Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Odpovědět
netos
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 09, 2023 6:55 pm

Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od netos »

Zdravím, rád bych se poradil se zkušenějšími kolegy.

Mám RD se sedlovou střechou. Aktuálně instalovaná hybridní FVE se střídačem Solax X3-Hybrid G4 10kW, 23.2 kWh baterek a 9.9 kWp v panelech. 2 stringy - komplet pokrytá jižní část střechy (16 panelů) a komplet východní část střechy (6 panelů), každý panel á 450 Wp.

Nyní k problému. Jsem člověk, pro kterého je slovo návratnost sprosté :-) Prostě si nemyslím, že vše lze přímočaře přepočítávat na peníze, že jsou zde i jiné hodnoty kolem FVE, jako je nezávislost, svoboda či že je to prostě hobby. Tak i pro mě. Libí se mi myšlenka "každý watt dobrý" a být prostě max. nezávislý na distribuci, co to jen dá. V mých podmínkách bohužel plný ostrov nepadá v úvahu. Rád se mu ale přiblížím.

Jižní a východní střechu mám tedy plnou, západní nemám vůbec. Kam ještě mohu nějaké další panely umístit jsou místa jako: severní střecha, východní štít (stěna) domu, malá jižní veranda. Prémiová místa jsou již použita a ty další jsou již jen druhé kategorie. Ale s tím bych do toho šel. Cílem je zvýšit produkci ve spatných dnech/měsících. Kdy je zataženo, zima atp. Šlo by mi o to chytit alespoň nějaké to difuzní světlo než nějaký častý přímý osvit. Na tu jižní verandu by se mi vešlo minimum panelů (tak 3 á 450 Wp), ale na ten sever i východní fasádu se může vejít klidně např. 6000 Wp instalovaného výkonu na každou tu plochu.

Myšlenka je k existující hybridní FVE vytvořit paralelně druhou FVE, tentokráte ostrovní. Právě na tyto sběrače difuzního světla. Výstup bych připojil k nahřívání bojleru a akumulačky.

Nyní ta otázka: zaboha nemohu najít žádný vhodný ostrovní střídač. Měl by být totiž zcela jistě 3-fázový. U bojleru a akumulačky mám 3F topné patrony. Nové, stejně jako ty bojlery. Původně jsem je chtěl ohřívat tou hlavní FVE. Ta je 3F, stejně jako rozvody v domě. Takže hledaný střídač 3F, aby měl tedy nejméně 2x MPPT s výkonem na PV vstupech alespoň 2x 6kW. Jinak po něm nic zásadního nechci. Jen možná normální cenu vzhledem k zamýšlenému užití. Tedy Victron a Struder škrtám. Napadne někoho nějaké řešení? Přijde mi, že se snad žádný 3F ostrovní střídač (ne za 100.000 Kč) nevyrábí. Za to těch hybridních jsou mraky, ale to není to co potřebuji v mé situaci.

Sice bych asi raději ten ostrov na topení, ale už mě napadlo i to, zda nekoupit ještě jeden Solax X3 G4 střídač a neprovozovat oba paralelně (spojeně). Problém je, že by všechno to dodělání muselo být předmětem všeho toho papírování směrem k distribuci, dotaci (nemyslím, že bych dostal další), revizi atp. A hlavně, raději bych si tu uvažovanou druhou FVE řešil sám. Bylo by to výrazně levnější a dělal bych si to svým tempem. Pokud by to nakonec byl druhý Solax, vše ofiko (tedy zvětšení současné hybridní FVE, žádná ostrovní), musela by to papírově i fyzicky dělat zase vše ta firma co tu hybridní FVE dělala, protože by si ráda nechala ujít kšeft typu (koupím si sám střídač a panely a namontuju si to sám, vy jen vyřiďte administrativu).

Takže mám z toho všeho hlavu v pejru a moc prosím o radu. Předem díky.
Mex
Příspěvky: 262
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od Mex »

A ten dodavatel nebo distributor má snad u Tebe nasazeného špióna?
Je to předpokládám Tvůj barák a Ty si do něho chceš osadit za své peníze koupený měnič.
Tak proč by ses jim s tím měl svěřovat?
Na druhém měniči nastavíš nulové přetoky do sítě (minimálně v létě), takže měnič nebude nic posílat do gridu.

Mě čeká pravděpodobně někdy později příští rok zřejmě něco podobného.
Tak zvažuji jestli jít do 1f řešení a pořídit nějaký EAsun. Nebo tam strčit malého hybridního Solaxe.
Nevýhoda by byla, že bych pro něho zřejmě musel nainstalovat druhý smart-metr. Nevím, jestli by se to dalo nějak ošéfovat jedním. Ale možná ano, v nejhorším i za cenu, že bych mezi to ubastlil inteligentní datovou "rozdvojku". Tedy nějakou malou desku, která by z jedné strany byla připojena ke smart-metru a z druhé strany by obsluhovala požadavky dvou měničů. Případně i s tím, že by data modifikovala za letu podle toho, jak bych chtěl, aby se ty měniče chovaly. Ale to ještě nemám pořádně promyšlené. I ten druhý smart-metr zase není až tak likvidační položka.

Doufám, že by se povedlo to připojit dokonce na společné baterky. To by pak byla už úplná bomba.
Nabíjení by asi šéfoval hlavní měnič, ten druhý malý by byl nastavený do hloupého režimu "olovo".

Nakonec kdybys chtěl být opravdu jako Mirek Dušín, tak by byla možnost to provozovat opravdu jako ostrov a vše napájet z back-up výstupu. Pak by to do gridu nemuselo být připojeno vůbec. Solax umí na tom back-up výstupu plný výkon, takže by to nebylo žádné omezení.
KubisKV
Příspěvky: 245
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od KubisKV »

3f menič pro offgrid je určitě DEYE, jen nevim, jestli těch 2x 6kwp umí. To se dá lehce najít na netu.
Máš celkem velkou baterku na solaxu, ale potrebujes jeste baterku k offgridu, to je dalsich 60-100t plus menič.
Musis si zpocitat, jestli tě tato investice do ostrovu bude uspokojovat, kolik dnů, týdnů se ti prodlouží nezávislost na DS. Pokud uz máš hybrid a budeš schopný jet bez DS řekněme 6 měsíců, pak je každý dalsí tyden nezavislosti drazsi násobně. Svou nezavislost muzes zvysit i chovanim domacnosti a nebude tě to stát jiné investice. Jen zmena uzivani spotrebicu.
netos
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 09, 2023 6:55 pm

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od netos »

Právě určitě další baterii k ostrovu nechci. Ten ostrov by měl být jednoúčelový na ohřev vody ve špatných dnech/měsících. Jinak vše další zvládne abs. v pohodě současná hybrid FVE. Mám asi hodně specifické požadavky. Drahá byla ta primární FVE a jsem s tím v pohodě. Tuto druhou už bych ale raději vymyslel levnější. Však je to takové jednoúčelové. Všude se řeší pár panelů na jih, ale opačný extrém, kdy je hodně panelů na málo exponovaných místech, na to řešení nejsou. Připojím sice teoreticky např. těch 2 x 6 kWp, ale z logicky věci (severní střecha, východní štít) do bude dávat třeba 2x 800 W běžně a třeba 2x 3 kW v real peaku. Těžko vědět dopředu, jak se to zachová v jedné konkrétní extrémní minutě, proto zavěšovat výkonově vyšší počet panelů něž co zvládnou v paeku ty MPPT střídače asi není dobrý nápad ani v tomto případě. Také se zamýšlím, zda je nějaká cesta v tom pořídit 3 nějaké ty nejjednodušší "vodní" měniče jako Siton, Bel atp. a zda by šlo 3x 1F výstupy z těch 3 kusů přetavit do 3F vstupu té topné patrony. I když je blbé, že tyto menší střídače běžně zvládají jen cca. 3kW na vstupu i výstupu. A když bych chtěl nasadit 4. takový střídač tak už vůbec není pořádně kam připojit.
pibi
Příspěvky: 137
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od pibi »

Ty 3f chceš jen pro ohřev vody v bojleru a aku nádrži? Pokud jsou 3f spirály zapojené do hvězdy, tak je můžeš klidně zapojit paralelně na jednu fázi se stejným výkonem, jen posílíš N vodič, na to nepotřebuješ 3f střídač.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
netos
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 09, 2023 6:55 pm

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od netos »

Ano, jen na topná tělesa. Konkrétně https://www.topenilevne.cz/drazice-tpk- ... w-p266983/
Můžeš to téma, prosím, maličko rozvést? Zatím tomu moc nerozumím. Jednak nevím, zda je tato patrona zapojena do hvězdy nebo trojúhelníku a jednak nevím, jak konkrétně bych tedy mohl zapojit jeden nebo spíše více 1F střídačů současně na tuto 3F patronu. Díky za nakopnutí.
pibi
Příspěvky: 137
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od pibi »

Podle návodu by to mělo být zapojení z 1.řádku pod obrázkem.
Snímek obrazovky 2023-12-10 170025.png
Snímek obrazovky 2023-12-10 170025.png (161.17 KiB) Zobrazeno 965 x
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
netos
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 09, 2023 6:55 pm

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od netos »

Supr. Díky. To je tedy zapojení jednoho 1F střídače k té 3F patroně, ok? Jenže k jednomu 1F střídači počítám asi nikdy nepřipojím uvažovaný počet panelů (řekneme alespoň 2x 6kWp). Tudíž kdyby to byly alespoň 3x 1F 3kW střídače typu toho Sitona, Bela atp., tak by to zapojení vypadalo jak? Pokud je vůbec možné a bezpečné takto někde spojit ty výstupy měničů mezi sebou.
pibi
Příspěvky: 137
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od pibi »

Jestli správně rozumím schématu, tak TPK obsahuje 3 jímky a v každé je topné těleso 2x1kW, 230V. Pokud bys připojoval 3 Sitony, nebo podobné měniče, tak to vidím napojit první Siton mezi L3 a svorku č.4, na které jsou spojeny vývody 2 a 3 z levého topného tělesa, druhý Siton by byl připojen na L2 a vývody z prostředního topného tělesa 2+3 a třetí Siton na L1 a vývody 2 a 3 z pravého topného tělesa.
Výstupy měničů by byly oddělené, určitě nespojovat.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
misif
Příspěvky: 97
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od misif »

Máš vícero možností:
1. pořídit spec. střídače pro odporovou zátěž, které nepotřebují baterii a dokáží využít panely na max. Máš bojler s více spirálami, můžeš některé spirály využít přímo pro nový střídač, ostatní jako záloha z DS, pokud by tento nestíhal.

2. řešením jsou i mikroinvertory, které se pomocí AC-Coupling zapojí do primárního střídače, který si měří jejich výkon a upravuje celkový prodejní výkon tak, aby nedošlo k problému, tyto invertory spolupracují se střídačem i v době výpadku DS, kdy jsou pak řízeny střídačem pomocí frekvence a napětí. Pak bys mohl vytěžovat výrobu do ohřevu např. pomocí klasického wattrouteru nebo ... .

3. asi to cenově a asi i funkčně nejhorší je to co navrhuješ ostrovní elektrárnu, nebo další hybridní
huron
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 08, 2022 6:37 am

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od huron »

misif píše: pon pro 11, 2023 10:22 am 2. řešením jsou i mikroinvertory, které se pomocí AC-Coupling zapojí do primárního střídače, který si měří jejich výkon a upravuje celkový prodejní výkon tak, aby nedošlo k problému, tyto invertory spolupracují se střídačem i v době výpadku DS, kdy jsou pak řízeny střídačem pomocí frekvence a napětí. Pak bys mohl vytěžovat výrobu do ohřevu např. pomocí klasického wattrouteru nebo ... .
Tady pozor, to umí jen Solax X1, tazatel má X3 a předpokládám, že ho měnit nechce. Nemusí to být jen mikroinvertor, ale klidně nějaký obyčejný, třeba i starší ongrid. Osobně bych ho zapojil na AC-IN před CT sondu (z pohledu od hybrida směrem k DS), to může i u X3, za předpokladu, že tam nebude víc panelů, než je sjednaný rezervovaný výkon. Pár lidí tu tak provozuje Goodwe ET s DT. Je to ale trochu šedá zóna, na to je potřeba upozornit. I kdyby se měly dělat znova papíry, tak mi to nepřijde taková hrůza. V téhle době je každá kWh do spotřeby domu dobrá a položil bych si otázku, jestli je pro mě cennější 5kWh z distribuce, nebo jeden klacek dřeva (pouze příklad, aku 800l, 30-35°C). Na druhou stranu všechno, co Sitony vyrobí, bude doma, u ongridu by musel začít řešit nějakou regulaci, aby toho šlo co nejméně ven.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
Sten77
Příspěvky: 156
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Rozšíření hybridní FVE o další ostrovní

Příspěvek od Sten77 »

Mně ten nápad přijde minimálně zvláštní. Když mám elektrárnu "10kWp, 23.2 kWh baterek" asi ideálně orientované. Tak proč k tomu řešit rozšíření s panely na 3 světové strany a různé sklony plus zastíněné. A to celé ještě skloubit se stávajícím systémem.
Samozřejmě udělat jde všechno, ale musíš zvážit, jestli ti to stojí za to.
Já bych své úsilí věnoval něčemu smysluplnějšímu.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“