Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

misa84 píše: čtv led 11, 2024 8:25 pm Snad se VB vyplatila...

podle toho vyúčtování se vyplatila, díky za sdílení
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Vhoo »

Já používám plynový kotel jako zálohu a zapínám ho při počasí jako teď když je víc jak minus dva stupně což je ve finále nějaké tři týdny za sezonu. Zároveň mám vlastní měřák přímo na TC. Takže teoreticky se z toho dá něco odvodit. Nicméně mám ještě starý plynový kotel a ne kondenzační. Z mého dvouletého sledování můžu říct že v měsících jako září říjen listopad se rozhodne vyplatí TC ale v těch minusových mrazech je to zase přesně opačně zvlášť teď když u plynu není žádný výrazný poplatek za distribuci a poze. Pocitově je taky TC na teplo lepší protože plynule pouští nízkou teplotu do radiátorů zatímco plyn nárazové ohřívá na šedesát když klesne termostat. Ale to je asiproblém těch nekondenzacnich.

Čisté ekonomicky ale nahrazovat plyn TC nemůže podle mě vycházet.
Frantom
Příspěvky: 87
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Frantom »

U mne ten plynový kotel nárazově nahřeje akumulační nádobu a z ní se to pak pomalu skrz směšovací ventil pouští do radiátorů.
Tedy podobně jako by dělalo TČ. S tím TČ proto zatím váhám, i když i to se může vymstít jak EU přitvrzuje s "eko" plyny do TČ a koketuje s choutkama ohledně dálkové správy TČ.
blackfve
Příspěvky: 3
Registrován: sob úno 10, 2024 1:52 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od blackfve »

Prosím o radu, žádal jsem čez ať mi aktivuje výkup přetoků do virtuální baterie, to šlo jen když budu od nich brát, mám yello dodavatele.
Tak jsem čez podepsal převod smlouvy na odběr formo plné moci, oni mi vypověděli yello energy.

Yello mi napsalo toto:
dne 18.01.2024 jsme prostřednictvím společnosti ČEZ Prodej, s.r.o. obdrželi žádost o ukončení smlouvy o sdružených službách
dodávky elektřiny (dále jen „smlouva“)
Podle vašeho přání a sjednaných podmínek ukončíme aktuální smlouvu ke dni 31.10.2025. (ještě rok a půl do 2025 né r.24)

Nepřál jsem si zůstat do konce smlouvy ale oni to tak asi standartně dělají, jinak by byla pokuta za předčasné ukončení smlouvy.

Nyní nevím, zda:
A) blokovat přetoky na měniči AEG, to nevím zda jde... abych neměl nepovolené přetoky do sítě
B) komu přetoky prodávat přetoky bez druhého EAN, když virtuální baterie nedovoluje druhý EAN. Tak aby to byly výkupy na rodné číslo ne na IČO.
C) Nechci vypínat celou FVE a jiné řešení už asi není nebo někdo ví?
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

blackfve píše: sob úno 10, 2024 2:25 pm Yello mi napsalo toto:
dne 18.01.2024 jsme prostřednictvím společnosti ČEZ Prodej, s.r.o. obdrželi žádost o ukončení smlouvy o sdružených službách
dodávky elektřiny (dále jen „smlouva“)
Podle vašeho přání a sjednaných podmínek ukončíme aktuální smlouvu ke dni 31.10.2025. (ještě rok a půl do 2025 né r.24)
Yello má svoji virtuální baterii, tak se zeptejte na ni.
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

blackfve píše:Prosím o radu, žádal jsem čez ať mi aktivuje výkup přetoků do virtuální baterie, to šlo jen když budu od nich brát, mám yello dodavatele.
Tak jsem čez podepsal převod smlouvy na odběr formo plné moci, oni mi vypověděli yello energy.

Yello mi napsalo toto:
dne 18.01.2024 jsme prostřednictvím společnosti ČEZ Prodej, s.r.o. obdrželi žádost o ukončení smlouvy o sdružených službách
dodávky elektřiny (dále jen „smlouva“)
Podle vašeho přání a sjednaných podmínek ukončíme aktuální smlouvu ke dni 31.10.2025. (ještě rok a půl do 2025 né r.24)

Nepřál jsem si zůstat do konce smlouvy ale oni to tak asi standartně dělají, jinak by byla pokuta za předčasné ukončení smlouvy.

Nyní nevím, zda:
A) blokovat přetoky na měniči AEG, to nevím zda jde... abych neměl nepovolené přetoky do sítě
B) komu přetoky prodávat přetoky bez druhého EAN, když virtuální baterie nedovoluje druhý EAN. Tak aby to byly výkupy na rodné číslo ne na IČO.
C) Nechci vypínat celou FVE a jiné řešení už asi není nebo někdo ví?
Spocitajte si koľko by vás vyšla výpoveď a spravte ju vy, následne choďte do CEZ a povedzte im čas ukončenia zmluvy a je vybavene, výpoveď nemusí robiť nový obchodník (cez). Snažia sa ale predísť situácii, kde by ste platili penále.


Sent from my iPhone using Tapatalk
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
blackfve
Příspěvky: 3
Registrován: sob úno 10, 2024 1:52 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od blackfve »

díky vám oběma, udělal jsem obojí a uvidíme, co mi z toho vyjde výhodněji až budu mít info od nich
kekita
Příspěvky: 56
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kekita »

Nově pro výkup nepotřebuješ prodejní EAN. Normálně tam vyplníš ten spotřební. A myslím že ČEZ teď povoluje virtuálku i s prodejním EANem, protože např. EG.D ti je nově přidělí už při podpisu smlouvy (máš tam vypsány jak spotřební, tak prodej) a nemůžeš s tím nic dělat.
JakubAsgard
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 31, 2023 3:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od JakubAsgard »

To je snůška domněnek a nesmyslů... nebylo by lepší sdílet pouze ověřené informace z vlastní zkušenosti, než podobné bláboly?
ab84
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 13, 2023 3:06 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od ab84 »

Mám už rok VB od Čezu a na střeše panely, které vyrobily 10 MWh, polovina šla do VB a přes zimu jí spotřebuje tepelné čerpadlo. Zvažuji rozšíření FVE o další panely, které by dokázaly vygenerovat 10 MWh navíc (i to bych dokázal přes zimu spotřebovat).

Řešil jste někdo, jak navýšit výkon FVE, s tím, že zamezíte velkým přetokům do sítě tak, abyste neplatili pokutu distributorovi a zároveň by to nevadilo ČEZu, že si do virtuálky posíláte elektřinu z FVE, která bude větší než je u nich povolené maximum?
Chriss
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 05, 2024 9:22 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Chriss »

Oproti většině mám asi malý domeček a budu mít malou elektrárničku :-) 3,3 kWp na jih, tak asi 3MWh ročně výrobní kapacita, roční spotřeba okolo 3,2 MWh. Přijde mi, že při těchto parametrech je finanční návratnost extra baterie celkem v nedohlednu. 300Kč měsíčně navíc k paušálu s možností schovat si nespotřebovanou energii na zimu mi přijde asi adekvátní. Souhlasíte? Děkuji!
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

Chriss píše:Oproti většině mám asi malý domeček a budu mít malou elektrárničku :-) 3,3 kWp na jih, tak asi 3MWh ročně výrobní kapacita, roční spotřeba okolo 3,2 MWh. Přijde mi, že při těchto parametrech je finanční návratnost extra baterie celkem v nedohlednu. 300Kč měsíčně navíc k paušálu s možností schovat si nespotřebovanou energii na zimu mi přijde asi adekvátní. Souhlasíte? Děkuji!
Pozor, za odoberanie z VB platíte distribučné poplatky, takže počítajte náklady ako 12x300 + napr. 1MWh x 1500Kc, inak povedané uskladnenie 1MWh vás vyjde na 5100Kc. Pri 2MWh to bude 3300Kc/MWh. Ja by som do toho asi nešiel a radšej to predával - ceny sú okolo 1000Kc/MWh.


Sent from my iPhone using Tapatalk
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

ab84 píše: pon úno 19, 2024 10:03 am Mám už rok VB od Čezu a na střeše panely, které vyrobily 10 MWh, polovina šla do VB a přes zimu jí spotřebuje tepelné čerpadlo. Zvažuji rozšíření FVE o další panely, které by dokázaly vygenerovat 10 MWh navíc (i to bych dokázal přes zimu spotřebovat).

Řešil jste někdo, jak navýšit výkon FVE, s tím, že zamezíte velkým přetokům do sítě tak, abyste neplatili pokutu distributorovi a zároveň by to nevadilo ČEZu, že si do virtuálky posíláte elektřinu z FVE, která bude větší než je u nich povolené maximum?
Povolene maximum sa neriadi podla panelov, ale vykonu striedaca. Uplne bezne ludia mavaju napr. 12-13kWp rozdelenych na Vychod/Zapad v 2 stringoch a nikdy sa to nestretne na to, aby to dalo viac, ako 10kW v jednom momente. Pokial by ste chceli mat viac, ako 10kWp na juh, tak musite obmedzit pretoky na striedaci, tam by ste uz presahovali max. povoleny vykon pomerne bezne (10kW striedac ma realne maximum okolo 12.5-15kW).
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Excelent »

Baalik2 píše: úte bře 05, 2024 9:59 am Pozor, za odoberanie z VB platíte distribučné poplatky, takže počítajte náklady ako 12x300 + napr. 1MWh x 1500Kc, inak povedané uskladnenie 1MWh vás vyjde na 5100Kc. Pri 2MWh to bude 3300Kc/MWh. Ja by som do toho asi nešiel a radšej to predával - ceny sú okolo 1000Kc/MWh.
Bude to trochu delší, ale třeba to někomu pomůže při rozhodování.
Jako uživatel VB, zkusím moje uvažování ;)
Tarif Elektřina pro soláry na 3 roky, sazba D25d, 8hodin NT.
Poplatek za VB (rozdíl stálé platby oproti normálnímu tarifu je u mně 3230,- Kč /rok. (12x 424Kč -155Kč)
Za odeslání EE do VB se distribuce neplatí.
Neuvažuji měsíční platby za jistič, ani činnost OTE (ty se platí tak jako tak)
Když si z VB vyberu, tak zaplatím za distribuci cca 1500Kč /MWh v nízkém tarifu, za silovku nic.
Když budu nakupovat "normální" EE tak těch 1500,-/MWh za dsitribuci zaplatím taky a ještě cenu za silovku.
Takže pokud bych porovnával výhodnost VB a normálního nákupu + prodeje za SPOT/fix, tak do toho distribuci neuvažuji.
Jde jen o to, jestli dokážu být s nákupem chybějící "normální" EE + zisk z prodeje levnější než poplatek za VB.
Příklad:
Uložím a vyberu z VB 1MWh/rok, ta mě bude stát 3230,-
Dokážu nakoupit 1MWh + zisk za prodej 1MWh levněji? No dnes tak tak.
Ale při uložení a výběru 2MWh/rok už mě bude stát 1MWh jen 1615,-
A to si myslím, že to se nakoupit i s podporou zisku za fix nepodaří.

Samozřejmě nikdo neví, jaké budou ceny EE a dsitribuce v budoucnu a poměr se může lehce změnit.
Snad jsem nikdo neudělal botu :D
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misif »

Chriss píše: úte bře 05, 2024 9:56 am Oproti většině mám asi malý domeček a budu mít malou elektrárničku :-) 3,3 kWp na jih
Pokud máš jenom "3MWh/rok", tak dej na jih min. 4kWp, abys vyrobil i na vlastní provoz elektrárny :-), panely jsou nejlevnější na celém systému, tak zapřemýšlej, zda-li třeba takové plynové vytápění nepřehodit na elektro, nebo TUV, nebo nedoplnit klimatizaci ..., kterou si můžeš i přitopit.
FB je samozřejmě nějaký náklad, ale možná si pro něj šáhneš z dotace, každopádně, až se nabídka VB ukončí, tak měj systém, kam se baterie dají doplnit.
Chriss
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 05, 2024 9:22 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Chriss »

Excelent píše: úte bře 05, 2024 9:02 pm Bude to trochu delší, ale třeba to někomu pomůže při rozhodování.
Jako uživatel VB, zkusím moje uvažování ;)
Tarif Elektřina pro soláry na 3 roky, sazba D25d, 8hodin NT.
Poplatek za VB (rozdíl stálé platby oproti normálnímu tarifu je u mně 3230,- Kč /rok. (12x 424Kč -155Kč)
Díky za rozpis. Skutečně mi přijde, že mezní hodnotou bude asi ta celková vlastní spotřeba. Tedy konkrétněji: V letních měsících by člověk potřeboval celkem velkou baterii, aby naakumuloval všechny přetoky. Bohužel poskytovatel VB člověka dost drží v šachu, protože cena silové energie u něj rozhodně není a nebude z nejvýhodnějších. Pak je ještě otázka, jestli se uskladněná E ve VB roluje přez vyúčtování, nebo to pak "propadne" a jede se nanovo :-) Prodávat přetoky a nemít nějak vyřešenou akumulaci, to je asi málo efektivní záměr, protože když už prodávat, tak v dobu, kdy je E na spotu poptávka ve vysoké výkupní ceně...a na to musí být člověk technicky vybaven.
Chriss
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 05, 2024 9:22 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Chriss »

misif píše: stř bře 06, 2024 1:30 pm
Chriss píše: úte bře 05, 2024 9:56 am Oproti většině mám asi malý domeček a budu mít malou elektrárničku :-) 3,3 kWp na jih
Pokud máš jenom "3MWh/rok", tak dej na jih min. 4kWp...
No, ono jde taky o to, že už na té střeše mám 4 zabudované fototermické kolektory. Prakticky to tedy teď vypadá tak, že za únor jsem odebral jen 3m3 plynu, protože teplá voda a topení jede přez fototermiku + výměník. Já nějaké ty panely přidat chci, ale asi až budu přinucen mít EV, což bude tak za dva roky. Snad do té doby dorazí do CZ obousměrné nabíječky EV. Každopádně asi budu pořizovat adekvátní střídač a prokabeluji to pro všechny alternativy. Škoda, že se na tyhle "opičárny" špatně shání projektant a realizační firma. Každý prodává, co je momentálně "normální" :-)
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od skybor »

Škoda, že se na tyhle "opičárny" špatně shání projektant a realizační firma. Každý prodává, co je momentálně "normální" :-)
Nahoru
Bohužel někdo za tebe už rozhodl "co je normální" - co je na dotaci. Co není na dotaci, nebude žádná rozumná firma řešit. Přece se o tu dotaci nebude okrádat. Jsem zvědav, jak dlouho to takhle může fungovat. Tohle mi připadá jakoby někdo rozhodl, jaké si můžeš koupit auto s kterým chceš na silnici a vybral ze všeho co se vyrábí třeba 10 nějakých modelů a na ty schválil dotaci.
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Excelent »

Chriss píše: čtv bře 07, 2024 10:16 am Díky za rozpis. Skutečně mi přijde, že mezní hodnotou bude asi ta celková vlastní spotřeba. Tedy konkrétněji: V letních měsících by člověk potřeboval celkem velkou baterii, aby naakumuloval všechny přetoky. Bohužel poskytovatel VB člověka dost drží v šachu, protože cena silové energie u něj rozhodně není a nebude z nejvýhodnějších. Pak je ještě otázka, jestli se uskladněná E ve VB roluje přez vyúčtování, nebo to pak "propadne" a jede se nanovo :-) Prodávat přetoky a nemít nějak vyřešenou akumulaci, to je asi málo efektivní záměr, protože když už prodávat, tak v dobu, kdy je E na spotu poptávka ve vysoké výkupní ceně...a na to musí být člověk technicky vybaven.
Osobně v létě s akumulací problém nemám, vyrobím 40-60kWh denně a spotřebuji cca 20-35kWh (jestli je všední den nebo víkend) i včetně dobití FB a dvou bojlerů, přebytek jde do VB.
Silovka s VB je drahá, ale mně je to jedno, protože žádnou "neuloženou" navíc nepotřebuji dokupovat.
Zatím to vypadá, že ČEZu asi 0,5-1MWh nechám zadarmo.
Uložená EE se neroluje přes vyučtování, co budete mít uloženo navíc, tak propadne bez náhrady, jede se pak od nuly.
Zítra je např. na SPOTu rozdíl nejlevnější a nejdražší hodina jen 0,98 Kč / 1kWh. Nejdražší v 8hod ráno, takže tam musíte poslat zbytek z FB po noci, kolik toho asi bude, na tom se moc nezbohatne ;)
A ano, musí se to řešit nějakou úrovní automatizace.
Kde jsou ty časy z 2022.

V květnu mi končí 1. rok VB.
Škoda, že se tak zvedla distribuce.
Vloni mě stála vlastní 1kWh z VB v NT cca 45 haléřů, takže jsem při NT vypínal a "šetřil" FB a raději bral z VB :D :D
Mně se VB určitě vyplatí, ale mám podstatně vyšší spotřebu než vy, tím pádem se poplatek za VB lépe rozpočítá.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mex »

skybor píše: čtv bře 07, 2024 3:40 pm Bohužel někdo za tebe už rozhodl "co je normální" - co je na dotaci. Co není na dotaci, nebude žádná rozumná firma řešit. Přece se o tu dotaci nebude okrádat. Jsem zvědav, jak dlouho to takhle může fungovat. Tohle mi připadá jakoby někdo rozhodl, jaké si můžeš koupit auto s kterým chceš na silnici a vybral ze všeho co se vyrábí třeba 10 nějakých modelů a na ty schválil dotaci.
Proč tak razantní názor?

Co je "na dotaci" předpokládám může výrobce ovlivnit celkem snadno. Pokud to splňuje předpisy distributorů a má to příslušné uspořádání (malé můžou být 1f, velké výkony už 3f nebo složitelné do 3f), a pokud tady má nějakého zástupce, který to zprocesuje, tak by neměl být problém, ne?

Ten požadavek, aby tady měli nějakého zástupce firmy, mi připadá po různých známých excesech celkem OK. Kupují to často lidé neznalí, a pak můžou mít celkem zásadní problémy, pokud tady není nějaký distributor daného výrobce.
PetrHos
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 07, 2024 9:54 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od PetrHos »

Dobrý večer, chci se zeptat jestli mi někdo poradí jaký by se mi vyplatil tarif u FVE. Nechal jsem si nainstalovat FVE 9.89kWp s baterií 12,2 kWh s tím, že mám spotřebu domu 11 MgWh ročně při vytápění TČ. Ale teď jsem si pořídil navíc elektromobil, kdy počítám s tím, že se mi zvedne celková spotřeba na 16 MgWh. Teď jak si tak pročítám cenik ČEZu, tak jsem z toho zmatený a přijde mi FVE nevyhodná......
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od skybor »

Pokud to splňuje předpisy distributorů a má to příslušné uspořádání (malé můžou být 1f, velké výkony už 3f nebo složitelné do 3f), a pokud tady má nějakého zástupce, který to zprocesuje, tak by neměl být problém, ne?
To jsem netušil. Takže v tom případě je to OK. Rád na takovou dotaci přispěji ... Jsem přece 100% pro zelenou "modrou" planetu zvanou "Země" ;)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

PetrHos píše:Dobrý večer, chci se zeptat jestli mi někdo poradí jaký by se mi vyplatil tarif u FVE. Nechal jsem si nainstalovat FVE 9.89kWp s baterií 12,2 kWh s tím, že mám spotřebu domu 11 MgWh ročně při vytápění TČ. Ale teď jsem si pořídil navíc elektromobil, kdy počítám s tím, že se mi zvedne celková spotřeba na 16 MgWh. Teď jak si tak pročítám cenik ČEZu, tak jsem z toho zmatený a přijde mi FVE nevyhodná......
Skúste virtuálnu batériu u CEZ, pri tak veľkej FVE a nevyužitú energie v lete (bazén, klíma) budete mať ročne pretoky do siete kľudne 4MWh a tie vám nikto nezaplatí. S VB ich aspoň budete môcť využiť v zime za cenu distribúcie - tj. 1-1.5Kc/kWh namiesto klasických 6Kc. Ušetrite tým okolo 20tis Kc ročne. Priamym predajom nikdy toľko neušetrite pri výkupnej cene okolo 1Kc/kWh.


Sent from my iPhone using Tapatalk
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misif »

PetrHos píše: čtv bře 07, 2024 10:09 pm Dobrý večer, chci se zeptat jestli mi někdo poradí jaký by se mi vyplatil tarif u FVE. Nechal jsem si nainstalovat FVE 9.89kWp s baterií 12,2 kWh s tím, že mám spotřebu domu 11 MgWh ročně při vytápění TČ. Ale teď jsem si pořídil navíc elektromobil, kdy počítám s tím, že se mi zvedne celková spotřeba na 16 MgWh. Teď jak si tak pročítám cenik ČEZu, tak jsem z toho zmatený a přijde mi FVE nevyhodná......
V energetické studii máte napsáno, kolik Vaše FVE vyrobí, pokud výpočet někdo neodflákl, mohl by být přesný.
Ale, pokud vyrobí 8MWh, přímá spotřeba řekněme 4MWh, tak
VB: dokoupíte 8MWh a roční účet za silovku + dražší paušál bude 43tis
Spot: prodáte 4MWh á 1000,-, nakoupíte 12MWh, převážně v zimě s trochou štěstí za 3500,-, ve výsledku účet za silovku nákup-prodej bude 38tis
u spotu musíte vyřešit vypínání výroby při nízkých až záporných výkupních cenách, a může se Vám stát, že se spot v zimě cenově utrhne a spláčete nad výsledkem.
Pokud FVE vyrobí 10MWh, tak už není co řešit a VB bude se spotem srovnatelná a bez rizik ..., distribuční poplatky jsou vždy stejné, tak je nepočítám.
PB1
Příspěvky: 2
Registrován: pát pro 29, 2023 4:10 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od PB1 »

No a hlavně musíte také napsat, zda máte vůbec povolené přetoky do sítě a v jaké výši :o)))
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“