ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Odpovědět
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: pon úno 05, 2024 4:46 pm
A co to je prosím za SSR?
Je-li spínacím prvkem triak nebo antiparalelní tyristory, pak je úbytek v propustném směru někde kolem 1-3V (u tyristorů je to trochu lepší než u triaků).
Pokud jsou spínacím prvkem tranzistory IGBT, tak ty mají úbytek až ke 2V.

Běžné AC SSR za normální cenu používají triak nebo antiparalelní tyristory.
Tak by mě docela zajímalo, na jakém principu funguje tvůj bezeztrátový spínač.
Ne nadarmo se k SSR dodávají a montují docela mocné chladiče. Na rozdíl od stykačů, kam si asi nikdo chladič nedává.
A platí jednoduchý fyzikální princip - pokud něco hřeje, tak to má ztráty.
Můj favorit (jiný jsem v té době nesehnal) 380V / 100A, osazen BTA 100

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 00374233_1

Triak jsou 2xtyristor, tyristor je 2x tranzistor v tzv.zpětné vazbě.

A ještě platí jedno pravidlo, pokuď to nehřeje, neznamená to, že to nemá ztráty. 8-)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Mex »

Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 5:06 pm Můj favorit (jiný jsem v té době nesehnal) 380V / 100A, osazen BTA 100

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 00374233_1
No tak pak bych tu bezeztrátovost opravdu chtěl vidět.
Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 5:06 pm Triak jsou 2xtyristor, tyristor je 2x tranzistor v tzv.zpětné vazbě.
Teoreticky (schematicky, počtem přechodů) ano. Prakticky ne.
Je to stejné jako tvrzení, že tranzistor jsou 2 diody. Tak zkus ze dvou diod udělat tranzistor.
Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 5:06 pm A ještě platí jedno pravidlo, pokuď to nehřeje, neznamená to, že to nemá ztráty. 8-)
Ne, to neplatí. Každá ztráta se ve finále projeví jako teplo (viz entropie).
Takže i když by se ty ztráty zdánlivě realizovaly třeba jako užitečná práce (třeba by to točilo ventilátorem nebo svítilo a podobně), tak na konci to opět fyzikálně skončí jako teplo.
Takže pokud něco nehřeje, tak to nemá ztráty. Kam jinam by se ta ztracená energie poděla?
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: pon úno 05, 2024 6:16 pm
Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 5:06 pm Můj favorit (jiný jsem v té době nesehnal) 380V / 100A, osazen BTA 100

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 00374233_1
No tak pak bych tu bezeztrátovost opravdu chtěl vidět.
Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 5:06 pm Triak jsou 2xtyristor, tyristor je 2x tranzistor v tzv.zpětné vazbě.
Teoreticky (schematicky, počtem přechodů) ano. Prakticky ne.
Je to stejné jako tvrzení, že tranzistor jsou 2 diody. Tak zkus ze dvou diod udělat tranzistor.
Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 5:06 pm A ještě platí jedno pravidlo, pokuď to nehřeje, neznamená to, že to nemá ztráty. 8-)
Ne, to neplatí. Každá ztráta se ve finále projeví jako teplo (viz entropie).
Takže i když by se ty ztráty zdánlivě realizovaly třeba jako užitečná práce (třeba by to točilo ventilátorem nebo svítilo a podobně), tak na konci to opět fyzikálně skončí jako teplo.
Takže pokud něco nehřeje, tak to nemá ztráty. Kam jinam by se ta ztracená energie poděla?
Máš všechno špatně! :D Nedostatečná, odchod! :D

- nikde jsem o nějaké bezeztrátovosti nemluvil, možná sis to špatně vyložil.
- tyristor jsou dva tranzistory, zde poučení: https://botland.cz/blog/tyristor-co-je- ... e-pouziva/
- ano nakonec zkončí vše v teplo, jenže to neznamená že v produkujícím zařízení tomutak bude.

Pak je tady ještě energie která se neodebírá, o tom se diskutuje dokola okolo panelů, ani zde neplatí jednoznačné Ano/ne.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Mex »

K předchozímu už se vyjadřovat nebudu, je to zbytečné.
Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 7:00 pm Pak je tady ještě energie která se neodebírá, o tom se diskutuje dokola okolo panelů, ani zde neplatí jednoznačné Ano/ne.
Co chceš řešit na neodebrané energii z panelů?
Pokud ji neodebereš (měnič je třeba vypnutý a neodebere nic, nebo není schopný odebrat celý proud a tedy odebere jen část), tak prostě ta energie zůstane na střeše.
A jako vždy se projeví teplem. Tady nezatížený panel bude teplejší než panel, ze kterého odebíráš nějakých těch 20% dopadající energie (tj. účinnost panelu).
Samozřejmě jde o celkové teplo. Pokud něco odebíráš, tak lokálně můžou vzniknout nějaké přehřáté body kvůli průchodu proudu a jejich vnitřnímu odporu. Ale celkově za celý panel bude teplo nižší.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od brumlaj »

Mexi, máš Božskou trpělivost. Držím pěsti. A v Chudčicích dáme dle Tvého výběru.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: pon úno 05, 2024 7:14 pm Co chceš řešit na neodebrané energii z panelů?
No já nic, ale ptají se na to někde v sousedních dotazech, např. jestli jim MPPT odebere veškerou energii z panelů, apod.
Jinak vezmi si třeba elektromagnetické vlnění. Budeš to počítat k tomu panelu? Já teda né, sice se to změní v teplo ale někde jinde.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Mex »

Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 9:44 pm ...
Jinak vezmi si třeba elektromagnetické vlnění. Budeš to počítat k tomu panelu? Já teda né, sice se to změní v teplo ale někde jinde.
Ve fyzice reálného života není nikdy nic zadarmo.
Pokud část té dopadající sluneční energie odebereš ve formě elektřiny, tak panel bude o tu energii studenější, než kdybys ho měl odpojený.
Zase pak třeba voda v bojleru naopak bude o tuhle energii teplejší.

Ale to jsme v tomhle vlákně už dost OT.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: úte úno 06, 2024 2:55 pm Ve fyzice reálného života není nikdy nic zadarmo.
No právě, a proto to není tak jednoznačný, máš ztráty na propojkách cell jakožto odporu, dále ztráty vířivými proudy v ohybech, pak tam jsou nějaké vývody, potom každá cella je jiná, jsou spojeny do série a určitě by se toho našlo ještě dost.
Takže to není jen teplo na tom panelu.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
leoshavla
Příspěvky: 12
Registrován: úte bře 22, 2022 9:59 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od leoshavla »

Vyrobil jsem si přepínač sítí z toho co jsem měl doma přepínám s tím zatím jen max. 6A
Uvažuji nad tímhle https://allegro.cz/nabidka/automaticky- ... YwQAvD_BwE
máte s ním někdo nějakou zkušenost jak tam jsou zapojené koncové spínače atd.nebo bych to předělal na časové relé, jak to mám nyní. Díky za rady.
Přílohy
IMG_20240219_163830.jpg
IMG_20240219_163830.jpg (649.24 KiB) Zobrazeno 1017 x
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od v600 »

leoshavla píše: úte úno 20, 2024 10:24 pm Vyrobil jsem si přepínač sítí z toho co jsem měl doma přepínám s tím zatím jen max. 6A
Uvažuji nad tímhle https://allegro.cz/nabidka/automaticky- ... YwQAvD_BwE
máte s ním někdo nějakou zkušenost jak tam jsou zapojené koncové spínače atd.nebo bych to předělal na časové relé, jak to mám nyní. Díky za rady.
Zajímavá konstrukce - tyhle cívky hojně používáme k pohonu ventilů hydrauliky na vyráběných strojích...

Já používám přesně ten přepínač, na který odkazuješ.
Akorát jsem ho před rokem našel na Allegru za nedelých 600,-
Přes rok je v klidu a v zimě přepíná průměrně 2x za týden (prostě když je v baterce málo, tak vypnu ručně střídač a ATS přepne)
Jednou přepínal při přetížení měniče (přes 5kW - nečekaný souběh spotřebičů)
Snažím se, aby přepnutí bylo při malém odběru.
Zatím se drží.
(nevím jestli můžu vložit odkaz na konkurenci :) )...
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view

Objednání na Allegru byl vopruz
-objednávka a zaplacení předem OK
-dovoz z německa byl strašně zmatečný, nedostal jsem žádné info o tom, KDO zboží v ČR vydá, jen jakési číslo.
Hledáním trasování všech možných i nemožných dopravců jsem našel konkrétního dopravce a u něj pak, že to předali české poště.
Jelikož jsem uvedl adresu, šel jsem na naší poštu a ptal se - měli to uložené už týden, žádné info se ke mě nedostalo...
Prostě vopruz.

Přepínač bude ve venitř prakticky totožný se zde zmiňovanými přepínači Tomzn.
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

leoshavla píše: úte úno 20, 2024 10:24 pm Vyrobil jsem si přepínač sítí z toho co jsem měl doma přepínám s tím zatím jen max. 6A
Jaký si tomu dal jméno? "Rachtát" nebo "bumprásk"? :lol: :lol: :lol: Ty jističe, to je dovoz z Izraele nebo ze Zimbabwe?
Jinak pro milovníky mechanických haraburdí bych sázel spíše na BONEGu.

https://www.bonega.cz/elektro/download/katalog.pdf

Strana 172.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od skybor »

Vyrobil jsem si přepínač sítí z toho co jsem měl doma přepínám s tím zatím jen max. 6A
Proud není jediná veličina s kterou je třeba počítat při přepínání sítí. Pokud se přepínají dvě nesychronizované střídavé sítě 230V může tam vzniknout mezišpičkové napětí až 650V. Takže pokud přepínat sítě, tak jedině pomoci přepínače sítí a nejlépe 1-0-2 s mezipolohou nebo reverzní stykače. Jinak krásné řešení ;)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

skybor píše: stř úno 21, 2024 1:26 pm
Vyrobil jsem si přepínač sítí z toho co jsem měl doma přepínám s tím zatím jen max. 6A
Proud není jediná veličina s kterou je třeba počítat při přepínání sítí. Pokud se přepínají dvě nesychronizované střídavé sítě 230V může tam vzniknout mezišpičkové napětí až 650V. Takže pokud přepínat sítě, tak jedině pomoci přepínače sítí a nejlépe 1-0-2 s mezipolohou nebo reverzní stykače. Jinak krásné řešení ;)
Proto je lepší použít "poloostrovní", tzv. kombi, měnič, katerý "přepíná" (docucává jen chybějící rozdíl energie ze sítě i kdž dvojí konverzí, ale nic tam nepřepíná!) , nebo přepíná (ale jen Bypass a ne jen rozdíl), sítě sám! Kdy výstupní fekvenci , i když není paralerně připojena síť na jeho výstup, ale jen vstup, synchronizuje se sítí, aby to mechanické přepnutí - Bypass, které navíc překlenuje zprvu triaky, nebyla taková prda 8-)

Já nechápu, proč furt někdo vymejšlí vymyšlené??? :? a to dokonale! 8-) a bastlí takovéto , navíc protiprávní! :evil: (přepínání DS bez nulové polohy a bez tuším 5s prodlevy a bez blokování, to aby se sítě nikdy , ani při poruše relé, nepotkaly!), ohňostroje??? :lol: :( ...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

skybor píše: stř úno 21, 2024 1:26 pm Pokud se přepínají dvě nesychronizované střídavé sítě 230V může tam vzniknout mezišpičkové napětí až 650V. Takže pokud přepínat sítě, tak jedině pomoci přepínače sítí a nejlépe 1-0-2 s mezipolohou nebo reverzní stykače.
Všeho bude "tvořič" ušetřen, když se vydá správnou cestou, tj, cestou digitalizace, přepínání pomocí polovodičů a vůbec cestou dobové tvořivosti. 8-)
Na obrázku mám desetireléový přepínač sítí, možnost připojení 3ks měničů do 100A/ks, tj. 69kW špička (netestováno :D ), 4x výstupní fáze s možností sériového rozšíření.
Programuje se vzduchem přes WiFi, signál od mikrokontrolérů je posílán přes Bluetoth do vlastního programu všech možností. Jedná se pouze o výkonostní přepínací jednotku, FVE je umístěna jinde.

Ješte bych dodal že skříň nebyla otevřena pro focení ale na zařízení se aktivně pracuje na dalším rozšíření.
PS.jpg
PS.jpg (798.7 KiB) Zobrazeno 870 x
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
eduard22 píše: stř úno 21, 2024 3:56 pm Já nechápu, proč furt někdo vymejšlí vymyšlené??? :? a to dokonale! 8-) a bastlí takovéto , navíc protiprávní! :evil: (přepínání DS bez nulové polohy a bez tuším 5s prodlevy a bez blokování, to aby se sítě nikdy , ani při poruše relé, nepotkaly!), ohňostroje??? :lol: :( ...
Pokud považujete mechanický přepínač sítí za protiprávní , jaké úměrné označení tedy náleží neohlášeně přifázovanému měniči jenž se k DS připojuje triaky ?

Prolez jsem na internetu nepočítaně informací a především fotografií hledajíc glorifikovaný AC->DC->AC sekci v měničích . Nic jsem nenašel . Proč ? Proč by si výrobci komplikovali život takovou kravinou , když to de jednoduše . Synchonizace s AC vstupem . Čili přifázováním .
Co se týče funkce nabíjení akumulátoru z AC vstupu , jede to přes výstupní DC/AC H most v opačném směru do HV DC meziobvodu , z něj do HV H můstku u trafa . Transformátorem do LV H můstku a do svorem akumulátoru . Při této činnosti je na AC výstupu přímo AC vstupní proud .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: stř úno 21, 2024 5:24 pm Zdravím , .....
Pokud považujete mechanický přepínač sítí za protiprávní , jaké úměrné označení tedy náleží neohlášeně přifázovanému měniči jenž se k DS připojuje triaky ?
..... Elektronům zdar :cloudy:
Při vší úctě, výstup poloostrovního měniče se nepřipojuje k DS vůbec! Pouze se přepíná mezi DS a nezávislým výstupem měniče do domu!!!. Ne k síti... :evil: To si pleteš s On-Grid... měniči. :lol:

A k dotazu přímo: pakliže by někdo připojoval paralerně výstup ostrovního měniče k síti :shock: ..., to by bylo víc než protiprávní, ba označil bych to za: idiostské... Bylo by to trestu hodné a to trestu smrtí na elekteickém křesle ;-)

Doplnění k tomu nezávislému výstupu měniče: tedy jen se snaží závisle synchronizovat Hz se sítí (Napětí ne! To ze sítě ignoruje zcela a jede si svojich 230V +-1V), ale ne zcela závazně a jen aby případný Bypass proběhl procházíli obě sinusoudy nulou, pokud možno. Nezávazně píšu proto, že pakliže by se Hz sítě rozejely příliš, pojede si měnič svojich 50Hz nezávislých, docela přesných 8-) Tolik popis výrobce ke kombi Axpertům
Naposledy upravil(a) eduard22 dne stř úno 21, 2024 6:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

eduard22 píše: stř úno 21, 2024 5:38 pm
Abrams píše: stř úno 21, 2024 5:24 pm Zdravím , .....
Pokud považujete mechanický přepínač sítí za protiprávní , jaké úměrné označení tedy náleží neohlášeně přifázovanému měniči jenž se k DS připojuje triaky ?
..... Elektronům zdar :cloudy:
Při vší úctě, výstup poloostrovního měniče se nepřipojuje k DS vůbec! Pouze se přepíná mezi DS a nezávislým výstupem měniče do domu!!!. Ne k síti... :evil: To si pleteš s On-Grid... měniči. :lol:

A k dotazu přímo: pakliže by někdo připojoval paralerně výstup ostrovního měniče k síti :shock: ..., to by bylo víc než protiprávní, ba označil bych to za: idiostské...

Doplnění k tomu nezávislému výstupu měniče: tedy jen se snaží závisle synchronizovat Hz se sítí (Napětí ne! To ze sítě ignoruje zcela a jede si svojich 230V +-1V), ale ne zcela závazně a jen aby případný Bypass proběhl procházíli obě sinusoudy nulou, pokud možno. Nezávazně píšu proto, že pakliže by se Hz sítě rozejely příliš, pojede si měnič svojich 50Hz nezávislých, docela přesných 8-) Tolik popis výrobce ke kombi Axpertům
Papír snese hodně . Reálný harware klamat neumí .

Nikde jsem nepsal o připojování výstupu měniče k síti DS . Psal jsem o spojení AC vstupu kombinovaných či hybridních měničů s AC výstupem . Jejich přístrojových svorkách .

Další kombinovaný měnič jenž mi leží na pracovním stole , má mezi AC vsupem a AC výstupem pouze spínací relé překlemované dvěma triaky . Nic víc .

Mimochodem , realizoval jsem docucávání ze sítě za pomoci nabíjecího AC/DC zrdoje . Normální DC/AC měnič dotváří onu dvojitou konverzi . Pokud by kombinovaní i hybridní měniče uměli reálnou 100% bezpřetokovou dvojitou konverzi , vypadala by podobně .

Až toto uvidím , rád smeknu klobouk .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

No ono asi takhle, pokrok ještě nedospěl ke dvojí konverzi u odběrů, příkladem nad 500A. :D Provozovny kde je potřeba nepřerušená dodávka el.energie v globálu, používá automatický přepínač sítí, nikoliv fázový závěs, apd.

Jinak přifázování třeba 20 mikroměničů do sítě bych zatrh. Sít bude tak znehodnocená stejnosměrnou složkou, že běžný motor se nemusí ani roztočit.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
leoshavla
Příspěvky: 12
Registrován: úte bře 22, 2022 9:59 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od leoshavla »

Ty přepínače ABB dělají i s nulovou polohou. Vzdálenost kontaktů uvnitř bude podle mě stejný a k sepnutí obou kontaktů není možný, přetažení oblouku taky asi ne, protože to tak rychle nepřepíná. Regulérní přepínač fází to není ale na 6A to bude snad stačit a kdyby se to potkalo tak by to mělo vyhodit ty jističe 10A 🙂
Přílohy
abb-command-devices.pdf
(825.01 KiB) Staženo 31 x
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: stř úno 21, 2024 6:34 pm .....

Mimochodem , realizoval jsem docucávání ze sítě za pomoci nabíjecího AC/DC zrdoje . Normální DC/AC měnič dotváří onu dvojitou konverzi . Pokud by kombinovaní i hybridní měniče uměli reálnou 100% bezpřetokovou dvojitou konverzi , vypadala by podobně .

Až toto uvidím , rád smeknu klobouk .

Elektronům zdar :cloud:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=24708#p24708
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
eduard22 píše: čtv úno 22, 2024 2:32 am
Abrams píše: stř úno 21, 2024 6:34 pm .....

Mimochodem , realizoval jsem docucávání ze sítě za pomoci nabíjecího AC/DC zrdoje . Normální DC/AC měnič dotváří onu dvojitou konverzi . Pokud by kombinovaní i hybridní měniče uměli reálnou 100% bezpřetokovou dvojitou konverzi , vypadala by podobně .

Až toto uvidím , rád smeknu klobouk .

Elektronům zdar :cloud:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=24708#p24708
... grafy a čísla z ňáký čínský aplikace či co :| . To má být berná mince ?
Píši o hardwaru v měničích , funkčních elektrických komponentech .

Deklarovaná účinnost 98% či 99% v AC/DC/AC módu či AC módu prokazuje přímé spojení AC svorek . 1% i 2% ztráty zahrnují ztráty na vodočích , sepnutém kontaktu relátka a nejistotu měření .
Účinnost invertoru z akumulátoru do AC bývá uváděna špičková (nejlepší dosažitelná) od 90% do 95% .
Účinnost AC/DC nabíjecího měniče se u špičkových výrobcú pohybuje kolem 97% . Třída ala Axpert by dosahovala max 92% .
Tudíž po sečtení účinnosti AC/DC 92% a následné účinnosti DC/AC 95% vychází účinnost skutečné dvojí konverze na maximálně 87,4% .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Zpochybňuješ to praktické měření jednoho z diskutérů? Teoretiku... Tak dojeď ke mě na vínečko a udělej vlastni! měření. Aby jsi měl i argument a ne jen slova... :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

eduard22 píše: čtv úno 22, 2024 5:30 am Zpochybňuješ to praktické měření jednoho z diskutérů? Teoretiku... Tak dojeď ke mě na vínečko a udělej vlastni! měření. Aby jsi měl i argument a ne jen slova... :-(
Doplněno: když večer neponocuju, nepotřebuji DS vůbec ani nyní přes zimu večer a sloupy DS jen príhlíží smutně z povzdáli i celou noc :lol: (viz screen z WatchPoweru)

Jak by to pak mohlo dělat přetoky do DS??.

Nemám DS připojenu na vstupní svorky měniče, ale do běžné 5-kolíkové 3f zásuvky vedle měniče a ke svorkám měniče, respective jen ke svorkám jeho interní nabíječky, mám připojen kus bílého flexo káblu 3x6mm a 5-ti kolíkovou zástrčku. (Viz fotka jen z Tapokamery...)

Prakticky mám měnič připojen jako každý jiný spotřebič v domě jako třeba míchačku nebo cirkulárku :-)
A mobych zástručku kdykoliv jen vytáhnout ze zásuvky a mám čistý ostrov ;-) Tedy nemám FVE připojenu pevně k DS :rofl: A odyž vytáhnu zásuvku od měniče, nemám s DS pranic společného :D
DS mi skoro netřeba přes 90% času v roce 8-)
Screenshot_20240222_065837_WatchPower.jpg
Screenshot_20240222_065837_WatchPower.jpg (116.49 KiB) Zobrazeno 708 x
Screenshot_20240222_072448_Gallery.jpg
Screenshot_20240222_072448_Gallery.jpg (390.97 KiB) Zobrazeno 708 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

opět konstatuji že tyto stroje v sobě nemají samostatný jednoůčelový modul AC->DC .
Funkce AC/DC je dostupná pouze softwarovým řízením reverzovaných součástek měniče .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“