Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

ClonyXXL
Příspěvky: 96
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od ClonyXXL »

Abrams píše: ned říj 15, 2023 7:19 am Komponenty pro připojenou FVE k DS jsou za stejnou cenu jako pro ostrovní , ne ? De o následné fakturování elektřiny - u ostrovní či poloostrovní FVE systém žádné faktůry neposílá :headbang: .


Co se týče financí - za obviklou částku za on-grid FVE na klíč si pořídím poloostrovní FVE systém a za zbytek nový okna na celej barák + zateplení střechy . A za peníze co nedám distributorovi každej rok , pojedu na dovolenou .
Priznam se, ze tem poctum nejak nerozumim.
Kdyz komponenty stoji stejne, baterek mas snad i vic, tak se berou penize na novy okna + zatepleni strechy?
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Diablo1st »

ClonyXXL píše: ned říj 15, 2023 9:02 am Priznam se, ze tem poctum nejak nerozumim.
Kdyz komponenty stoji stejne, baterek mas snad i vic, tak se berou penize na novy okna + zatepleni strechy?
Abrams porovnal ceny FVE od firiem a svojpomocne. Keď to takto spravíš tak to bohužiaľ tak vychádza.
Teraz známy rieši 10kW on-grid a ceny od firiem okolo 12-13k€ a pritom cena komponentov je cca. len polovica ceny. :shock: A to je len on-grid. U FVE s batériami je ten pomer ešte horší.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Nautilus
Příspěvky: 216
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Nautilus »

jaromir.jakubec píše: sob říj 14, 2023 12:30 pm Ale, teď k tomu příkladu. Píšete o ustáleném stavu 3x500W a poté zapneme spotřebič, kterej si vezme 1kW, tak můj měnič přece neomezí další dvě fáze. Od toho jsou asymetrický střídače(kvůli tomu jsem si asymetricky - dražší - pořizoval) aby rozložili nerovnomerné příkony.
Tedy úplně v klidu na jedné fázi může téct 0.5kW, na druhé 1.5kW a na třetí 3.2kW.
Proto jsem také psal, že elektrika je udělaná tak, aby byly fáze rovnoměrně využité. Aby nenastal extrém, že na jedné fázi potřebuji 5kW a na druhé a třetí nic.

U mě si akorát nejsem jistej, jak funguje asymetrickej a symetrickej dohromady. Každý po 10kW. Moje teorie je, že ten asymetrickej je big boss a říká symetrickymu: kámo, máme odběr 14kW, ale já umím jen 10kW. Takže ty umíš posílat do každé fáze stejně. Nejnižší odběr je na fázi1: 3kW. Takže posleš do každé 3kW a já se postarám o zbytek.
Takže big boss do prvni fáze pošle 0, do druhé třeba 3kW a do třetí 2kW, což dá dohromady 14kW.
Ten příklad měl toliko demonstrovat, že ne všecno je tak jak nám spočítá kalkulačka nebo Excel. Vše záleží, jak už jsem řek, na tom co chtěl výrobce měniče, co chtěl programátor a co se nakonec podařilo.
Klidně ten příklad můžeme zmodifikovat, že posléze (po zapnutí toho jednoho kilowatíku) půjde do této fáze (do DS) "0" a výkyvy budou na obě strany, takže bude se po celou dobu tohoto stavu střídat dodávka s odběrem v řádově desítkách až stovkách wattů, podle toho kde ještě zapne lednice, nebo někdo rozsvítí ve sklepě, či si pustí TV... pak je to ještě (z hlediska nectěného odběru z DS) horší.

Ono se do toho montuje dalších tisíc "drobností", např kolísání napětí v síti a možná i erupce na Slunci či prachové bouře na Marsu...a měnič pořád něco dohání, dorovnává a snaží se jet tak, jak ho čínský inženýr naprogramoval.

Žel je to tak a je to "daň" za hardwér, který je v domě, s tím je třeba se smířit, bojovat se s tím moc nedá. Sem tam nějaká aktualizace softwéru to může vylepšit, ale také i zhoršit.

Kus pravdy mají "ostrovníci" ti s DS nebojují, ale bojují s mnoha jinými problémy, pro ně možná zanedbatelnými, pro jiné s naprosto zásadními, z kteréhož důvodu si ostrov nikdy nepořídí. Každý má svou pravdu, neb na věc pohlíží z jiného úhlu.

O tom jak se domlouvá asymetrický se symetrickým nemám vůbec tuchy. Jsem ale spíše pesimista, takže bych to viděl podobně jako když mi manželka radí jak se správně drží pájedlo...první pájený spoj "zmastím" jsa nervózní, druhej přepálím, snažíc se manželku zpacifikovat a při třetím si přilepím cín na prsty, když jsem jí nucen demonstrovat, že za ten teplej konec se to fakt držet nedá... :steaming:
ClonyXXL
Příspěvky: 96
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od ClonyXXL »

Diablo1st píše: ned říj 15, 2023 9:25 am
ClonyXXL píše: ned říj 15, 2023 9:02 am Priznam se, ze tem poctum nejak nerozumim.
Kdyz komponenty stoji stejne, baterek mas snad i vic, tak KDE SE berou penize na novy okna + zatepleni strechy?
Abrams porovnal ceny FVE od firiem a svojpomocne. Keď to takto spravíš tak to bohužiaľ tak vychádza.
Teraz známy rieši 10kW on-grid a ceny od firiem okolo 12-13k€ a pritom cena komponentov je cca. len polovica ceny. :shock: A to je len on-grid. U FVE s batériami je ten pomer ešte horší.
No ja nevim, ale mozna bych to nevidel tak tragicky (nebo poloostrov optimisticky). Nejaky rozdil tam byt muze, ale ....

Dejme tomu ze ja mam FTV "stejneho vykonu vcetne baterii" na dotace a poloostrovnik "za sve" bez dotaci.
Me stoji vsechno "ciste hypoteticky priklad" napr. 500.000 + 200.000 dotace = 700.000. Dotace sice "dostanu", ale vlastne je sezere montazni firma, takze mne to stoji suma sumarum 500.000.
Pokud je cena komponentu stejna - poloostrovnika stoji stejna FTV stejne penize = 500.000.
Mozna o neco min, ale polovina uz to asi nebude.

Ja on-grid musim mit kabel na barak, hodiny, jistic konkretni vyse a konkretni distribucni sazbu.
Poloostrovnik musi mit nemlich to stejne (vychazim z predpokladu stejneho domu, stejneho vytapeni atd)

Ja mam pricucy, poloostrovnik nema.

Ja ted platim za stale platby 512 Kc/mesic.
Poloostrovnik (se stejnymi parametry domu, tedy i pripojky) asi taky plati 512 Kc/mesic.

Ja ted platim za pricucy asi 100 Kc/mesic (konci mi stara fixovana cena) - po novu i kdyby to byly 300 Kc/mesic (pri soucasne nejhorsi variante zastropovane ceny). Pricucy mam ted rekneme kolem 50 kWh/mesic (a to taky proto, ze od 22:15 do 4:30 nevybijim baterku, protoze jedu na starou levnou elektriku - zmenim s novou smlouvou za tezke prachy)
Poloostrovnik 0 Kc/mesic.

Co bude v zime ..... se teprve ukaze - ale "pricucy" budou znacne.
Poloostrovnik bude mit ty same.

Takze mi vychazi rozdil mezi mnou a poloostrovnikem jen v pricucech v obdobi kdy FVE stiha. Takze v horsim pripade 300 Kc x dejme tomu 9 mesicu = 2700 Kc rocne, a z toho nove okna a zatepleni strechy urcite nebudou.

Jedine ze by porizeni komponent poloostrovnikem bylo jeste podstatne levnejsi nez pres montazni firmu. A tomu se mi zase moc nechce verit, protoze moje montazni firma ma na eshopu nejakou cenu treba za menic, ale protoze mi montovali komplet FTV, cena byla u vseho nizsi nez eshopova.

Kde teda delam pri svych uvahach chybu (pomerne podstatnou), aby poloostrovnik se citil "happy" a ja ne?

Mimochodem moje pricucy jsou docela podobne tem od zakladatele tohoto vlakna - vezmu-li v uvahu ze on ma dve bytove jednotky. Ja snad jeste pricucy snizim, az vypnu nocní "nevybijeni" baterie.
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Diablo1st »

ClonyXXL píše: ned říj 15, 2023 12:02 pm No ja nevim, ale mozna bych to nevidel tak tragicky (nebo poloostrov optimisticky). Nejaky rozdil tam byt muze, ale ....

Dejme tomu ze ja mam FTV "stejneho vykonu vcetne baterii" na dotace a poloostrovnik "za sve" bez dotaci.
Me stoji vsechno "ciste hypoteticky priklad" napr. 500.000 + 200.000 dotace = 700.000. Dotace sice "dostanu", ale vlastne je sezere montazni firma, takze mne to stoji suma sumarum 500.000.
Pokud je cena komponentu stejna - poloostrovnika stoji stejna FTV stejne penize = 500.000.
Mozna o neco min, ale polovina uz to asi nebude.
Tuto je najväčší problém, lebo 500k Kč dá za poloostrov málokto.
V prvom rade, ak si zoženieš podobné komponenty ako firma zistíš, že ťa komponenty nebudú stáť 500k kč, ale trebárs len 300k kč.
Druhá vec je, že firme ide o čas, takže dáva komponenty, ktoré rýchlo nabúcha a ide o dúm dál. Ak si to montuješ sám, vieš si zobrať iné komponenty za ďaleko nižšie ceny.
Tretia vec je, že ak ti to montuje firma, ty do toho nemôžeš zasahovať. Ak si to robíš sám, príp. lokálny elektrikár, nie je problém kedykoľvek rozšíriť systém.
Štvrtá vec, ak si komponenty nakupuješ sám, je len malá šanca, že ťa niekto o**be, ako sa to stáva v prípade firiem (malina group a pod.)
Najbežnejšia FVE od firiem je 10kW 3F menič a 10kWh HV batéria. Pri poloostrove vieš dať 2ks 5kW meničov paralelne na 1F s LV batériou (14kWh sa dá zohnať za cca. 50k Kč). Výkonovo je to rovnaké, ale cena je diametrálne iná.
Chápem, že nie každý je taký zručný, aby si postavil FVE, ale mám známeho dôchodcu, čo si nakúpil sám komponenty a dal to jednotlivým živnostníkom spraviť. Jeden mu montoval panely, druhý zapájal rozvádzač. Ak sa chce, vždy sa vie nájsť cesta ako to spraviť. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
ClonyXXL
Příspěvky: 96
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od ClonyXXL »

Dobre. I kdyby tedy byla pravda, ze poloostrovnik si FVE postavi sam za podstatne mensi penize, tak to je tak skoro jediny podstatny rozdil.

Co se tyce dalsiho provozu - vidim jediny rozdil mezi poloostrovnikem a mnou opravdu jen v pricucech po dobu 9 mesicu = 1200 Kc/rok.

A jak ted zrovna rika moja - jako poloostrovnici se vlastne muzeme citit vsichni. Vsichni musime byt pripojeni k siti kvuli vypadkum a zime.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Abrams píše: ned říj 15, 2023 7:19 am Zdravím ,
jaromir.jakubec píše: sob říj 14, 2023 11:56 pm Tak ona elektřina z ostrovní FVE elektrárny určitě není zadarmo...
Pokud nemáte panely, měnič, kabely a baterie zadarmo a nebo jste je nezdědil. 😀
:headbang: .


Komponenty pro připojenou FVE k DS jsou za stejnou cenu jako pro ostrovní , ne ? De o následné fakturování elektřiny - u ostrovní či poloostrovní FVE systém žádné faktůry neposílá.

Narážím na to, že ty komponenty něco stály. Takže elektřina není zadarmo, ale za cenu těch komponent. Jinak souhlas. Z mé strany šlo jen o slovíčkaření.
Upřímně, nikdy jsem neslyšel o tom, že s ostrovní elektrárnou se můžete připojit k síti a tedy z ní udělat poloostrov. Já mám hybryd, který musí být připojen k sítí, nepletuli se. Zatím mi to zní tak, že poloostrov, který máte vy a hybryd, kterého mám já by mohli fungovat stejně... Ale technicky to nejde, jelikož jsem dostal dotaci, tak se musím připojit. Chápu to tak dobře?
Takže to byl a je můj nedostatek ve vzdělání. S počtem panelů co mám, jsem v klidu do poloostrovní mohl jít. Jen bych přidal trošku baterií. Z chyb se člověk učí.

Tak stejně mě chybí vzdělání z oboru elektra. A z toho důvodu tady srovnáváme nesrovnatelné. Já mám FVE od firmy, jelikož si umím tak akorát vyměniž žárovku. Ale do drátů fakt nesahám. Takže dobře, že se nesnažím o husarské kousky a nechávám to na firmě. Jasně, připlatím si za to. Ale to je tak normální. Někdo si umí opravit auto a má to za cenu dílů, někdo musí do servisu a ten si za to samozřejmě nechá zaplatit, a ne málo...
Pokud si vše umíte udělat, nebo s částí Vám pomůžou kámoši, potom super. Ale to není řešení pro mě.

A za třetí. Vaše citace nebyla kompletní a tedy vysmíval jste se zbytečně. Tak já to napravím. Napsal jsem přesně toto:

Jednak mohu prodat přebytky, druhak mohu zbytek peněz neproinvestovaných zainvestovat jinam. Treba do fasády a usetrit ještě víc. Nebo TČ. A nebo... vyberte si.
K těm prodejům ještě. Spíše bych to považoval za prijemnost, než za featuru. Zase tak moc z toho není.
Ale kdo ví, ceny nikoli historické, ale nedávné nám nakonec mohou ještě zaplatit pár brambor, zeleniny, masa a kuřákům cigaret navíc. Takže happy life.


Nervy, jaká bude cena za hodinu? Proč? Však si to zafixuji, např. za 3.5,- ka kWh a mám jednak bez nervů a taky mám korunky v kapse. Např. s mou FVE 1350kWh krát 3.5,- se rovná 4725 za jeden měsíc výroby. Jestli je to pro Vás almužna, tak já jsem za tuhle almužnu rád.
Příští rok už takové přebytaky mít nebudu, jelikož mám plán, jak si výrobu spotřebovat alespoň z 90 procent.

Ohýbat hrb před molochama ? Dělat jim beznadsázky děvku ? Poskytovat jim regulaci DS na mé náklady ?
Jasně, chápu. Dokud si nemusím svléknout kalhoty a nastavit zadek, tak mě to nevadí. Za tu almužnu 4725,- za měsíc výroby. Ale chápu, že Vám by to vadilo. Proto jsem se tady ptal, kolikrát asi tak distributor tu regulaci pomocí mé FVE provádí. Zatím mi nikdo neodpověděl. Budete prosím první?

Takže bych to shrnul takto: Pro Vás je lepší Vaše řešení a pro mě moje i když není ideální. Pokud bych uměl to, co vy, potom bych to také udělal jinak. Ale firma se postarala o vše a zasvětila mě do tématu. Takže jsem si mohl vybrat mít FVE za vyšší náklady a rozumět tomu jen trošku nebo ji nemít vůbec jelikož bych si ji nepostavil i kdyby stála 3x méně...
Jen mě mrzí to, že kolikrát firma udělala chyby a celý projekt se tím protáhl. Také komunikace s nimi byla mnohem horší, než bych si představoval. Ale co, na konci dne FVE vyrábí, sluníčko svítí, takže happy life.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Diablo1st »

ClonyXXL píše: ned říj 15, 2023 12:43 pm Dobre. I kdyby tedy byla pravda, ze poloostrovnik si FVE postavi sam za podstatne mensi penize, tak to je tak skoro jediny podstatny rozdil.

Co se tyce dalsiho provozu - vidim jediny rozdil mezi poloostrovnikem a mnou opravdu jen v pricucech po dobu 9 mesicu = 1200 Kc/rok.

A jak ted zrovna rika moja - jako poloostrovnici se vlastne muzeme citit vsichni. Vsichni musime byt pripojeni k siti kvuli vypadkum a zime.
No podľa mňa je sakra podstatný rozdiel ak dám za funkčne rovnakú FVE 700k Kč alebo 300k Kč. :D
Ja som za moju dal cca. 250k Kč a pokryje mi cca. 80% celoročných nákladov. Som aj oficiálne pripojený do DS a využívam aj Virtuálnu batériu. Ale mám drahší Victron systém, s čínskymi meničmi typu Axpert by som sa dostal na ešte nižšiu sumu.
Ten rozdiel medzi poloostrovníkom a tebou bude v súčte ďaleko väčší ako 1200kč/rok. Už len pozri názov tohto vlákna, natočených 98kWh za mesiac a pritom mohla byť 0 resp. pár jednotiek kWh. Kopec ľudí tu rieši aj špatný návrh resp. nastavenie, kedy je spotreba domu podľa elektromeru ešte vyššia ako pred FVE.
Každá domácnosť je jedinečná, preto je potrebné návrh FVE prispôsobiť konkrétnej domácnosti.
Ale v jednom máš pravdu. Bez DS sa v našom zemepisnom pásme cez zimu zaobíde len veľmi málo ľudí. ;) Výpadky by som do tohto neťahal, jednou z funkcii FVE je aj backup a je jedno kedy to bude. Aj cez zimu je treba myslieť na to, že výpadok môže prísť, preto sa cez zimu necháva SoC na cca. 50%. Ak toto tvoja FVE s batériami neumožňuje tak je presne to čo som spomínal vyššie - chybný návrh.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

eduard22 píše: ned říj 15, 2023 8:45 am
Tak smozřejmě že za počáteční investici, ale zprvu mě to stálo jen 120.000,-kč (10panelů á 450Wp) a později ještě další panely s konstrukcí +40.000,-kč +20.000,- další aku - není však potřeba nezbytně velká kapacita aku, neb je to poloostrov - zálohovaný ze sítě tedy Tě to nemusí děsit, pouze se častěji na chvílu vypomůže jen rozdílem(!) energie, síť 8-) ) a tedy celkem 9kWp na vstup měniče 6kWp a výstup 5kW a aku 24kWh celkem 180.000,-kč 8-)
(i bez nějaké amorální dotace a bez byrobordelu... - kamoš si dotovanou FVE chtěl po roce rozšířit a vše musel žádat odznova - jakoby ani FVE nikdy ani neměl!!! A již jen za novou revizi dal 6700,-kč a tedy už je za stejnou FVE na 700.000,-kč!... Za jak dlouho se mu i s prodejem vyplatí rozdíl přes 500.000,-kč oproti mě?)
Podrobně za mě popsal i další výhody samodomo a ostrovní, FVE bez dotace - a tedy bez závazku vůči státu na 10let!..., již Abrams - vidím to stejně 8-)

Těch 180.000,-kč utratit za elektriku následně z 90% zadarmo, mi přišlo v době skoro hyperinflace jako lepší uložení úspor - jako investice do v 1. řadě nezávislosti s ohledem na politickou situaci ve světě...) a nižších budoucích životních nákladů na důchod! Hlavně ta nezávislost! A UPS s 0ms "přepnutím" mezi panely nebo aku nebo sítí a na celej dům!!! :D
Ok, chápu. Takže za 180 000,- máte 4,5kWp plus využitelných 10kWh baterií (beru info z pospisku) a později jste si přikoupil další panely, jestli to chápu dobře. A těch pár dodatečných panelů stálo drobáky k těm 180 tisícům.

Jasně, to je ta výhoda, když si člověk udělá sám. Zrovna jsem odepisovl Abramsovi přesně v tomto stylu:

Tak stejně mě chybí vzdělání z oboru elektra. A z toho důvodu tady srovnáváme nesrovnatelné. Já mám FVE od firmy, jelikož si umím tak akorát vyměniž žárovku. Ale do drátů fakt nesahám. Takže dobře, že se nesnažím o husarské kousky a nechávám to na firmě. Jasně, připlatím si za to. Ale to je tak normální. Někdo si umí opravit auto a má to za cenu dílů, někdo musí do servisu a ten si za to samozřejmě nechá zaplatit, a ne málo...
Pokud si vše umíte udělat, nebo s částí Vám pomůžou kámoši, potom super. Ale to není řešení pro mě.

Takže bych to shrnul takto: Pro Vás je lepší Vaše řešení a pro mě moje i když není ideální. Pokud bych uměl to, co vy, potom bych to také udělal jinak. Ale firma se postarala o vše a zasvětila mě do tématu. Takže jsem si mohl vybrat mít FVE za vyšší náklady a rozumět tomu jen trošku nebo ji nemít vůbec jelikož bych si ji nepostavil i kdyby stála 3x méně...
Jen mě mrzí to, že kolikrát firma udělala chyby a celý projekt se tím protáhl. Také komunikace s nimi byla mnohem horší, než bych si představoval. Ale co, na konci dne FVE vyrábí, sluníčko svítí, takže happy life.


Reakce k těm dalším bodům:
Já přemýšlel úplně stejně. Padla Bphemia energy a hned týden na to jsem volal firmě a objednával FVE. Bez nějakých extra znalostí. Jen jsem ten týden seděl nad články a sledoval videa na YT. Samozřejmě na fóra, jak jsou tato jsem se nedostal. A říkal jsem si, v inflaci nebo hyperinflaci si vždy nejlépe drží cenu, respektive zvyšuje svou cenu hmotnej majetek. Domy, byty, pozemky, garáže, a tak stejně i FVE. Proto jsem vrazil peníze do rekonstrukce pronajímaného bytu, a to ještě před tím šíleným zdražováním a zvýšil nájem a také jsem utratil peníze za FVE.

Váš kamarád dal 700 tisíc za tak malou FVE? To snad ani nemůže být pravda. Můj systém 17.1 kWp, 2 měniče a baterie a veškeré práce s materiálem mě stály cca 750 tisíc. Samozřejmě jsem dostal dotaci, takže v konečné fázi mě to stálo něco přes 400 000,-

A když připomenu fakt, že ještě nedávno jsme si mohli zafixovat přetoky za 3.5,- na kWh a tedy s mou FVE 1350kWh krát 3.5,- vydělat 4725,- za jeden měsíc výroby. Tak ty počty taky nevychází zase až tak špatně. Pravdou je, že momentálně prodávám za 2 koruny. Cena šla dolů, za což jsem rád. Jelikož mě nejde o každou korunu, ale spíše o to, aby většina lidí a firem neskončila pod mostem, respektive v insolvenčním řízení.

Díky moc za tuto debatu a zasvěcení mě do poloostrovu. Netušil jsem totiž, že ostrovní elektrárna se může i připojit k síti, jen když potřebuje a v yužije jen výhod. Respektive tím pádem to není ostrov, ale poloostrov. To já bohužel se svým hybrydem s dotací udělat nemohu. A taky jak jste správně připomněl. Když si budu chtít FVE upgradovat, tak musím projít celým procesem schválení.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Diablo1st »

jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 1:01 pm Tak stejně mě chybí vzdělání z oboru elektra. A z toho důvodu tady srovnáváme nesrovnatelné. Já mám FVE od firmy, jelikož si umím tak akorát vyměniž žárovku. Ale do drátů fakt nesahám. Takže dobře, že se nesnažím o husarské kousky a nechávám to na firmě. Jasně, připlatím si za to. Ale to je tak normální. Někdo si umí opravit auto a má to za cenu dílů, někdo musí do servisu a ten si za to samozřejmě nechá zaplatit, a ne málo...
Pokud si vše umíte udělat, nebo s částí Vám pomůžou kámoši, potom super. Ale to není řešení pro mě.
Ak sa chce, vždy sa vie nájsť cesta. To, že niečomu človek nerozumie ešte neznamená, že sa nemôže dovzdelať.
Ako príklad spomeniem môjho známeho, dôchodcu. Elektro vzdelanie nemá a po streche už asi ťažko bude liezť. Chcel FVE, ale všetky firmy mu ponúkali niečo čo nechcel resp. nepotreboval a za ceny, ktoré si nemohol dovoliť. Preto si s pomocou fóra navrhol FVE podľa seba. Komponenty si kúpil sám (batérie zložené priamo u Mivvy). Na inštaláciu panelov si najal chlapov čo s tým robia - spravili to ako bokovku za jeden deň. Na ostatné lokálneho elektrikára, ktorý mu spravil aj revíziu a pomohol s pripojením do DS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 1065
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od eduard22 »

jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 1:22 pm
eduard22 píše: ned říj 15, 2023 8:45 am
Tak smozřejmě že za počáteční investici, ale zprvu mě to stálo jen 120.000,-kč (10panelů á 450Wp) a později ještě další panely s konstrukcí +40.000,-kč +20.000,- další aku - není však potřeba nezbytně velká kapacita aku, neb je to poloostrov - zálohovaný ze sítě tedy Tě to nemusí děsit, pouze se častěji na chvílu vypomůže jen rozdílem(!) energie, síť 8-) ) a tedy celkem 9kWp na vstup měniče 6kWp a výstup 5kW a aku 24kWh celkem 180.000,-kč 8-)
.........
Ok, chápu. Takže za 180 000,- máte 4,5kWp plus využitelných 10kWh baterií (beru info z pospisku) a později jste si přikoupil další panely, jestli to chápu dobře. A těch pár dodatečných panelů stálo drobáky k těm 180 tisícům.
.............................
Váš kamarád dal 700 tisíc za tak malou FVE? To snad ani nemůže být pravda. Můj systém 17.1 kWp, 2 měniče a baterie a veškeré práce s materiálem mě stály cca 750 tisíc. Samozřejmě jsem dostal dotaci, takže v konečné fázi mě to stálo něco přes 400 000,-
............................
Díky moc za tuto debatu a zasvěcení mě do poloostrovu. Netušil jsem totiž, že ostrovní elektrárna se může i připojit k síti, jen když potřebuje a v yužije jen výhod. Respektive tím pádem to není ostrov, ale poloostrov. To já bohužel se svým hybrydem s dotací udělat nemohu. A taky jak jste správně připomněl. Když si budu chtít FVE upgradovat, tak musím projít celým procesem schválení.
1. Ani ne že nechápete, Vy asi nepozorně čtete! :-( Za 4,5kWp jsem dal zprvu jen 120.000,-kč! (a ne 180.000,-... nésu blázen!) Ale s jídlem rostla chuť a abgrejdoval jsem za +40+20=60k kč a tedy celkem 9kWp mě vyšlko 120k+60k=do 180.000,-kč 8-)

2. Můj kamarád nedal 700k kč za tak malou FVE, ale za to: že ji dělal nadvakrát!!!... (protože dotace a závazky a tak + znova žádost stát a e-on a znova projekt + znova dražší revize + znova práce firmy...)

3. Jen některé(!) ostrovní měniče se mohou připojit k síti - ale ne výstupem!!! avšak bez byrokracie jen ty s dvojitou konverzí a galvanicky oddělenou (včetně N - nuláku!) zálohou skrze interní nabíječku a to umí jen Axpert King I a II ;) - ten je dle mě "zlatý grál" v poostrovní FVE natož samodomo a pouze "přisává" ze sítě jen chybějící energii - jen rozdíl mezi spotřebou a výrobou z PV jeli spotřeba větší :-) (+malá ztráta dvojí konverze + udržování aku 2A)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

eduard22 píše: ned říj 15, 2023 2:14 pm
jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 1:22 pm
eduard22 píše: ned říj 15, 2023 8:45 am
Tak smozřejmě že za počáteční investici, ale zprvu mě to stálo jen 120.000,-kč (10panelů á 450Wp) a později ještě další panely s konstrukcí +40.000,-kč +20.000,- další aku - není však potřeba nezbytně velká kapacita aku, neb je to poloostrov - zálohovaný ze sítě tedy Tě to nemusí děsit, pouze se častěji na chvílu vypomůže jen rozdílem(!) energie, síť 8-) ) a tedy celkem 9kWp na vstup měniče 6kWp a výstup 5kW a aku 24kWh celkem 180.000,-kč 8-)
.........
Ok, chápu. Takže za 180 000,- máte 4,5kWp plus využitelných 10kWh baterií (beru info z pospisku) a později jste si přikoupil další panely, jestli to chápu dobře. A těch pár dodatečných panelů stálo drobáky k těm 180 tisícům.
.............................
Váš kamarád dal 700 tisíc za tak malou FVE? To snad ani nemůže být pravda. Můj systém 17.1 kWp, 2 měniče a baterie a veškeré práce s materiálem mě stály cca 750 tisíc. Samozřejmě jsem dostal dotaci, takže v konečné fázi mě to stálo něco přes 400 000,-
............................
Díky moc za tuto debatu a zasvěcení mě do poloostrovu. Netušil jsem totiž, že ostrovní elektrárna se může i připojit k síti, jen když potřebuje a v yužije jen výhod. Respektive tím pádem to není ostrov, ale poloostrov. To já bohužel se svým hybrydem s dotací udělat nemohu. A taky jak jste správně připomněl. Když si budu chtít FVE upgradovat, tak musím projít celým procesem schválení.
1. Ani ne že nechápete, Vy asi nepozorně čtete! :-( Za 4,5kWp jsem dal zprvu jen 120.000,-kč! (a ne 180.000,-... nésu blázen!) Ale s jídlem rostla chuť a abgrejdoval jsem za +40+20=60k kč a tedy celkem 9kWp mě vyšlko 120k+60k=do 180.000,-kč 8-)

2. Můj kamarád nedal 700k kč za tak malou FVE, ale za to: že ji dělal nadvakrát!!!... (protože dotace a závazky a tak + znova žádost stát a e-on a znova projekt + znova dražší revize + znova práce firmy...)

3. Jen některé(!) ostrovní měniče se mohou připojit k síti - ale ne výstupem!!! avšak bez byrokracie jen ty s dvojitou konverzí a galvanicky oddělenou (včetně N - nuláku!) zálohou skrze interní nabíječku a to umí jen Axpert King I a II ;) - ten je dle mě "zlatý grál" v poostrovní FVE natož samodomo a pouze "přisává" ze sítě jen chybějící energii - jen rozdíl mezi spotřebou a výrobou z PV jeli spotřeba větší :-) (+malá ztráta dvojí konverze + udržování aku 2A)
1. Moje chyba. Za to se omlouvám. Jen je škoda, že vždy rozporujete to, v čem udělám chybu nebo v čem se liší naše názory, ale už nepochválíte to, v čem přemýšlím dobře nebo logicky. Teda, jestli vůbec něco takového z Vašeho pohledu je... :-D Každopádně díky moc za vhled do Vašeho vidění světa. Je super vystoupit ze svého přemýšlení a nahlednout do světa těch, co nad tím vším přemýšlí jinak. Má vize je mít těch nemovitostí více a samozřejmě nejlépe s FVE. Momentálně prodávám nájemníkům elektřinu z FVE za 4.5,- a to se pak ty počty hodně liší. Chci koupit barák o 2 nebo třech bytech se sedlovou střechou a nainstalovat FVE. Takže Vaše rady a rady dalších borců mě pomáhají přemýšlet nad tím, jak to udělat v budoucnu. A proč né svépomocí. Přeci jen rekonstukci toho nového baráku budu taky dělat své pomocí s kamarádem, kterej je na stavebnictví machr s tím, že mě vše naučí. Teda, jestli mu nedojdou nervy... :-D :-D :-D Tím chci říci, že se rád učím. Ale s touto FVE nebyl čas. Respektive jsem ji chtěl mít co nejdříve, jelikož platit 6,- za kWh a to ještě díky státnímu zásahu, plus distribuci, plus daň a další poplatky, se mi fakt nechtělo.
2. Můžete rozepsat, co přesně upgradoval a kolik ho to v konečné fází stálo? A jak o tom přemýšlel. Předpokládám, že ten upgrade v konečné fázi za to nestál a možná by původní řešení + dokup elektřiny byla chytřejší volba?
Já osobně věděl, že chci jít cestou velkého počtu panelů, abych do toho nemusel v budoucnu zasahovat. Možná jediné, co bych udělal, tak bych přikoupil více baterií. Ale ... Cena je šílená a také hodně elektřiny spotřebují 2 bojlery, v měsících jako je říjen si přitopí z FVE a v létě samozřejmě jedou pračky a další mašiny jen ze slunka. TAkže toto vše beru jako takvou levnější baterii a nainstaloval jsem jen 10kWp baterií s tím, že mě nevadí, když elektkřinu pošlu do sítě a občas si dokoupím elektřinu ze sítě. No a pak jsou ty měsíce, jako prosince, leden, únor. To Je pravda, že na zimu by se 20 kWh nebo 30kWh storage hodil, ale kdo má platit 120-240 tisíc na víc. To je ta nevýhoda firem...
3. OK. Díky. Takže v létě jste ostrov a na zimu, chápu to dobře, se musíme manuálně k síti připojit a necháte to přes celou zimu takto, s tím, že když svítí, jste odpojen, když nesvítí a baterie nejsou plné, tak se zapojíte a nebo to jde respektive máte vše zautomatizované?
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Cmrnda
Příspěvky: 666
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned říj 15, 2023 2:14 pm jen ty s dvojitou konverzí a galvanicky oddělenou (včetně N - nuláku!)
Galvanický oddělení tam bude tak akorát z baterek a do nich. :(
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Diablo1st »

jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 1:22 pm Díky moc za tuto debatu a zasvěcení mě do poloostrovu. Netušil jsem totiž, že ostrovní elektrárna se může i připojit k síti, jen když potřebuje a v yužije jen výhod. Respektive tím pádem to není ostrov, ale poloostrov. To já bohužel se svým hybrydem s dotací udělat nemohu. A taky jak jste správně připomněl. Když si budu chtít FVE upgradovat, tak musím projít celým procesem schválení.
A práve to je ten problém u firiem, proste to sekajú ako baťa cvičky. Systém sa dá navrhnúť aj tak, že prípadné rozšírenie panelov nie je problém. Len to nie je prípad firemných dotačných FVE s HV batériami.

Ako návrh pre štúdium na dlhé zimné večery by som odporučil okrem základných druhov FVE si pozrieť aj ich kombinácie, t.z. AC Coupling a Victron ESS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
ClonyXXL
Příspěvky: 96
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od ClonyXXL »

Diablo1st píše: ned říj 15, 2023 1:13 pm
ClonyXXL píše: ned říj 15, 2023 12:43 pm Dobre. I kdyby tedy byla pravda, ze poloostrovnik si FVE postavi sam za podstatne mensi penize, tak to je tak skoro jediny podstatny rozdil.

Co se tyce dalsiho provozu - vidim jediny rozdil mezi poloostrovnikem a mnou opravdu jen v pricucech po dobu 9 mesicu = 1200 Kc/rok.

A jak ted zrovna rika moja - jako poloostrovnici se vlastne muzeme citit vsichni. Vsichni musime byt pripojeni k siti kvuli vypadkum a zime.
No podľa mňa je sakra podstatný rozdiel ak dám za funkčne rovnakú FVE 700k Kč alebo 300k Kč. :D
Ja som za moju dal cca. 250k Kč a pokryje mi cca. 80% celoročných nákladov. Som aj oficiálne pripojený do DS a využívam aj Virtuálnu batériu. Ale mám drahší Victron systém, s čínskymi meničmi typu Axpert by som sa dostal na ešte nižšiu sumu.
Ten rozdiel medzi poloostrovníkom a tebou bude v súčte ďaleko väčší ako 1200kč/rok. Už len pozri názov tohto vlákna, natočených 98kWh za mesiac a pritom mohla byť 0 resp. pár jednotiek kWh. Kopec ľudí tu rieši aj špatný návrh resp. nastavenie, kedy je spotreba domu podľa elektromeru ešte vyššia ako pred FVE.
Každá domácnosť je jedinečná, preto je potrebné návrh FVE prispôsobiť konkrétnej domácnosti.
Ale v jednom máš pravdu. Bez DS sa v našom zemepisnom pásme cez zimu zaobíde len veľmi málo ľudí. ;) Výpadky by som do tohto neťahal, jednou z funkcii FVE je aj backup a je jedno kedy to bude. Aj cez zimu je treba myslieť na to, že výpadok môže prísť, preto sa cez zimu necháva SoC na cca. 50%. Ak toto tvoja FVE s batériami neumožňuje tak je presne to čo som spomínal vyššie - chybný návrh.
Ale ano. Rozdil mezi 700k a 300k je 400k - a to je dost velky rozdil (ano, pocitat takto jednoducha cisla jeste umim).
Ale ja psal, ze bez dotaci je to 500k pro (napr. mne nebo kohokoliv jineho).
Ja ale uvadel NAPROSTO STEJNOU FTV a NAPROSTO STEJNY DUM vcetne vytapeni a cenu 500k jsem dal jen jako priklad.
To ze tebe stala 300 je fajn. Nejsem si jisty, jestli tva ftv ma podle popisu 6 kWp ---- z toho plyne minimalne to, ze se neda srovnavat ftv 6 kWp s ftv 10 kWp. Nebo 20 kwp. Nebo to stoji porad stejne ?
Mimochodem tedy - moje ftv ma 10 kWp + 11,4 kWh baterky. Stala me 500 - 200 dotace = 300.000.
Tvoje ma 6 kWp a stala te taky kolem 300? Tak to mas docela drahy, ne?
A baterky mas celkem 4,2 kWh olovo pri vyuzitelnosti asi 50% ? Hm...

Pises ze ti tvoje ftv zcela pokryva spotrebu domu.
No super! Ale jaka je tvoje spotreba domu???
Cim ohrivas vodu? A cim ji hlavne ohrivas v zime kdyz nesviti?
Cim topis? A hlavne v zime,kdyz nesviti?
Mas zatepleny dum? Jaka je tepelna ztrata tveho domu?
Pochop co tim myslim. Pokud je spotreba tveho domu jedna zarovka v obyvaku a to je cely, tak jsem videl v Hornbachu FTV za par kacek. Vykon asi 300W - no neber to na tu jednu zarovku ze?

Ja ohrivam TUV V ZIME v bojleru. Elektrikou. V lete z ftv.
Budu montovat TČ na topeni V ZIME. Je na elektriku. TUV v zime tedy taky budu ohrivat TČ.
Varime na elektrice.
I tv mame na elektriku.
Lednice, mrazak ......
Budika mam taky na elektriku (nemam natahovaci na péro).

Ja potrebuju elektriky SPOUSTU a nejakych 6 kWp mi nestaci ani nahodou - natoz V ZIME, kdy nebude svitit skoro vubec. Kazdicky panel navic bude moc fajn. Zrovna tak - kdyz nahodou vyleze slunko na jeden den - cim vic baterek budu mit, tim vic elektriky chytim.

Takze se nezlob, ale fakt nejde porovnavat ftv "jen tak" podle ceny.
Nemuzeme porovnavat ani tve auto s mym (kdyz nevime co je ktere zac).

Nazev vlakna - 98 kWh mesicne = 600 Kc mesicne pri zastropovane cene. Ja jsem na polovine. Takze rozdil daleko vetsi proti poloostrovnikovi necekam - POKUD JEHO SPOTREBA V ZIME BUDE STEJNA JAKO TA MOJE.
Logicky kdyz nekdo topi drevenymi briketami a jeste s tim ohriva TUV - nezere to elektriku. Ale ty taky neco stoji. Nebo plyn ci cokoliv jineho.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Diablo1st píše: ned říj 15, 2023 1:24 pm Ak sa chce, vždy sa vie nájsť cesta. To, že niečomu človek nerozumie ešte neznamená, že sa nemôže dovzdelať.
Ako príklad spomeniem môjho známeho, dôchodcu. Elektro vzdelanie nemá a po streche už asi ťažko bude liezť. Chcel FVE, ale všetky firmy mu ponúkali niečo čo nechcel resp. nepotreboval a za ceny, ktoré si nemohol dovoliť. Preto si s pomocou fóra navrhol FVE podľa seba. Komponenty si kúpil sám (batérie zložené priamo u Mivvy). Na inštaláciu panelov si najal chlapov čo s tým robia - spravili to ako bokovku za jeden deň. Na ostatné lokálneho elektrikára, ktorý mu spravil aj revíziu a pomohol s pripojením do DS.
100% pravda. Ale vše má svá pro a proti.
Pokud něčemu nerozumím, neznamená to, že za rok za dva to nemůže být jinak. Ale chce to tomu věnovat čas, energii a nakonec to nevzdat.
Poslechl jsem si 20 minutové video zabývající se jen střídači. Už jenom vybrat ten spravnej je věda.
Pak to správně navrhnout, aby vše komunikovalo a fungovalo co nejefektivněji. A také zajistit, že vše bude správně zapojené, aby nedošlo k úmrtí, pokud se elektřina z mé FVE dostane do distribuce, pokud by neměla a pracovníci distribuce zrovna na něčem makají apod.
To znamená, toto vše chce hodně lidí, pokud nerozumím všemu, dobře to naplánovat a neudělat chybu. A to není hned.
Takže se obávám, že by mě to stálo hodně času a mezitím bych za 1kWh platil třeba 10 kaček i s daní a distribucí.

Jinak moc hezký příklad, jak to jde dělat jinak. Asi to takto v budoucnu taky zkusím. Proto se zajímám a komunikuji s vámi všemi.

Momentálně žiji v Anglii a nemohl jsem si tedy dovolit si zařizovat svépomocí. Jednak jsem se toho bál, jednak tam byla bariéra cestování. A nemohl jsem nechat mamku, co tomu vůbec nerozumím, aby vše zařídila.
Takže pro mě nejjednodušší bylo nechat to udělat firmu.
Ale to neznamená, že je to nejefektivnější.
Ale vše má svá pro a proti.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Diablo1st píše: ned říj 15, 2023 3:16 pm
jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 1:22 pm Díky moc za tuto debatu a zasvěcení mě do poloostrovu. Netušil jsem totiž, že ostrovní elektrárna se může i připojit k síti, jen když potřebuje a v yužije jen výhod. Respektive tím pádem to není ostrov, ale poloostrov. To já bohužel se svým hybrydem s dotací udělat nemohu. A taky jak jste správně připomněl. Když si budu chtít FVE upgradovat, tak musím projít celým procesem schválení.
A práve to je ten problém u firiem, proste to sekajú ako baťa cvičky. Systém sa dá navrhnúť aj tak, že prípadné rozšírenie panelov nie je problém. Len to nie je prípad firemných dotačných FVE s HV batériami.

Ako návrh pre štúdium na dlhé zimné večery by som odporučil okrem základných druhov FVE si pozrieť aj ich kombinácie, t.z. AC Coupling a Victron ESS.
Je to tak. Souhlas.

Teď jsem to psal jako odpověď na jinou reakci.
Sám si vše naplánovat, tak aby nikde.nebyla chyba, vše bylo efektivni, aby nedošlo k havarii nebo k přetokům do distribuce, to neni jedoduché a člověk o tom musí něco vědět.
Taky spočítat, kolik panelů si nainstalovat, kolik baterií. Budu si baterie sestavovat Sám, nebo to nechám na někom.
Kdo poleze na střechu a další. Mnoho dalšího.
To je prostě komplexní věc a zapomenout na něco může mít fatální následky. Jasně, člověk musí dostat razítko, takže to musí stejně projít kontrolou.
No, je to komplikované.

Ja si pamatuji, když jsem si sestavoval první počítač. Vypadalo to jednoduše, nakomec jsem strávil cca celý den nad tím si vybrat komponenty. A to jsem ještě nekolik dní, dlouhých dní študoval co jaký komponent umí. Potrebuji silný CPU, nebo GPU? Apod. A nakonec to může ztroskotat nad tím, ze si nekoupím dost silný chlazení na CPU nebo dost silný zdroj.
A nebo chlazení bude moc hlučné. A takže koupim lepší. Takže škoda peněz.
Potom si komponenty koupit ve srovnani ceny a kvality. Takže poměr mezi výkonem a cenou, abych zbytečně nepriplatil za určitý komponent,.který někdo doporučuje na.netu jen na základě výkonu.
A pak to sestavit. Na netu klucí sestaví PC za ani ne hodinu.
Já nad tím seděl zase půl dne.

Takže tak no.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
eduard22
Příspěvky: 1065
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od eduard22 »

jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 2:41 pm
1. Moje chyba. Za to se omlouvám. Jen je škoda, že vždy rozporujete to, v čem udělám chybu nebo v čem se liší naše názory, ale už nepochválíte to, v čem přemýšlím dobře nebo logicky. Teda, jestli vůbec něco takového z Vašeho pohledu je... :-D
Vpohodě, jo něco by se našlo - konečně jste skoro pochopil, že jde dělat poloostrov, ale nechválím, neb dole se dočtete proč jste to nepochopil opět zcela správně (nic se ručně neustále, ani v zimě, nepřepíná ksakru...) :-(
jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 2:41 pm
Momentálně prodávám nájemníkům elektřinu z FVE za 4.5,- a to se pak ty počty hodně liší.
Kamoš prodává za 6,. tedy je o 0,05kč konkurenční oproti "zastropovanému" (přesněji - dotovanému plošně a za mojimi zády mému dodavateli... a i těm odběratelům, co to nemaj zapotřebí...)
jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 2:41 pm
2. Můžete rozepsat, co přesně upgradoval a kolik ho to v konečné fází stálo? A jak o tom přemýšlel.
No zejména chtěl být soběstačný i případě BlackOutu kvůli tepelnýmu čerpadlu. A rozšíření bylo proto, že má první 1/2 panelů na šopě již od poledene zastíněnou vyšším hřebenem domu a tak dal i na západ jednou tolik panelů aby byla výroba i rozloženejší a nabila hodně aku na večer.
jaromir.jakubec píše: ned říj 15, 2023 2:41 pm
3. OK. Díky. Takže v létě jste ostrov a na zimu, chápu to dobře, se musíme manuálně k síti připojit a necháte to přes celou zimu takto, s tím, že když svítí, jste odpojen, když nesvítí a baterie nejsou plné, tak se zapojíte a nebo to jde respektive máte vše zautomatizované?
Ne!!! :evil: Chápete to zcela špatně :-( Tak to je u ostrovu, tam se přepíná mezi FVE a sítí ručně... (pokud je vůbec přivedena síť, např garáž, chata, samota) Nebo někteří ostrov zautomatizovali bastlem - nebezpečným automatickým relé co při přepínání mezi sítí a FVE (neumí docu jen chybějící energie...) při zátěži upálí brzo kontakty i ze zlata...

Ale né u poloostrovu již k tomu přímo určenému měniči - vždy't jsem to sakra popisoval už, že záloha je skrze interní nabíječku v Kingovi. Ten přepíná bezpečně v nule sinusoidy a hybridním relé (nejprve sepne triak a pak dosedne relé a vydrží to prej před 5 milionů cyklů i pod zátěží) Ale já mám Bypass stejně zakázaný a tak nic nepřepíná pouze se aktivuje nabíječka jinak měnič si jede svojich 230V/50Hz bez ohledu co je v síti ;-)
Tedy přepínač sítí mám, ale jen pro potřebu odstavit FVE (při servisu a pod.) a jen na chvílu jet z DS. Jinak toto dělá King sám automaticky skrze tu automatickou zálohu. :D

A jen doplním pro úplnost - pokud by se přesto povolil bypase, tak již přepne na síť s dírou 5ms , ale snaží se synchronizovat svoje jinak nezávislé Hz s Hz sítě aby se trefil v momentě přepnutí (tzv je přifázován) a nebyla to rana pro spotřebiče a ohěň na kontaktech... 8-)

Tedy zautomatizovaný a bezpečně, to má jen ten konkrétní kombi měnič (King)!!!
Naposledy upravil(a) eduard22 dne ned říj 15, 2023 4:45 pm, celkem upraveno 2 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Diablo1st »

ClonyXXL píše: ned říj 15, 2023 3:43 pm Ale ano. Rozdil mezi 700k a 300k je 400k - a to je dost velky rozdil (ano, pocitat takto jednoducha cisla jeste umim).
Ale ja psal, ze bez dotaci je to 500k pro (napr. mne nebo kohokoliv jineho).
Ja ale uvadel NAPROSTO STEJNOU FTV a NAPROSTO STEJNY DUM vcetne vytapeni a cenu 500k jsem dal jen jako priklad.
To ze tebe stala 300 je fajn. Nejsem si jisty, jestli tva ftv ma podle popisu 6 kWp ---- z toho plyne minimalne to, ze se neda srovnavat ftv 6 kWp s ftv 10 kWp. Nebo 20 kwp. Nebo to stoji porad stejne ?
Mimochodem tedy - moje ftv ma 10 kWp + 11,4 kWh baterky. Stala me 500 - 200 dotace = 300.000.
Tvoje ma 6 kWp a stala te taky kolem 300? Tak to mas docela drahy, ne?
A baterky mas celkem 4,2 kWh olovo pri vyuzitelnosti asi 50% ? Hm...

Pises ze ti tvoje ftv zcela pokryva spotrebu domu.
No super! Ale jaka je tvoje spotreba domu???
Cim ohrivas vodu? A cim ji hlavne ohrivas v zime kdyz nesviti?
Cim topis? A hlavne v zime,kdyz nesviti?
Mas zatepleny dum? Jaka je tepelna ztrata tveho domu?
Pochop co tim myslim. Pokud je spotreba tveho domu jedna zarovka v obyvaku a to je cely, tak jsem videl v Hornbachu FTV za par kacek. Vykon asi 300W - no neber to na tu jednu zarovku ze?

Ja ohrivam TUV V ZIME v bojleru. Elektrikou. V lete z ftv.
Budu montovat TČ na topeni V ZIME. Je na elektriku. TUV v zime tedy taky budu ohrivat TČ.
Varime na elektrice.
I tv mame na elektriku.
Lednice, mrazak ......
Budika mam taky na elektriku (nemam natahovaci na péro).

Ja potrebuju elektriky SPOUSTU a nejakych 6 kWp mi nestaci ani nahodou - natoz V ZIME, kdy nebude svitit skoro vubec. Kazdicky panel navic bude moc fajn. Zrovna tak - kdyz nahodou vyleze slunko na jeden den - cim vic baterek budu mit, tim vic elektriky chytim.

Takze se nezlob, ale fakt nejde porovnavat ftv "jen tak" podle ceny.
Nemuzeme porovnavat ani tve auto s mym (kdyz nevime co je ktere zac).

Nazev vlakna - 98 kWh mesicne = 600 Kc mesicne pri zastropovane cene. Ja jsem na polovine. Takze rozdil daleko vetsi proti poloostrovnikovi necekam - POKUD JEHO SPOTREBA V ZIME BUDE STEJNA JAKO TA MOJE.
Logicky kdyz nekdo topi drevenymi briketami a jeste s tim ohriva TUV - nezere to elektriku. Ale ty taky neco stoji. Nebo plyn ci cokoliv jineho.
ClonyXXL: prosím troška čítaj. Píšem, že moja FVE stála 250k kč a ty píšeš o 300k Kč. Za tých 50k Kč si môžem namontovať ďalších 6kWp a budem mať za rovnakú cenu viac kWp na streche a viac kWh v baterkách ako ty za rovnakú, ale to nie je to na čo som chcel poukázať.
Hlavný môj point je, že cena FVE od firiem na dotácie nemusí nutne znamenať, že je to najlepšie riešenie a niekedy (nie je to vždy) si vieš postaviť lepšiu FVE za rovnaké peniaze aj sám, resp. rovnakú za menšie peniaze bez dotácii.

Ako si napísal, nedá sa úplne porovnávať jednotlivé inštalácie, lebo každá domácnosť je jedinečná a má iné podmienky aj čo sa orientácie panelov týka. Takže aj výroba bude iná. A samozrejme aj každý sme iný, čo vyhovuje tebe nemusí mne a naopak. Ja som spokojný s 1F AC Coupling, chlapi tu s ostrovmi s prepínaním, niekto s 3F hybridom ďalšiemu stačí on-grid s VB.
Zo skúseností ti môžem povedať, že tie ceny od firiem sú dosť mimo a jediné čo ich ako tak zachraňuje sú dotácie. Nedávno mi jeden chalanisko poslal ponuku na on-grid od firmy, 410Wp panely za 170€/ks, 10kW Goodwe za 2500€ a celková ponuka na 12k€. Známemu som objednával 565Wp panely za 148€/ks a 10kW menič za 1500€. To je pre predstavu, aké rozdiely môžu byť. U nás v SR také štedré dotácie nie sú, takže u nás sa ten rozdiel ešte zvýrazňuje.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

eduard22 píše: ned říj 15, 2023 4:18 pm [
Ne!!! :evil: Chápete to zcela špatně :-( Tak to je u ostrovu, tam se přepíná mezi FVE a sítí ručně... (pokud je vůbec přivedena síť, např garáž, chata, samota) Nebo někteří ostrov zautomatizovali bastlem - nebezpečným automatickým relé co při přepínání mezi sítí a FVE (neumí docu jen chybějící energie...) při zátěži upálí brzo kontakty i ze zlata...
Trošku mě to začíná být jasné. Momentálně sena chvíli odmlčím. Jednak si chci projít všechny Vaše odpovědi, jelikož spoustě věcem jsem nerozuměl, tak třeba se mi ty informace v hlavě spojí, druhak budu hodně zaneprazdnenej a chci si na další mé odpovědi dát záležet. Jelikož ten poloostrov mě opravdu zajímá. Proto jsem si i našel téměř 4 hodinové video na YT s názvem FOTOVOLTAIKA PO 2 LETECH + baterie, poloostrov + větrná turbína +SPD ( snad to nemá nic společného s politikou 😀)

Včera jsem poslouchal rozdělení fotovoltaik a znovu tam popisovali jen ON GRID, Ostrov a Hybrida. O Poloostrově ani zmínka. Ten Poloostrov mě přijde, že si vezme výhody jak z Ostrova, ale nevýhody vynahradí výhodami z Hybryda tím, že si vezme elektřinu, kdy je třeba. Přičemž Nevýhoda, že se nedají poslat přebytky do sítě, není Nevýhoda, ale fakt, který je kompenzován cenou FV elektrárny.
Takto nějak to zatím chápu. Ale za pár dní, spíše týden bych přišel s propracovanou analýzou.
A budu rád, když mi zase popíšete, jo, v tomto poloostrov opravdu takto funguje, v tomto je to ale jinak, jako jste popsal jak se měnič automaticky přepne z ostrova k síti a cucne elektřinu.

Zatím děkuji za Váš čas a informace a věřím, že za týden bude co chválit. I když na 100 procent budu mít pořád nějaký mezery v nějakých detailech. To je jistota. 😀
A taky přeji úspěšný týden a víkend.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Raww
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od Raww »

Offtopic?:

Aktuální nabídka pro běžného zákazníka 10kW Gudvíčko s 10kWh HV baterkou od Pylonu

A panely jsou na celé FVE to nejlevnější například 405Wp CanadianSolar
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
eduard22
Příspěvky: 1065
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od eduard22 »

OuKej 8-)
To video jste asi špatně hledal, ampérák je sice "jen" nadšenej amatér, ale rozumí tomu i když se vyjadřuje často neodborně až vulgárně ;-) Alespoň je to srozumitelnější pro širší laickou veřejnost :-)
V první polovině videa popisuje Jak funguje Axpert obecněji a až ve druhé polovině vysvětluje rozdíl oproti kingu,
Tady: https://www.youtube.com/watch?v=CAocN_u1rLU
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

eduard22 píše: pon říj 16, 2023 2:37 pm OuKej 8-)
To video jste asi špatně hledal
Já hledal nějaké video špatně?
eduard22 píše: pon říj 16, 2023 2:37 pm V první polovině videa popisuje Jak funguje Axpert obecněji a až ve druhé polovině vysvětluje rozdíl oproti kingu,
Tady: https://www.youtube.com/watch?v=CAocN_u1rLU
Kouknu velmi rád. Amperáka jsem rád sledoval, když jsem FVE řešil. Hlavně, abych eliminoval největší chyby.
A stejně tak Vidláka:
"Zdravím vás tady na internetu"
😀😀😄🫡
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od jaromir.jakubec »

jaromir.jakubec píše: pon říj 16, 2023 5:07 pm
eduard22 píše: pon říj 16, 2023 2:37 pm OuKej 8-)
To video jste asi špatně hledal
Já hledal nějaké video špatně? Já hledal hlavně ta videa s Ondrou Bajerem a teslačkem. Moc hezky se Ondra Bajer poslouchá. Tak tito klucí zapálení do technologií poloostrov nezminili.
Poloostrov jsem našel jinde, ale musel jsem ho specificky hledat. Na to jsem narážel.
eduard22 píše: pon říj 16, 2023 2:37 pm V první polovině videa popisuje Jak funguje Axpert obecněji a až ve druhé polovině vysvětluje rozdíl oproti kingu,
Tady: https://www.youtube.com/watch?v=CAocN_u1rLU
Kouknu velmi rád. Amperáka jsem rád sledoval, když jsem FVE řešil. Hlavně, abych eliminoval největší chyby.
A stejně tak Vidláka:
"Zdravím vás tady na internetu"
😀😀😄🫡

Tak jsem video dokoukal a moc hezky to tam amperák vysvětlil. Ta sprostá neboli laická mluva je pro mě jednodušší na rozluštění. 😀
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
brumlaj
Příspěvky: 1547
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Spotřeba 98kWh ze sítě při soběstačnosti výroby ze 100% za září

Příspěvek od brumlaj »

eduard22 píše: ned říj 15, 2023 8:40 am...... a sazba D25d (dnes na hovno, když je stejná cena VT i NT a s FVE naopak nahřívám vodu ve dne! A ne v NT - v době "Nízkého" Tarifu - tzv. "noční proud") a budu žádat o změnu na jen 3x25 D01. A sazbu s NT si můžou nacpat do špic! :evil:
Rozdíl ceny VT a NT u tarifu D25d je cca. 2,-Kč/kWh v ne/prospěch distributora. Špatně sis to vyčetl. Klidně žádej, jen tady nemel nesmysly. Třeba by Ti ještě nějaká dobrá naivní duše uvěřila. To nepopírám, že měsíční paušál za D25 se ne každému vyplatí.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“