnu pár peněz za to, abych si ušetřil ty vrásky. Taky nemám programátorské vlohy a každá konfigurace jako např. HA mě stála dost času. Nakonec tam nějak dobelhám, ale toho úsilí.
Taky mě dost štve, jak nedotažená a kostrbatá jsou i velká řešení. Např. 3 roky starý infotainment škodovky je taková sračka, že vůbec nechápu, jak něco takového mohli dát na trh. Pak mě samozřejmě těší zařízení, které 10let běží bez péče a pořád dělá co má. Prostě to je balzám na duši v této době v jaké žijeme.
Naposledy upravil(a) redcrown dne čtv pro 22, 2022 4:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

mobilik píše: čtv pro 22, 2022 3:58 pm V HA sú bežne aktualizácie a neriešim to, nainštalujem a zatiaľ bez problémov.
Já jsem třeba do HA nainstaloval docker a portainer, abych rozchodil komunikaci na Batrium. To funguje krásně. No jo, jenže po instalaci zase nefungují instalace a aktualizace doplňků. To by se z toho člověk posral.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

Tak ono je to vždy o kompromisoch. Mne zatiaľ ide všetko čo som chcel až na ten Studer. Ono je to v podstate už rozbehané, len to dokončiť.
Ale vzdal som to a otravovať ďalšieho človeka, kvôli tomu je tiež také...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

Ale keď to zoberiem zo stránky funkčnosti, tak súhlasím a bude určite lepšie ak to pobeží napríklad na SDS.
Bude to určite jednoduhšie v budúcnosti, ale treba sa zhodnúť, cez čo ťahať dáta, či cez XCOM-232i, alebo 485.
323i je podľa mňa chodnejší a lacnejší.

Ako som vravel, prispejem tiež ak niekto ponúkne hotové riešenie. Viem o jednom človeku čo mu už to cez SDS chodí.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od yolo80 »

A toto este nikto neskusal?
https://www.openstuder.io/#/
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

K tomu treba 485 prevodník za kopec penazí. A ďalšie RBpi, čo momentálne nie je moc dostupné. Aspoň si tak myslím.
Neviem či sa to dá implementovať priamo do HA, alebo do SDS.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od redcrown »

díky mobiliku, pročetl jsem si příspěvky od Kamils.
viewtopic.php?p=7411#p7411
úplně mě tyto příspěvky unikly. Zdá se, že měl stejné myšlenkové pochody.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od brumlaj »

A co tak přemluvit Kamils(e) aby prodal svou dosavadní práci na SDS napříště vedenou jako OS? Měl by o to zájem? Také jsem ochoten přispět, ale preferuji systém, který je dále řešitelný, byť za další peníze. Nikoli one (wo)man řešení které je závislé na jakémkoli psychickém stavu jednoho jedince.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

Kamils tu už dlhšie na fóre nebol.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Lzak
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 07, 2023 12:36 pm

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od Lzak »

Pokud najdu řešení a někoho kdo propojí Studer a HA tak jsem připraven se přidat. Jsem absolutní laik a napojit bych potřeboval 😉
JeffersM1
Příspěvky: 42
Registrován: sob led 21, 2023 12:30 am
Bydliště: Alcobaça Portugal
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8200
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od JeffersM1 »

Nezdá se, že by existovala nějaká integrace HA, kterou bych mohl najít a která by komunikovala se zařízením Studer prostřednictvím Ethernetu. Můj syn však dokázal pomocí Restful Sensor Integration načíst informace z cloudu Studer. Funguje to, ale často ztrácíme komunikaci s cloudem. Zdá se, že stejný problém s připojením je i při použití mobilní aplikace Studer pro Android nebo webového portálu, kde aplikace Studer provede požadavek na data, ale web data nikdy neodešle. Máte tento problém při pokusu o získání dat z webu Studer?

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
PV Panels: 18 Recom 460W Shingled Puma monocrystalline
Inverter: 1 Studer XTH 8000-48
Communications: 1 Xcom-LAN (Moxa NPort 5110A & Xcom232), 1 Xcom-CAN, RCC-03
Charge controller: 2 Studer VS-70
Battery: 4 Pylontech US 3000B 3.5KW
Lzak
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 07, 2023 12:36 pm

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od Lzak »

Ano přes portál je to velice špatné a komunikace často nefunguje ani na portále
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od marsal »

Jen pro pořádek připomínám své hotové řešení s PLC Foxtrot 2, viz odkaz "kozlovna" v podpisu.
Chápu, že v původním požadavku je něco jiného, i když já osobně bych neměnil, protože jsem zatím nezažil něco jako "pád počítače" nebo nečekaný restart, apod..
Pokud by někdo zatoužil jít stejným směrem, nemám problém kód sdílet, SZ.
Přílohy
Studer.jpg
Studer.jpg (285.21 KiB) Zobrazeno 2986 x
Jusufs
Příspěvky: 38
Registrován: sob srp 06, 2022 6:58 am
Bydliště: Bratislava
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 7

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od Jusufs »

yolo80 píše: čtv pro 22, 2022 6:25 pm A toto este nikto neskusal?
https://www.openstuder.io/#/
Ano skusal som to, ale len na urovni kniznice pre Python klienta.
Aplikacia tak ako je k dispozicii funguje s publikovanym webovym rozhranim bez problemov.
Vsetky 3xxx telegramy sa vycitaju do 30 sekund. Adapter 485i je pre cistokrvny modbus a openstuder ho perfektne vyuziva.

Riesenie cez 232i je tiez mozne, ak nepotrebujete vsetky 3xxx, 1xxx, 6xxx, 7xxx v realnom case. Vyskusal som na urovni possielania a spatnej odpovede vo forme hexa retazcov.
Pred dvoma tyzdnami som spojazdnil s celkom fundovanym majitelom 3x2 XTM4000 vycitavanie zakladnych 3xxx infotelegramov a predanie hodnot do Influx databazy a dalej do zobrazenia v Grafane.
Takze ak ma viete pripojit na Rpi s instalovanym Pythonom 3.9 a vyssie, mate 232i a patricny 232 kabel (Rx, Tx,zem) a moznost pripojit ma priamo v routri na Rpi, mozeme to skusit. Teamaviewer na Windows je tiez potrebny, pretoze vlstne hex retazce si musite odchytit z Command line Windozu.
Co sa tyka 485 a Openstudera, chcel by som vycitat telegramy vlastnym python skriptom a poslat dalej do Grafany alebo este ako medziclanku do Openhabu.

Co sa tyka platformy SDS [url][https://www.onlinetechnology.cz/eshop/k ... %5D=15/url] nepoznam ju, ale v principe pokial zariadenie ma 485 modbus a vie python, tak sa to da. RPi s USB SSD diskom je celkom spolahlivy a ma vsetko co treba. Mojim cielom je ponuknutie SD image, do ktoreho si zadate par parametrov. Mam vsak len system s jednym XTH s 2x pylontech US3000. Variotrack ani Variostring nemam. Zacal som s Fronius Primo a mienim si dokoncit 1 fazovy system s phase shift v polostrove.

US3000 viem tiez vycitavat po seriovej linke (adapter USB serial) na urovni jednotlivych packov, ale odskusal som az na uroven jednotlivych clankov v packoch. Dolezita je moznost vycitat maximalny drift. Da sa aj softverovo vypnut pack, ale neviem, ci by to v pripade zataze baterie a jej odpojeni neposkodilo xtender. Predvcerom sa mi XTH odporucalo. Patram po vadnych castiach ako DC/DC prevodniky MAXIM 12V, LM2671 5V, Shottky diodach a elektrolytoch, TPS7333QP-3.3V regulatore etc. Takze mam zatial komunikacnu "tmu" :stupidme:
Ak sa mi podari odstranit poruchu popisem postup s fotkami, drzte palce.

DOLEZITE: Pre tych ktori potrebuju menit rele v extendri (Hongfa HFE10-1_12-HST-L2) pozor na to, ze treba pred zapajkovanim novych rele zabezpecit externym 12V DC zdrojom ROZPOJENY STAV kontaktu !!!
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčítání dat ze Studeru - koncept + myšlenka "crowdfundingu"

Příspěvek od mobilik »

Ahoj, jesufs, ďakujeme za cenné info.

Info ohľadom toho kontaktu ktorý treba prepnúť na rele vopred by si mohol vložiť aj do témy kde sa rozoberá, čisto oprava menica studer.
Je to cenná info, je lepšie ak bude po kope v téme o servise studer portfólia. :wink:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Odpovědět

Zpět na „Studer“