Lednice a filtrace na zahradě

Odpovědět
Code
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 18, 2024 12:04 am

Lednice a filtrace na zahradě

Příspěvek od Code »

Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně sestavy. Rád bych měl na zahradě sestavu, která by mi utáhla malou lednici s mrazákem a bazénovou filtraci. Co se týká ohledně solaru a věsměs elektřiny celkově, je to pro mě vyšší dívčí.

Sestavu kterou jsem našel: https://ecoprodukt.cz/p/84175-solarni-o ... mppt-23888
Filtrace bazénu: https://www.eva.cz/zbozi/87424/filtrace ... 10800-l-h/
Lednice: https://www.alza.cz/beko-tse1284n-d6240485.htm

Jde mi o to aby to jelo alespoň přes den, na noc to potřeba není.

Díky moc za odpovědi.
Cmrnda
Příspěvky: 805
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Lednice a filtrace na zahradě

Příspěvek od Cmrnda »

Co se týče sestavy, tak jeden panel neutáhne ani jedno z toho natož všechno.
Lednice - tyhle malý lednice jsou na vyhození hned po tom co zjistíš že do ní dáš např.6 lahváčů, které se stejně hned tak neochladí, ale zahřejou vše ostatní v lednici a to se zkazí.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Nautilus
Příspěvky: 235
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Lednice a filtrace na zahradě

Příspěvek od Nautilus »

Pokud budeš trvat na použití těch dvou spotřebičů, tak potřebuješ pro filtraci výkon cca 400W (odhaduji podle udávaného průtoku). Pro lednici sice postačí cca 150W, ale problém je s rozběhem. V popisu obou výrobků obchodníci jsou velice šetrní a a tak parametry těžko dohledat.

Navzdory tomu ze skušenosti se dá odhadnout, že pro filtraci bude muset měnič mít cca dvojnásobný výkon (pro rozběh cca 800W) a pro lednici (bude-li klasická kompresorová) cca 1kW, kvůli velkému odběru při rozběhu.

Při troše štěstí by mohl měnič, který je v tvojí sestavě zvládnout každý ze spotřebičů zvlášť. Oba zároveň ne. Ovšem v této hodně skromné sestavě je trn v patě použitý panel, který dá v optimálních podmínkách jenom těch tabulkových 410W. Pokud nebude stále svítit jak v červnu v poledne, tak za chvilku je baterie vyčerpaná a je po parádě.
Druhým slabým článkem sestavy je baterie. Je možné, že po nabití "do plna" bude schopna pár hodin napájet filtraci, ale při takovém provozu půjde její životnost velice rychle "do kytek".

Takže ve zkratce. Měnič s dvojnásobným výkonem, panelů 3x víc a baterie, aby aspoň chvíli vydržela, tak cca čtyřnásobná. A když bude zataženo tak filtraci raději vůbec nepouštět. Pak by to mohlo fungovat.
Code
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 18, 2024 12:04 am

Re: Lednice a filtrace na zahradě

Příspěvek od Code »

Díky moc za vysvětlení :)
kamils
Příspěvky: 118
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Lednice a filtrace na zahradě

Příspěvek od kamils »

Známým jsem nedávno zprovoznil filtraci jen ze solaru. Mají bazén cca 12m3 a filtrace jede pokud je dostatek energie ze soláru, na konci května jela cca 12h denně.
Základem je čerpadlo na 12V se spotřebou 50W - Oase Aquamax Eco Premium 6000 12 V + filtrační nádoba na 20 kg písku BS line 300. Napájeni je z jednoho panelu 550W + regulátor SmartSolar 75/15 MPPT + olověná baterie 12V / 52Ah.
Je to v provozu něco přes měsíc a bazén je čistý, energie je dostatek i když je zataženo. Možná by bylo energie i pro 12V autoledničku, ale to jen odhaduju. Určitě by pak bylo lepší více panelů a větší baterií (určitě LiFePo).
Kall
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 01, 2023 10:03 am

Re: Lednice a filtrace na zahradě

Příspěvek od Kall »

Pokud by byla lednička kompresorová na 12 V
tak by to šlo.
Mám takovou, týden na rybách ze solaru 80W panely a stará baterka z auta to vydrželo.
POkud by byla kondenzažní tak ne ta bere kolem 7 A.
System Growatt 8,8 kWp, střídač 10 KW bat.Growatt 10,24 kW akumulace do vody Dražice 200 l
2 kW
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“