Victron komunita

Odpovědět
jbb
Příspěvky: 49
Registrován: stř kvě 08, 2024 9:29 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od jbb »

Tak schválně jestli vám to dodavatel vyřeší... Ten můj se diví že něco jako node-red existuje.

Carbo je asi řídicí jednotka u Victronu, která jde nějakým způsobem nastavovat.
Ano, Cerbo gx je takové PLC s digitální vstupy a výstupy, jednodušší věci nastavujete přímo přes vrm, ale možnosti použití jsou daleko širší.

Přidal jste k tomu další informaci, že je potřeba rozšířit SW ( Upgradovat Venus na Venus Large).
Firmware Cerba (OS Venus) je ve variantě normal a large. Tedy stačí při jeho upgradu (nyní na verzi 3.31) zvolit tu druhou variantu. Potom je jenom nutné Node-RED v menu zapnout

nějaké greenbono
Další krabička není potřeba, tyhle funkce Cerbo zvládne (jednalo by se o amerických 110V tak asi i na přímo, na evropských 230 V ovšem ta relé nemají rating).
pibi
Příspěvky: 185
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Victron komunita

Příspěvek od pibi »

Připojení síťovou šňůrou ne, ale není problém připojit 4x nebo 8x Wifi relé Tasmota a ovládat to Noderedem z Cerba.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=228783#p228783
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Diablo1st
Příspěvky: 1034
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Prípadne pridať ďalšie relé cez usb pomocou RemoteGPIO
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
kamils
Příspěvky: 120
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od kamils »

Měl bych dotaz na komunitu.
V případě paralelního provozu dvou MultiPlusu II, když dojde k poruše jednoho z nich, vypadne i ten druhý? Zajímá mě, jestli se to bude chovat jako 100% záloha.
Podle Victron videí v případě 3f systému dojde k výpadku celého systému, ale o paralelním provozu tam není nic zmíněno (alespoň jsem to neviděl).

Díky.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 409
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

kamils píše: čtv črc 18, 2024 1:48 pm Měl bych dotaz na komunitu.
V případě paralelního provozu dvou MultiPlusu II, když dojde k poruše jednoho z nich, vypadne i ten druhý? Zajímá mě, jestli se to bude chovat jako 100% záloha.
Podle Victron videí v případě 3f systému dojde k výpadku celého systému, ale o paralelním provozu tam není nic zmíněno (alespoň jsem to neviděl).

Díky.
Je to stejné, vypne se i ten druhý. Chová se to jako jeden systém, bohužel.
kamils
Příspěvky: 120
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od kamils »

Díky.
Zlatý Studer :) .
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 409
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

kamils píše: čtv črc 18, 2024 2:43 pm Díky.
Zlatý Studer :) .
Jak na co. Já jsem kdysi Studer hodně zvažoval, ale nakonec jsem zvolil Victron, kvůli ekosystému okolo. A jsem za to zpětně strašně rád. Victron maká na software, komunita je obrovská. VRM portál, Venus OS, Dynamic ESS, integrovaný Node RED, tohle všechno Studer nemá.

Prostě skvělý hardware sám o sobě v dnešní době nestačí, software definuje použitelnost a možnosti.

No a dneska už to Victron drtí i cenou. Multiplus II 5000 stojí 17tis., všechno od nich šlo cenově dolů.


Bylo by hezké, kdyby ty dvě značky od sebe převzaly to lepší, co má ta druhá.
kamils
Příspěvky: 120
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od kamils »

Plný souhlas, právě to všechno okolo Victronu mě láka přejit, "bohužel" ten Studer pořád spolehlivě funguje. Škoda, že ten Studer usnul někdy před 10 roky.
Jednak ten paralelní provoz a pak nutnost použit "stejný hw a přibližně stejného stáři" vidím jako minus u Victronu.
Snad až se rozhoupu, už tam bude všechno.
Kodl69
Příspěvky: 1357
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

včera jsem zprovoznil "sériové spojení" dvou multiplusů viz návod zde: https://www.youtube.com/watch?v=SsTkgoN6ENM&t=1968s
funguje to celkem předpokladatelně, do 8kW spotřeby bez odmluvy, a do 12kW 30s (zatím jsem tam měl zkušebně chvilku 10kW),
jenom k tomu mám pár připomínek a věcí, co nevím jak vyřešit:
1.) když se zapne druhý měnič, dává výkon až do nastaveného limitu a první se fláká. Dal by s nějak aktivně měnit limit max vstupního proudu podle spotřeby, čímž by se o to měniče rozumněj podělily? Napadá mě node red, ale nevím, jestli je tam "AC current limit" dostupný.EDIT: už jsem si to v node red napsal, sice asi neuměle, ale funkčně.
2.) druhý měnič nemůžu mít připojenej k cerbu, protože se hlásí jako "unconfigured device" a v podstatě nevím, jak bych ho ve victron config přiřadil, není to ani paralel ani vícefázový systém...
3.) tohle souvisí s bodem 2, když jede druhý měnič, VRM jej bere zároveň jako spotřebu ze sítě a zároveň jako DC spotřebu, co s tím? Dá se tohle nějak obelstít?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo1st
Příspěvky: 1034
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Body 2 a 3 sú presne tá nevýhoda "sériového" systému a presne preto nie je ani oficiálne podporovaný. Vo VRM budeš mať bludy, takže ak chceš mať korektné dáta, treba tam pridať elektromery a dáta vyčítať z nich (napr. do HA alebo len čisto odčítaním).
Ako to možno troška obísť je pripojiť druhé GX na generátor menič a dáta o spotrebe si potom dorátať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kodl69
Příspěvky: 1357
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

celková spotřeba mi sedí, smartshunt to změří všechno, spíš jde o nějakou estetitku, než že bych neměl naměřený co se děje.
Ještě jsem narazil na jeden detail, a to je to, že když se druhý měnič vypne, tak pocvakají celkem zběsile relátka v multiplusu a pípne UPS jako ž enějakej pokles napětí. Tj rád bych nějak slušně řekl multiplusu, že se vypne "síť" chvilku před tím, než se to doopravdy stane.
Celý tohle jsem dělal proto, že se blíží doba, kdy 0.5kWh dalšího měniče v paralelu bude to, co mi bude chybět k ostrovnímu provozu... Včera jel druhej měnič celkem 3h, a to ještě jenom proto, že jme "energeticky hýřili" tj chtěl jsem to otestovat. 8.6kWh z měniče 2, 21kWh z měniče 1 .
Dynamický nastavování limitu vst. proudu přes node red vypadá že funguje dobře, ale samozřejmě chce to delší testování.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
pibi
Příspěvky: 185
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Victron komunita

Příspěvek od pibi »

Spouštíš předřazený měnič signálem generator start and stop? Nevšiml jsem si, že by vyváděl nějaké psí kusy.
Snímek obrazovky 2024-07-23 082633.png
Nejde z automatizace před vypnutím generátoru zadat střídači ignore AC in?
A po zapnutí to zase zrušit?
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Kodl69
Příspěvky: 1357
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

to je právě to, co jsem nikde nenašel. možná zkusit přes node red nastavit "inverter only" jestli se odpojí od "generátoru". Dneska to ale nebudu testovat, nemám v baterkách elektriky nazbyt...
Ono se nic zvláštního neděje, jenom při tom cvakání relátek je opozorovatelnej problik žárovek, a dvakne mi i relé v UPS, vzásadě to ničemu nevadí, ale když je někdo detailista...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 409
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

Kodl69 píše: pon zář 09, 2024 3:08 pm to je právě to, co jsem nikde nenašel. možná zkusit přes node red nastavit "inverter only" jestli se odpojí od "generátoru". Dneska to ale nebudu testovat, nemám v baterkách elektriky nazbyt...
Ono se nic zvláštního neděje, jenom při tom cvakání relátek je opozorovatelnej problik žárovek, a dvakne mi i relé v UPS, vzásadě to ničemu nevadí, ale když je někdo detailista...
Cvakání relátek je většinou ESS Relay test. To dělá v ESS, když se odpojí od sítě. Ty používáš ESS? Na sériové zapojení střídačů je ESS zbytečný, ne?
Kodl69
Příspěvky: 1357
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

nemám tam ess, relátka procvakají ve chvíli, kdy se to přifázuje k druhýmu měniči. Ony nějaký relé cvaknout musí, třeba "mezizemní" se v té chvíli odpojuje, a jistě spínají síťový relé, jinak by na sítovým vstupu bylo napětí při provozu měniče. A to stejný proběhne naopak při vypnutí druhýho měniče. Mám to hned vedle pracovny, tak to vícenásobný cvaknutí poměrně dobře slyším, dřív jsem na takový zvuky nebyl zvyklej.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 99
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am
Bydliště: Dobrá u Frýdku-Místku
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9450
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Victron komunita

Příspěvek od Vladimir Mahr »

xmasin píše: pát kvě 31, 2024 9:45 pm
jbb píše: pát kvě 31, 2024 9:02 am Z hlediska SW: Upgradovat Venus na Venus Large, zapnout Node-RED a naprogramovat poměrně jednoduchou rutinu ve smyslu SOC>95 zapni relé, SOC<90 vypni relé. Eventuálně doplnit i podmínkou aktuální sluneční výroby.
Jediný problém vidím v tom, že je to trošku "bum-bác regulace", není možné škálovat využití přetoků (bylo by fajn mít třeba tři "slabé" spirály a spínat podle aktuálního přetoku- ale na to by zase nestačily ty dvě relé na Cerbu, muselo by se přidávat.
Dvě relé Cerba stačí, ale chce to mít 3F spirálu uspůsobenou tak, že lze zapnout jen jednu spirálu (mají to nové dražické bojlery určené pro fotovoltaiku připadně 3F spirály TJ a TPK). Vtip je v tom, že první relé sepne stykač, na kterém je první spirála, při přetoku odpovídajícímu výkonu první spirály (spirála je 3 kW, resp. 4 kW podle typu, takže má výkon 3x 1 kW nebo 3x 1,35 kW), pokud přetok dál stoupá tak se při dosažení druhé hranice (výkon je na 2/3 celkového výkonu spirály) tak se první spirála odepne a připne se přes tykač ovládaný druhým relé spirála 2 a 3. No a pokud výkon stoupá dále tak se opět připojí první spirála a ohřev jede na plný výkon. Nevím jestli to jde naprogramovat přímo v Cerbu, ale mohlo by. Sám to mám takhle naprogramované v Loxonu.
Ahoj začal jsem tím, že jsem si koupil https://www.topenilevne.cz/drazice-tj-g ... kw-p38381/ a mají tam v dokumentaci napsané, že zapojení je 3 PE-N AC 400 V/50 Hz. Jinými slovy 3 krát 400V a já potřebuji 3 krát 230V. Poraď mi, která dražická topná spirála má 3 krát 230 V. Děkuji.
Hybridní fotovoltaika 3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/70, Cerbo GX, realizoval MM Craft s.r.o. Ing.Miroslav Matis
Momo
Příspěvky: 745
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

Vladimir Mahr píše: stř zář 18, 2024 8:31 am
xmasin píše: pát kvě 31, 2024 9:45 pm
jbb píše: pát kvě 31, 2024 9:02 am Z hlediska SW: Upgradovat Venus na Venus Large, zapnout Node-RED a naprogramovat poměrně jednoduchou rutinu ve smyslu SOC>95 zapni relé, SOC<90 vypni relé. Eventuálně doplnit i podmínkou aktuální sluneční výroby.
Jediný problém vidím v tom, že je to trošku "bum-bác regulace", není možné škálovat využití přetoků (bylo by fajn mít třeba tři "slabé" spirály a spínat podle aktuálního přetoku- ale na to by zase nestačily ty dvě relé na Cerbu, muselo by se přidávat.
Dvě relé Cerba stačí, ale chce to mít 3F spirálu uspůsobenou tak, že lze zapnout jen jednu spirálu (mají to nové dražické bojlery určené pro fotovoltaiku připadně 3F spirály TJ a TPK). Vtip je v tom, že první relé sepne stykač, na kterém je první spirála, při přetoku odpovídajícímu výkonu první spirály (spirála je 3 kW, resp. 4 kW podle typu, takže má výkon 3x 1 kW nebo 3x 1,35 kW), pokud přetok dál stoupá tak se při dosažení druhé hranice (výkon je na 2/3 celkového výkonu spirály) tak se první spirála odepne a připne se přes tykač ovládaný druhým relé spirála 2 a 3. No a pokud výkon stoupá dále tak se opět připojí první spirála a ohřev jede na plný výkon. Nevím jestli to jde naprogramovat přímo v Cerbu, ale mohlo by. Sám to mám takhle naprogramované v Loxonu.
Ahoj začal jsem tím, že jsem si koupil https://www.topenilevne.cz/drazice-tj-g ... kw-p38381/ a mají tam v dokumentaci napsané, že zapojení je 3 PE-N AC 400 V/50 Hz. Jinými slovy 3 krát 400V a já potřebuji 3 krát 230V. Poraď mi, která dražická topná spirála má 3 krát 230 V. Děkuji.
Podle schéma (obr. 7) to vypadá, že TJ 6/4 3,3 je má tři topná tělesa zapojená do hvězdy se středem zapojeným na nulu. Podle mě by to mělo jít provozovat tak, že do toho můžeš pustit 1/2/3 fáze a budeš mít výkon 1,1/2,2/3,3 kW. Ta provozní kontrolka by svitila jenom při provozu na fázi 1.

Já mám jiné těleso, 6 kW, původně pro tři fáze. Na infolince mi poradili, abych zapojil střed na nulu a můžu to používat tak, jak jsem popsal výše. A že tím přijdu o záruku.
Neboli do schématu podle obrázku 7 jsem doplnil ten černý vodič, který propojuje střed s N a původně tam nebyl.

Ale stejně bych zavolal, telefon spíš neberou než berou, na maily odpovídají rychle.
Že se díváš na schéma zapojení a ptáš se, jestli by něčemu vadilo, že bys poslal do bojleru jenom L1, aby jako svítila zároveň ta kontrolka.

Předpokládám, že ten vodič bude mít dostatečný průřez. Pokud by se topné těleso provozovalo na tři fáze, tak tím vodičem nepoteče téměř žádný proud, ale může se snadno stát, že na distribuci vypadne nějaká fáze a pak by tím už proud šel, tak počítám, že na kousku drátu výrobce nešetří.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 99
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am
Bydliště: Dobrá u Frýdku-Místku
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9450
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Victron komunita

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Momo píše: stř zář 18, 2024 8:55 am
Vladimir Mahr píše: stř zář 18, 2024 8:31 am
xmasin píše: pát kvě 31, 2024 9:45 pm
Dvě relé Cerba stačí, ale chce to mít 3F spirálu uspůsobenou tak, že lze zapnout jen jednu spirálu (mají to nové dražické bojlery určené pro fotovoltaiku připadně 3F spirály TJ a TPK). Vtip je v tom, že první relé sepne stykač, na kterém je první spirála, při přetoku odpovídajícímu výkonu první spirály (spirála je 3 kW, resp. 4 kW podle typu, takže má výkon 3x 1 kW nebo 3x 1,35 kW), pokud přetok dál stoupá tak se při dosažení druhé hranice (výkon je na 2/3 celkového výkonu spirály) tak se první spirála odepne a připne se přes tykač ovládaný druhým relé spirála 2 a 3. No a pokud výkon stoupá dále tak se opět připojí první spirála a ohřev jede na plný výkon. Nevím jestli to jde naprogramovat přímo v Cerbu, ale mohlo by. Sám to mám takhle naprogramované v Loxonu.
Ahoj začal jsem tím, že jsem si koupil https://www.topenilevne.cz/drazice-tj-g ... kw-p38381/ a mají tam v dokumentaci napsané, že zapojení je 3 PE-N AC 400 V/50 Hz. Jinými slovy 3 krát 400V a já potřebuji 3 krát 230V. Poraď mi, která dražická topná spirála má 3 krát 230 V. Děkuji.
Podle schéma (obr. 7) to vypadá, že TJ 6/4 3,3 je má tři topná tělesa zapojená do hvězdy se středem zapojeným na nulu. Podle mě by to mělo jít provozovat tak, že do toho můžeš pustit 1/2/3 fáze a budeš mít výkon 1,1/2,2/3,3 kW. Ta provozní kontrolka by svitila jenom při provozu na fázi 1.

Já mám jiné těleso, 6 kW, původně pro tři fáze. Na infolince mi poradili, abych zapojil střed na nulu a můžu to používat tak, jak jsem popsal výše. A že tím přijdu o záruku.
Neboli do schématu podle obrázku 7 jsem doplnil ten černý vodič, který propojuje střed s N a původně tam nebyl.

Ale stejně bych zavolal, telefon spíš neberou než berou, na maily odpovídají rychle.
Že se díváš na schéma zapojení a ptáš se, jestli by něčemu vadilo, že bys poslal do bojleru jenom L1, aby jako svítila zároveň ta kontrolka.

Předpokládám, že ten vodič bude mít dostatečný průřez. Pokud by se topné těleso provozovalo na tři fáze, tak tím vodičem nepoteče téměř žádný proud, ale může se snadno stát, že na distribuci vypadne nějaká fáze a pak by tím už proud šel, tak počítám, že na kousku drátu výrobce nešetří.
Moc děkuji za info. Nemám ty vědomosti co ty ale, na obr.č 7 je jiné zapojení než na obr.č.9. Takže to nesprávně uvádí prodejce 3x400V, Dražice to mají dobře. Podle výkonu topné spirály je zapojení. Já ji mám výkonu 3,3 kW a tam je zapojení hvězda. Vybalil jsem spirálu z balíku a ta tam na rozdíl od prodejce má na technickém štítku údaj 3x230V/50Hz.
Děkuji, za tvůj komentář, už jsem propadl depresi, že jsem špatně koupil.
Hybridní fotovoltaika 3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/70, Cerbo GX, realizoval MM Craft s.r.o. Ing.Miroslav Matis
mihlit
Příspěvky: 155
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od mihlit »

U těch obrázků 7 a 9 je i uvedeno jaké výkonové verze se ten obrázek týká.

K výpadku fází L1, L2, L3 - když by vypadla jedna (L3), tak tam poteče 1x proud v opačné fázi než je L3 aby právě po sečtení s L3 to dalo tu očekávanou nulu. V případě výpadku dvou (L2, L3), tam opět poteče 1x proud, jako by bylo zapojeno jen L1. V případě výpadku tří, tak tam nepoteče nic :) Takže bych se nespoléhal na to, že výrobce musel vodič dimenzovat kvůli možnému výpadku fází. Nemusel. Lepší ověřit.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 99
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am
Bydliště: Dobrá u Frýdku-Místku
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9450
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Victron komunita

Příspěvek od Vladimir Mahr »

mihlit píše: stř zář 18, 2024 2:28 pm U těch obrázků 7 a 9 je i uvedeno jaké výkonové verze se ten obrázek týká.

K výpadku fází L1, L2, L3 - když by vypadla jedna (L3), tak tam poteče 1x proud v opačné fázi než je L3 aby právě po sečtení s L3 to dalo tu očekávanou nulu. V případě výpadku dvou (L2, L3), tam opět poteče 1x proud, jako by bylo zapojeno jen L1. V případě výpadku tří, tak tam nepoteče nic :) Takže bych se nespoléhal na to, že výrobce musel vodič dimenzovat kvůli možnému výpadku fází. Nemusel. Lepší ověřit.
Moc děkuji za upozornění, ale nemám na to odborně to pochopit. Když to bude regulovat wattrouter tak pokud nebude přebytek na L3, tak tam poteče 1x proud v opačné fázi než je L3 aby právě po sečtení s L3 to dalo tu očekávanou nulu.
Tomu vůbec nerozumím. Přece každou fází teče max 16 A, což je dané jističem. Jestli má každá spirála výkon 1,1 kW tak jí poteče maximálně 1100/230=4,8 A. Spirály jsou 3 takže 3*4,8=14,4 A. Pokud by dvě fáze nejely z důvodu, že není přebytek ve fotovoltaice tak ve třetí fázi poteče 14,4 A pokud bude mít fotovoltaika na této fázi takový přebytek ? Co to je očekávaná nula a proč musí být ?
Hybridní fotovoltaika 3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/70, Cerbo GX, realizoval MM Craft s.r.o. Ing.Miroslav Matis
mihlit
Příspěvky: 155
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od mihlit »

To se týkalo toho, co psal Momo. Ono je to obecně o fungování třífázové soustavy. Každá fáze je posunutá o 120 stupňů oproti předchozí. Je k tomu spousta obrázků. Když budeš mít jen 1 fázi L1, zapojíš tam topné těleso (odporovou zátěž), tak tam poteče proud jak bys očekával. Když je napětí kladné, jedním směrem, když je záporné, opačným, když nula, neteče nic. Teď si ale vem, že máš na L1 230 V, sinusovka je ve svém vrcholu. Pro počítání ve stupních, tak to je sin 90°. Fáze L2 bude v 90°+120°=210° a sin 210° je -0.5, fáze L3 je 90°+120°+120°=330° a sin 330° je taky -0.5 a když sečteš všechno tak 1+(-0.5)+(-0.5) = 0 a tohle v třífázové soustavě platí vždy. Pokud jsou tedy všechny tři fáze stejně zatížené, tak nulovým vodičem neteče žádný proud. Pokud by fungovala pouze fáze L1 a L2, tak by to bylo 1+(-0.5) = 0.5 což je právě ta opačná hodnota, než kolik by se tam podílela ta L3. Výpadek jedné fáze tedy nezpůsobí, že by tam teklo 2x tolik, než samotná L1 nebo samotná L2. Při zapojení L1 a L2 tam poteče N vodičem stejně velký proud, jako by to bylo jen s L1, jen bude fázově posunutý.

To je tak kostrbatě řečeno. Textem bez obrázků se to popisuje hrozně blbě. Pokud to chceš vysvětlit od někoho, kdo umí vysvětlovat lépe, doporučuji toto video od času 4:40. I když zrovna tohle video popisuje speciální případ, kdy se to právě stát nemusí :)
https://www.youtube.com/watch?v=YZMAHz5SB6w
Vladimir Mahr
Příspěvky: 99
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am
Bydliště: Dobrá u Frýdku-Místku
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9450
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Victron komunita

Příspěvek od Vladimir Mahr »

mihlit píše: čtv zář 19, 2024 1:06 pm To se týkalo toho, co psal Momo. Ono je to obecně o fungování třífázové soustavy. Každá fáze je posunutá o 120 stupňů oproti předchozí. Je k tomu spousta obrázků. Když budeš mít jen 1 fázi L1, zapojíš tam topné těleso (odporovou zátěž), tak tam poteče proud jak bys očekával. Když je napětí kladné, jedním směrem, když je záporné, opačným, když nula, neteče nic. Teď si ale vem, že máš na L1 230 V, sinusovka je ve svém vrcholu. Pro počítání ve stupních, tak to je sin 90°. Fáze L2 bude v 90°+120°=210° a sin 210° je -0.5, fáze L3 je 90°+120°+120°=330° a sin 330° je taky -0.5 a když sečteš všechno tak 1+(-0.5)+(-0.5) = 0 a tohle v třífázové soustavě platí vždy. Pokud jsou tedy všechny tři fáze stejně zatížené, tak nulovým vodičem neteče žádný proud. Pokud by fungovala pouze fáze L1 a L2, tak by to bylo 1+(-0.5) = 0.5 což je právě ta opačná hodnota, než kolik by se tam podílela ta L3. Výpadek jedné fáze tedy nezpůsobí, že by tam teklo 2x tolik, než samotná L1 nebo samotná L2. Při zapojení L1 a L2 tam poteče N vodičem stejně velký proud, jako by to bylo jen s L1, jen bude fázově posunutý.

To je tak kostrbatě řečeno. Textem bez obrázků se to popisuje hrozně blbě. Pokud to chceš vysvětlit od někoho, kdo umí vysvětlovat lépe, doporučuji toto video od času 4:40. I když zrovna tohle video popisuje speciální případ, kdy se to právě stát nemusí :)
https://www.youtube.com/watch?v=YZMAHz5SB6w
Moc děkuji za trpělivost.
Hybridní fotovoltaika 3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/70, Cerbo GX, realizoval MM Craft s.r.o. Ing.Miroslav Matis
Kodl69
Příspěvky: 1357
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

ješte k "sériovému" zapojení multiplusů:
1.) v node red jsem napsal něco málo pro dynamické nastavování max. asistenčního proudu z druhého měniče. Nejde nastavit míň než 5.4A (mám 6A) a jako max. jsem dal 17A, ale asi to zvýším, 30s by to mělo dát přes 30A a když se setkají špičkky, tak to kvičí na přetížení.
2.) nelíbilo se mi, že když se vypnul měnič 1, tak měnič 2 musel z režimu "průchozí" do režimu měnič a někdy se stalo, že přetržka napájení shodila PC, blikly hodiny na spotřebičích... Zase, něco málo v node red a přes funkci "custom control" ovládám "/Ac/Control/IgnoreAcIn1" jednoduchou podmínkou. Vypnutí měniče 1 má 20s zpoždění po poklesu spotřeby pod 1kW, tohle ho odpojí hned, a zase zpátky zapne, pokud spotřeba převýší 2kW. Tj napřed je "disable AC IN" nastaveno na 1 a až po zpoždění 30s se vypne první měnič, teda pokud není spotřeba přes 2kW, to se zase nastaví 0 a jede to dál. Při tohle jsou měniče pořád přifázovaný a mají na to přepínání čas. Zatím to testuju a vypadá to dobře.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Victron komunita“