Stránka 1 z 1

Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 23, 2022 10:58 am
od pave69
EG.D má na svých stránkách: https://www.egd.cz/sdileni-elektriny-v-bytovych-domech
"pěkně" vysvětlené, jak distributoři uchopili novou možnost sdílení FV.
Asi nejdůležitějším (v negativním slova smyslu) bodem je fakt, že každý byt (přidružené odběrné místo, OMp) má předem definovaný podíl na výrobě FV (vůdčího odběrného místa OMv) a součet těchto podílů je 100%.
Je to dost podobné, jako byste doma museli přiřadit % podíl elektřiny z výroby FV ledničce, pračce, bojleru, myčce.... a když dané OM tento podíl nespotřebuje, nemůže ho převzít nikdo jiný, ale odchází do DS.
Takže nárůstu FV na BD domech se netřeba obávat, nikomu se to nevyplatí :D .

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 23, 2022 6:11 pm
od Beny
Já v tom tedy háček nevidím. Ten alokační klíč by měl být dán finančním příspěvkem OMp, respektive tím, jak se dohodne SVj. Pokud se FVE zaplatí z peněz SVj budou mít všichni OMp stejný alokační klíč.
Nespotřebovaná energie jde do DS, buď prodej nebo VB.

Prosím vysvětli tvůj názor,

Děkuju

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 23, 2022 7:49 pm
od Frantom
Jakým mechanismem se zabezpečí to rozdělení energie z FVE dle dohodnutých procent?
Docela by mne takové zařízení zajímalo, přece nebude v každém bytě podružný měnič.

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 23, 2022 8:03 pm
od jahodovák
Já to chápu tak že každý má finanční podíl podle klíče a podle podružných elektroměrů se poté propočítají náklady jednotlivých členů,kdo ušetří,bude platit méně,než kdo má větší spotřebu.

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 23, 2022 8:41 pm
od pave69
Beny píše: pát pro 23, 2022 6:11 pm Já v tom tedy háček nevidím. ...
Nespotřebovaná energie jde do DS, buď prodej nebo VB.
Háček je v tom, že do DS nejde nespotřebovaná energie, ale energie nad rámec kterékoli dílčí alokace, která je fixní. Příklad:
- výroba FV 10kW
- alokace do 10 bytů po 10%
- spotřeba 5 bytů je po 2 kW (tj 5x2 = 10 kW celkem)
- spotřeba dalších 5 bytů je 0
Výsledek: z FV je "spotřebováno" 5 kW, 5 kW z nečerpaných alokací jde do DS, byty se spotřebou čerpají 5 kW z DS (včetně ds poplatků atd)
A to se "vyplatí" :D :D :D

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 23, 2022 8:44 pm
od pave69
jahodovák píše: pát pro 23, 2022 8:03 pm J... a podle podružných elektroměrů se poté propočítají náklady jednotlivých členů...
V té koncepci žádné podružné elektroměry nejsou. Jsou jen OM (odběrná místa), každé měřené elektroměrem "hodného" distributora, měření typu B (po 1/4 hodině).

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 23, 2022 9:41 pm
od Youda
Pave69,
díky za nasměrování. Samozřejmě, to že vše bude prozářeno sluncem, snad nikdo neočekával. Jsme přece v ČR/EU :lol:

Na druhou stranu, budiž distributorovi EgD k dobru, že takto brzy vydal aspoň základní manuál a odpovědi na časté otázky. Z toho mi ale zároveň vyplývá, že:
- vyjednávání o konečné podobě vyhlášky probíhala již delší dobu
- distributoři měli čas se připravit
- jistě si nenechali ujít šanci, jak do textu potají nacpat gumové kramle

Jaké kramle tam skutečně jsou se jistě dozvíme v průběhu roku 2023 právě díky tomu, jak "kreativní" distributoři budou při interpretaci jednotlivých ustanovení. Esenciální vlastností veškeré ČR/EU legislativy přece je, aby byla ohebná, dala se vykládat tak, jak se kormidelníkům zrovna hodí, umožňovala řízenou korupci, posilovala monopoly a v ovčanech vytvářela iluzi svobody, klidu a pokoje. Neklidné ovce se totiž špatně stříhají.

Jsem docela zvědavý, jak tyhle "energetické komunity" nakonec dopadnou, respektive jak dopadnou výsledovky po prvních letech provozu. V panelácích to snad nějaký smysl dávat bude. Pro větší celky, jako jsou vesnice, nebo pro geograficky rozložené virtuální elektrárny, si to zatím nedovedu procesně vůbec představit. Respektive, tam bude asi vždy dávat větší smysl prodávat veškerou výrobu na SPOTu a společně se dělit o zisk.

Co se týče těch "paneláků", má už někdo prosím nastudováno, jak to bude s jednotlivými položkami v rámci regulované části ceny elektřiny?

Konkrétně POZE, distribuce, platba za jistič, daň z elektřiny, DPH atd.? Ono totiž pokud to bude tak, že silová část energie z FVE se v rámci jednoho vchodu bude spotřebovávat skutečně napřímo, ale zároveň bude stále zatížena poplatky a daněmi, stejně jako silovka čerpaná z distribuce, tak to zas až taková výhra není. Ikdyž chápu - někdo ty chytré elektroměry zaplatit musí, stejně tak musí zaplatit hordu kancelářských, kteří ten komplikovaný systém budou formálně udržovat v chodu a hlídat fakturace.

Bylo by vlastně docela humorné, kdyby se nakonec přišlo na to, že hlavním přínosem této inovace je, že si státní rozpočet a distribuční společnosti přijdou i na peníze, na které by si v případě klasického řešení, kdy celé SVJ přejde na společné OM a vlastní rozúčtování, nesáhly :lol:

Dalším drobným nedostatkem je, že:
SVJ mají ve vlastnictví často celou budovu, což je třeba dům se šesti vchody, propojenými sklepy a někdy i půdou (starší činžáky). Střecha je společná a do montáže FVE tak budou mluvit obyvatelé všech vchodů. Zároveň se ale v manuálu EgD píše, že vůdčí odběrné místo (OMv) lze zřídit vždy jen pro jeden vchod. Takže buď se všech šest vchodů shodne pokaždé, když obyvatelé jednoho z nich budou chtít mít svoji malou, šestinovou FVE a OMv, nebo opět vychází lépe postavit jednu velkou společnou FVE, výrobu prodávat za spot a ziskem dotovat fond oprav či provoz budovy jako celku.

Hmm - tam je celkově snad víc potencionálních problémů, než přínosů. Místo toho, aby vznikla jednoduchá, spravedlivá, všeobjímající legislativa na virtuální elektrárny a agregaci flexibility, tak tu budeme mít paralelně vedle sebe dvě nebo tři různé verze.... achjo.

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: sob pro 24, 2022 1:50 am
od tomas
Přečetl jsem o tom už hodně článků a udivuje mne jak často v nich ERÚ vysvětluje že to tak museli udělat a straší tím že vytlačit distributora z baráku ven je nevýhodné a že si obyvatelé nebudou smět vybrat vlastního obchodníka a ostatní budou doplácet na neplatiče a že zákon chrání odběratele po elektroměr a podobně. A přitom to není pravda a účelově ERÚ zatajuje to nejlepší řešení (nejhorší pro distributory) a tím je LDS. Pokud si stoupačku v obytném domě prohlásí za LDS, tak předávací místo bude na patě domu a distributor si posbírá elektroměry a komunita která vlastní tuto LDS rozdá vlastní elektroměry které bude vykazovat v OTE, úplně stejně jako to dosud dělat distributor. A nemusí instalovat ani ty podvodné elektroměry co měří každou fázi zvlášť, to už je na nich jaké pravidla si v LDS udělají.
Ušetří na distribučních poplatcích (je dost velký rozdíl když například 40 bytů platí paušál a distribuci za 25B/1 nebo všichni budou platit za předávací místo třeba 160B/3 a navíc si každý bude moc vybrat vlastního obchodníka (zůstane mu stávající) a to co přeteče do DS bude opravdu jen přebytek. Neplatiči se v LDS odpojují úplně stejně jako v klasické DS. A zákon chrání odběratele úplně stejně, na velikosti distribuční sítě nezáleží. Provozovatel (komunita) LDS každý měsíc předá obchodníkům stavy elektroměrů jednotlivých odběratelů snížené o vyrobenou energii rozdělenou dle klíče (to lze jednoduše dálkově odečítat a automatizovat). Případně si mohou udělat řízení tarifů, když bude přebytek elektřiny - nízký tarif (třeba i zadarmo), a nedostatek elektřiny - vysoký tarif. Jak si rozpočítají spotřebu a zisk z prodeje přebytků a co odevzdají jednotlivým obchodníkům je už jejich věc. Distributorovi zaplatí jen za jedno předávací místo. Předávací místa v LDS sice musí ze zákona platit také za distribuci, ale to platí už své LDS (sami sobě) a co zůstane po zaplacení nadřazenému distributorovi si mohou zase rozdat zpět.

Oni tu komunitní energetiku museli už na poslední chvíli povolit, tady už bylo extrémní nebezpečí že budou vznikat v domech LDS a distributoři budou mít obrovské ztráty o které je provozovatelé LDS připraví a hlavně by ty zdroje schované v LDS neměli vůbec pod kontrolou. A také už by to byl velký problém tu lavinu nových LDS zastavit, nebyli by schopni nabídnout lepší podmínky (ani je nenabídli, ale o LDS mají zakázáno mluvit a musí strašit vytlačením distributora na patu domu). Tak se ta lavina na nějaký čas pozdržela a oni mají teď čas na novou tarifní strukturu kde už asi nebudou LDS provozovatelům tak vydělávat na distribuci jako dosud. V těch domech totiž distributor nemůže vzniku LDS nijak zabránit, ta stoupačka není jeho, ale majitele(ů) domu, takže když se rozhodnou že tam bude LDS, tak distributor musí jít na patu domu kde končí jeho kabely a nic s tím nezmůže. On na jejich kabelech dosud jen parazituje a nechává si za to ještě platit. O instalovaném výkonu a technických podmínkách provozu zdrojů v LDS potom také rozhoduje provozovatel LDS, takže si tam teoreticky budou moct dát co chtějící pokud při tom dodrží rezervovaný příkon a výkon do nadřazené DS a to si mohou jednoduše zregulovat nebo přebytek výkonu posílat do ohřevu vody, akumulátorů a podobně. Kdykoliv si tam budou moc cokoliv změnit (přidat panely) aniž by jim to musel povolit distributor.

Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky :lol:

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: sob pro 24, 2022 9:42 am
od Beny
Přečetl jsem si oba dva příspěvky nademnou a musím jen souhlasit. Bohužel to u nás jde vždycky tak, že tlak velkých výrobců energie na zákony je větší než by jsme asi čekali. Sám ministr Sikela přiznal, že lobing u LEX OZE II byl obrovský. Proto to zdržení.
Zástupkyně ERÚ (na jmnéno si již nepamatuji) se divila, že na jednání, které probíhali na mezirosortu se řešily věci, které byly z jara již dávno domluvené.

Vyhláška sice není ještě hotova, ale už se objevují podrobnosti, kvůli kterým se, pokud to tak zůstane moc lidí nepohrne.

Např. sdílení je vždy potřeba nahlásit svému obchodníkovi. Ten bude mít možnost vypovědět dosavadní smlouvu bez udání důvodu a nabídnout jinou, tedy s jinou cenou, s jinými podmínkami.

LDS v panelovém domě s jedním OM dnes již fungují. Je tam ale problém s tím, pokud jakokoliv partaj do toho nepůjde. Myslím, že nějak podobně funguje projekt https://www.domysobe.cz/.

K měření po fázích. Vím o chystané změně, právě kvůli sdílení. Jen zatím se bude možná sčítat, resp. odčítat jen silovka, případně jen nějaká část distribuce.

Připravovaná změna byla zveřejněna někdy v srpnu https://www.eru.cz/navrh-koncepce-propo ... y-v-cenach

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pon pro 26, 2022 4:02 pm
od brumlaj
Beny píše: sob pro 24, 2022 9:42 am....... LDS v panelovém domě s jedním OM dnes již fungují. Je tam ale problém s tím, pokud jakokoliv partaj do toho nepůjde. ........
Pořád cítím směšování. LDS lze vybudovat jako druhá stopuačka a je zcela jedno kolik lidí přejde. Dokonce jsem to jednomu družstvu navrhoval, ale pravda, bezvýsledně. Ti si budou rvát vlasy z palice. Nebo ne a chu. s nimi. Investovali na podzim do rekonstrukce stoupaček, magoři.

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: čtv led 26, 2023 8:39 pm
od jirkamat12
Byl by někdo z vás ochotný si o tom promluvit osobně/telefonicky nebo odpovědět na dlouhý email s popisem aktuálního stavu. Jsme SVJ, chceme parciálně FVE, ale ... je tu pořád problém s rozdělováním energie. Díky

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pon led 30, 2023 5:09 pm
od pave69
Nevím, jestli tu je někdo takový. Sám to zjišťuji pro panelák, kde mám byt, a mé závěry jsou následující:
- využít něco jako nabízí domysobe.cz, nebo-li elektroměr u paty domu (nejsem z domysobe.cz, nevím, jestli je to solidní firma nebo podvodníci, ale všechno co píšou, dává smysl a legislativně je nejvýhodnější). Určitě budou ochotní se s potenciálním zákazníkem bavit do hloubky.
- mít dvoje dráty ve stupačkách je ideál, jednoduše se dají vynechat partaje, co do toho nechtějí jít
- čekat na využití "nové" legislativy pro SVJ je nesmysl, je po všech (ekonomických) stránkách nevýhodnější

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pon pro 11, 2023 8:05 pm
od misa84
Víte někdo o paneláku kde už to funguje?

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pon pro 11, 2023 9:03 pm
od brumlaj
Proč se ptáš? Buď to zorganizuješ, nebo o tom ani neuvažuj. Oni jednou (pozdě) dolezou sami.

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: úte pro 12, 2023 3:12 pm
od misa84
Rozjíždí to někdo za mě, mě zajímá jestli to je v reálu někde funkční.Nabídka zní společný elektroměr pro vchod a do bytů podružáky v majetku svj.

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: úte pro 19, 2023 1:36 pm
od brumlaj
Toto může fungovat pouze v případě, že:
1) LDS (ano, toto funkční je)
2) SVJ (spíš jedinci) si udělají druhou stoupačku a zainteresovaní se domluví na jednom obchodníkovi (tahanice, v začátku musí být přes 50% shoda)
3) by se všichni domluvili na jednom obchodníkovi což je nereálné

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 22, 2023 8:54 am
od rob.brno
Sdílení EE v bytovém domě dle nového Lex OZE je pouze z nouze ctnost, ale často je to bohužel jedinná možnost v případě, že se celý dům neshodne na realizaci - stačí jeden jediný byt který nesouhlasí. Lepší je to udělat "postaru" sloučením elměrů a vytvořením jednoho OM na patě domu. Ušetří se spoustu peněz i za výpalné distributorovi na paušálu za jističe v jednotlivých bytech.

Re: Sdílení FV v bytových domech

Napsal: pát pro 22, 2023 9:53 am
od rob.brno
misa84 píše: úte pro 12, 2023 3:12 pm Rozjíždí to někdo za mě, mě zajímá jestli to je v reálu někde funkční.Nabídka zní společný elektroměr pro vchod a do bytů podružáky v majetku svj.
Pár instalací už jede, lze dohledat na youtube.
Něco o tom vím - případně mohu být k dispozici na telefonu.