Špatně zapojená FVE od Maliny

Mnemonic
Příspěvky: 9
Registrován: čtv bře 23, 2023 12:29 pm

Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Mnemonic »

Ahoj, zdravím všechny,
po půl roce provozu FVE jsem zjistil, že je zapojená špatně. Problém je v tom, že eletřina, kterou vyrobí, je posílána vždy do sítě (ČEZu). A to ať už dům nějakou spotřebu má nebo nemá. Důvodem, proč mi trvalo půl roku než jsem si toho všiml, je to, že na hlavní obrazovce měniče se tato situace jeví tak, že se ze sítě nic neodebírá, ačkoliv situace může být taková, že střídač do sítě posílá 3 kW a na jiné fázi si je zase bere zpět. Pro lepší pochopení přikládám fotky.

Možná jste slyšeli, že firma Malina Group je už delší dobu v problémech a je otázka, zda se z nic ještě dostane. Aktuálně je situace taková, že už několik týdnů se s nimi nelze spojit ani telefonicky ani emailem.

Proto mi nezbývá než si poradit sám. Rád bych se tedy zde na fóru zeptal, zda mi někdo poradí co může být špatně? Případně jak situaci řešit.. na koho se obrátit?

Děkuji za případné reakce
Přílohy
20230323_123307.jpg
20230323_123307.jpg (182.95 KiB) Zobrazeno 2826 x
20230323_123248.jpg
20230323_123248.jpg (204.1 KiB) Zobrazeno 2826 x
20230323_123241.jpg
20230323_123241.jpg (192.78 KiB) Zobrazeno 2826 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Diablo007 »

Prohledat v návodu zda měnič má možnost nastavení jestli je měření součtové nebo po fázích protože když je součtově tak když je někde odběr na jiné fázi se to snaží vykompenzovat dodávkou a tím elektroměr zapíše 0 odběr ale v ČR je měření po fázích tedy tohle kompenzováni u nás není nutné. Jinak ta už se z toho nejspíš nedostane jelikož to není firma která něco umí a má svoje zaměstnance je to jen forma co umělá nabrat zákazníky a tim to hasne.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od misif »

Zkus udělat restart střídače - kompletní vypnutí/zapnutí, zda-li bude následně v tom současném prodeji/nákupu pokračovat a dej vědět jak to dopadlo.
Mnemonic
Příspěvky: 9
Registrován: čtv bře 23, 2023 12:29 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Mnemonic »

Díky za reakce. Kompletní restart střídače jsem vyzkoušel, vyzkoušel jsem i měnit všechna možná nastavení na střídači, ale výsledek je pořád stejný.

Na toto chování nemá vliv ani to, když na střidači zakážu přetoky do sítě. Čili, já zakážu přetoky do sítě a stejnak k přetokům dochází. Ostatně to je vidět na dřive přiložené fotce, kde CT1: -2965W je červené právě proto, že se jedná o přetok, který je zakázaný.

Dále, i když je spotřeba domu větší, než co FVE dokáže vyrobí, tak i přesto je tato vyrobená elekřina poslána do sítě.
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od tomasi02 »

nebo spatne zapojene merici civky jako zde:
viewtopic.php?t=1422
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od misif »

Eastron nemá externí cívky, zapojit jej obráceně by byla výzva, podle fotek reportuje proudy správně. Pak tu Mnemonic píše, že všechno zkoušel, tak nevím co radit.

Přesto bych ještě něco doporučil, zneguj nastavení "Advanced Function/Asymmetric phase feeding", proveť ještě jednou kompletní restart, přesto že jsi jej již v minulosti dělal a zkus dát vědět.

Dále sem dej fotku "Device info" ať víme model a verzi firmwaru.
Mnemonic
Příspěvky: 9
Registrován: čtv bře 23, 2023 12:29 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Mnemonic »

Asymmetric phase feeding jsem měl vždy vypnutý, ale v rámci laborování dnešního dne jsem ho zkusil zapnout a vkládal jsem v něj velké naděje, protože na Facebooku ve skupině DEYE měniče CZ/SK toto nastavení několika lidem pomohlo s podobnými problémy. Nicměně v mém případě to vedlo k tomu, že měnič začal nepěkně vrčet (nebylo to větrání) a smartmetr při spotřebě domu 400W ukazoval toto.. CT1: -1610W, CT2: 3608W, CT3: -1870W

Jinak přikládám foto Device info a děkuji za každou připadnou radu či závěr. I kdyby ten závěr byl.. ten střidač je rozbitý, vyhoď ho! :trash:
20230323_171729.jpg
20230323_171729.jpg (255.18 KiB) Zobrazeno 2692 x
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od misif »

Takže:
- firmware je aktuální, tím to není
- alarmy nic neobvyklého, až na poslední tři, prosím zkontroluj Grid Setting / Grid Mode mělo by být EN50549_CZ_PPDS_L16A, tím to ale také primárně není
- Asymmetric phase feeding nemá takto přetěžovat střídač, ale po zapnutí ti střídač jel na 100% a přehazoval mezi fázemi (ve starších FW tam byly nějaké bugy kolem tohoto nastavení)
- ještě jednou koukám na ty úvodní fotky, máš přetok na CT1, zatímco nákup máš na CT2 a zároveň výroba je na LD2, z té obrazovky Grid to není tak poznat kam co teče, lepší info máš když na základní obrazovce s pavoukem klikneš doprostřed

Skoro mi přijde, že někdo přehodil fáze při zapojení, pokud máš na to ruce, nebo raději někoho pozvi, otevři všechny rozvaděče i spodní víko střídače a zkontroluj, zda-li sedí na všech kabelech souběh fází L1-L2-L3 resp. hnědá-černá-šedá. Resp. to proměř voltmetrem, mezil L1 na Smartmetru a L1 na svorkovnici ve střídači musí být +- nulové AC napětí a to samé proměř pro L2, L3, pokud naměříš 400V, je to jasné.
Mnemonic
Příspěvky: 9
Registrován: čtv bře 23, 2023 12:29 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Mnemonic »

Neskutečné. Zdá se, že jsi na to kápnul. Vezmu to postupně..

1) Ty poslední alarmy vzniknou tehdy, když v Advanced function zaškrtnu Master. Pak měnič je v alarmu a nedostane se zněj. Když to vrátím zpět do Slave, tak je to ok. Nedává mi to smysl, mám samozřejmě jen jeden měnič, tak jak může být Slave? Ale budiž, mám nastaveno Slave a checkox Parallel je nezaškrnutý.

2) Grid Setting / Grid Mode mám nastaveno jinak než říkaš a sice General Standard. Bylo mi to divné, nicméně když toto změním a dám uložit, tak se objeví varování, že tím může měnič zničit. A když vezmu do úvahy, že tam jsou dvě varianty, které mi dávali smysl, tak jsem to radši neuložil. Ty dvě varianty jsou: EN50549_CZ_PPDS_L16A a EN50549_CZ-PPDS(>16A). Mám tedy nastavit tu EN50549_CZ_PPDS_L16A?

3) To hlavní ale je, zmínka o barevném značení fází hnědá-černá-šedá. Je to pro mně novinka (ostatně ráno jsem nevěděl jaký rozdíl mezi voltem a watem). Šel jsem to tedy ověřit.. na smartmetru ok, v domovním rozvaděči ok, ale v měniči to vypadá, že je to zapojené černá-hnědá-šedá. Otázka je, jestli koukám na správné místo? Raději posílám fotku a prosím o potvrzení tohoto faktu. Děkuji.

20230323_192110.jpg
20230323_192110.jpg (379.13 KiB) Zobrazeno 2615 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Diablo007 »

No pak smartmert měří jiné fáze proto to jede takto. Amatéři takto přehodit posloupnost neskutečné. Vypnout jisticem v rozvaděči prohodit L1 s L2 a bude jak nová
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od misif »

Mnemonic píše: čtv bře 23, 2023 7:48 pm 1) Ty poslední alarmy vzniknou tehdy, když v Advanced function zaškrtnu Master. Pak měnič je v alarmu a nedostane se zněj. Když to vrátím zpět do Slave, tak je to ok. Nedává mi to smysl, mám samozřejmě jen jeden měnič, tak jak může být Slave? Ale budiž, mám nastaveno Slave a checkox Parallel je nezaškrnutý.
Když je sám, má být v režimu Slave, nedává ti to smysl? Mě také ne, ale je to tak.
Mnemonic píše: čtv bře 23, 2023 7:48 pm 2) Grid Setting / Grid Mode mám nastaveno jinak než říkaš a sice General Standard. Bylo mi to divné, nicméně když toto změním a dám uložit, tak se objeví varování, že tím může měnič zničit. A když vezmu do úvahy, že tam jsou dvě varianty, které mi dávali smysl, tak jsem to radši neuložil. Ty dvě varianty jsou: EN50549_CZ_PPDS_L16A a EN50549_CZ-PPDS(>16A). Mám tedy nastavit tu EN50549_CZ_PPDS_L16A?
Jak název napovídá (>16A) je pro instalace, kde je povoleno více než 16A na fázi - tj. výrobny větší než je mikrozdroj. Pro tebe EN50549_CZ_PPDS_L16A.
Mnemonic píše: čtv bře 23, 2023 7:48 pm 3) To hlavní ale je, zmínka o barevném značení fází hnědá-černá-šedá. Je to pro mně novinka (ostatně ráno jsem nevěděl jaký rozdíl mezi voltem a watem). Šel jsem to tedy ověřit.. na smartmetru ok, v domovním rozvaděči ok, ale v měniči to vypadá, že je to zapojené černá-hnědá-šedá. Otázka je, jestli koukám na správné místo? Raději posílám fotku a prosím o potvrzení tohoto faktu. Děkuji.
Koukáš správně, pokud jsi koukal stejně správně i do ostatních rozvaděčů, tak přehoď černou s hnědou ve střídači. Hlavně opatrně, všechno vypnuté - hl. jistič u elektroměru, střídač, DC přepínač na střídači. R-S-T je naše L1-L2-L3 resp. hnědá-černá-šedá.
Mnemonic
Příspěvky: 9
Registrován: čtv bře 23, 2023 12:29 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Mnemonic »

Ještě jednou jsem zkotroloval pořadí drátů v domovním rozvaděči a smartmetru. Rozvaděč ok, ale u smartmetru jsem si původně nevšiml, že do něj vedou dráty i ze spoda (moje blbost). Ze zhora je pořadí hnědá/černá/šedá, ale dole je černá+hnedá/černá+hnědá/šedá.

Předpokládám, že májí jít dráty do smartmetru zespodu v pořadí hnědá+hnědá/černá+černá/šedá+šedá. Je to tak? Pokud ano, tak to ráno zkusím přehodit na měniči i smartmetru a uvidím.
20230323_203207.jpg
20230323_203207.jpg (369.46 KiB) Zobrazeno 2549 x
20230323_203231.jpg
20230323_203231.jpg (518.9 KiB) Zobrazeno 2549 x
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Kostěj »

S barvama opatrně. Už mne to několikrát vytrestalo. Pokud máte alespoň obyčejný multimetr a dokážete pracovat opatrně, pak:
Vezměte dlouhou prodlužovačku a strčte ji do libovolné zásuvky. Multimetrem najděte fázi na druhém konci a tam nechte jeden kablík k multimetru. Druhým koncem multimetru osahejte všechny tři fáze na přívodu do domu. Na dvou naměříte 400V, na třetí 0V, proti kostře 230V. Tam, kde bude 0V, to je první fáze, označte ji na kabel.
Přejděte k FVE a zkontrolujte, že je to stejné a že je 0V na stejném místě, označte ji na kabel.
Přejděte k jiné zásuvce a najděte takovou, kde bude v levé dírce 400V. To bude druhá fáze. Tam zastrčte tu prodlužku a celé to zopakujte, tak označíte všude druhou fázi. Zbylá je třetí. Tak jste schopen označit jak v rozvaděči, tak i u měniče všechny tři fáze a máte stoprocentní jistotu, že správně. I když je na cestě někde schovaná krabice, kde někdo přepojil hnědý drát na černý.
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od misif »

No ty elektrikáře barvy moc netrápily, kabel zespoda zleva je OK a zprava má prohozené L1 s L2, kolikrát ještě se jim to podařilo?
Samozřejmě pokud je to moc zašmodrchaný tak to můžeš proměřit jak jsem psal L1 na smartmetru proti L1 ve střídači musí mít +- nulové napětí ... , pokud máš krátké kabely u měřáku, tak si můžeš pomoc prodlužkou podle návodu Kostěje.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Diablo007 »

Je to elektrika nebylo.by možná od věci říci elektrikáři ať z toho není průser. Neodborný zásah je bez záruky a u maliny toho moc asi už nevyridis
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
koci
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 16, 2022 12:33 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od koci »

Mě trochu udivil průřez těch kabelů u měniče, jaký to je průřez? Opticky mi to přijde strašně málo...
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 69
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Asiunda »

2,5mm2 na 16A staci ne ;).
Hrozne pekna je tam ta smycka.
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
Mnemonic
Příspěvky: 9
Registrován: čtv bře 23, 2023 12:29 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Mnemonic »

Rád bych poděkoval všem, kteří se zapojili do tohoto vlákna, zejména Misifovi.. zmíněný problém je vyřešen a opravdu to bylo přehozením fází. U smartmentru a v měniči jsem přehodil dráty na hněda-černá-šedá, nicméně měnič po zapnutí hásil Grid Phase wrong. Zkusil jsem tedy v Grid setting/Phase type změnit na 0/120/240 a tím se problém vyřešil definitivně. Snad je to správné řešení.. každopadně nyní měnič funguje přesně tak, jak od něj očekávám.

Ke špatnému zapojení podle mého došlo tak, že montážní partě z Moldavska měnič hlásil Grid Phase wrong a místo, aby změnili nastavení ve střidači, tak na různých místech začali křížit fáze tak, aby se zbavili onoho alertu.

Takže děkuji.. :sun2:

Nyní bych mohl svou FVE téměř prohlásit za plně funční.. až na chybnou komunikaci měniče a baterky, ale na to založim nové vlákno.
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 69
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Asiunda »

Mnemonic píše: pát bře 24, 2023 1:05 pm Rád bych poděkoval všem, kteří se zapojili do tohoto vlákna, zejména Misifovi.. zmíněný problém je vyřešen a opravdu to bylo přehozením fází. U smartmentru a v měniči jsem přehodil dráty na hněda-černá-šedá, nicméně měnič po zapnutí hásil Grid Phase wrong. Zkusil jsem tedy v Grid setting/Phase type změnit na 0/120/240 a tím se problém vyřešil definitivně. Snad je to správné řešení.. každopadně nyní měnič funguje přesně tak, jak od něj očekávám.

Ke špatnému zapojení podle mého došlo tak, že montážní partě z Moldavska měnič hlásil Grid Phase wrong a místo, aby změnili nastavení ve střidači, tak na různých místech začali křížit fáze tak, aby se zbavili onoho alertu.

Takže děkuji.. :sun2:

Nyní bych mohl svou FVE téměř prohlásit za plně funční.. až na chybnou komunikaci měniče a baterky, ale na to založim nové vlákno.
A poté můžeš jezdit po "Malině" dávat FVE ve velkém do kupy :lol:
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od mirekcafa »

je to radost číst....víc hlav víc ví....a když se to spojí na foru.....super :) Tak by to mělo fungovat.
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od mihlit »

Mnemonic píše: pát bře 24, 2023 1:05 pm Zkusil jsem tedy v Grid setting/Phase type změnit na 0/120/240 a tím se problém vyřešil definitivně. Snad je to správné řešení..
Jsi si jistý, že tak je to správně? Já tenhle měnič neznám, ale přijde mi to jako nastavení pro ameriku. V ameru mají 2 fáze posunuté proti sobě o 180 stupňů. 2x 120 V, proti nule 120 V, proti sobě 240 V. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Split-pha ... tric_power ) U nás jsou to tři fáze posunuté proti sobě o 120 stupňů. 3x 230 V, proti nule 230 V, proti sobě 400 V. Právě díky uvedení 0/120/240 mi to přijde jak nastavení pro ten americký split-phase systém.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Diablo1st »

mihlit píše: pát bře 24, 2023 2:57 pm
Mnemonic píše: pát bře 24, 2023 1:05 pm Zkusil jsem tedy v Grid setting/Phase type změnit na 0/120/240 a tím se problém vyřešil definitivně. Snad je to správné řešení..
Jsi si jistý, že tak je to správně? Já tenhle měnič neznám, ale přijde mi to jako nastavení pro ameriku. V ameru mají 2 fáze posunuté proti sobě o 180 stupňů. 2x 120 V, proti nule 120 V, proti sobě 240 V. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Split-pha ... tric_power ) U nás jsou to tři fáze posunuté proti sobě o 120 stupňů. 3x 230 V, proti nule 230 V, proti sobě 400 V. Právě díky uvedení 0/120/240 mi to přijde jak nastavení pro ten americký split-phase systém.
Ja som to pochopil ako uhlové posunutie, čiže 0° L1, 120° L2 a 240° L3.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od mihlit »

Ah, ano, nejsou tam uvedeny ani volty, ani stupně, takže to vlastně dává víc možností, co to znamená. No jak jsem psal, neznám měnič, nevím, jak vypadá jeho menu a styl. Asi by bylo rozhodující pro určení, jaké jsou ty ostatní možnosti, z toh by to šlo odvodit.
Mnemonic
Příspěvky: 9
Registrován: čtv bře 23, 2023 12:29 pm

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Mnemonic »

Že je to nastavení správné si jistý nejsem... došel jsem k tomu postupem pokus/omyl. V menu to vypadá takto..
20230324_160942.jpg
20230324_160942.jpg (306.08 KiB) Zobrazeno 2241 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Špatně zapojená FVE od Maliny

Příspěvek od Diablo007 »

Anomrotace je 0/120/240 nechat být. Amerika je 60hz
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“