Sdílení...

Odpovědět
Momo
Příspěvky: 763
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Momo »

Som volajaký zmätený.

To jako žádáte o sdílení elektriky ze svého výrobního EANu pro svůj výrobní EAN?

Měl jsem za to, že tohle by mělo být od nějkakého data automatické. V rámci nějakého OZExxx po nějaké prováděcí vyhlášce.
Že se změní to účtování nákupů a prodejů po celých kWh po přetočení registru a pro nákup/prodej silovky (ne distribuci) se budou v těch čtvrthodinách vypořádávat ty rozdíly, jakože bude za každou čtvrthodinu a fázi jenom jedno číslo, buď + nebo -.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Sten77
Příspěvky: 168
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od Sten77 »

Žádáš o sdílení ze svého výrobního EANu do svého EANu pro odběr. Musíš mít 2 EANy jinak to nejde. Automatické to není, musíš si zajistit sdílení elektřiny.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Momo
Příspěvky: 763
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Momo »

jj, 2x jsem napsal výrobní........

nicméně mě to překvapuje
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
duchodce
Příspěvky: 18
Registrován: pát dub 15, 2022 10:37 am
Bydliště: Beroun
Výkon panelů v FVE [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 5

Re: Sdílení...

Příspěvek od duchodce »

Pozor na elektrosmog z chytrých elměrů
https://necenzurovanapravda.cz/2024/09/ ... ni-rizika/
Nikde jsem nenašel údaj o výkonu vysílače! (zřejmě 5G
Beny
Příspěvky: 419
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od Beny »

Jo a na obloze zase práškujou.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/
jahodovák
Příspěvky: 411
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Sdílení...

Příspěvek od jahodovák »

Až zjistíte,co se skutečně děje,tak vás přejde smích,někdy je lepší nevědět i když je pravda,že pravda osvobozuje,někteří ji ač ji vidí,stejně nevěří....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
ClonyXXL
Příspěvky: 246
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od ClonyXXL »

jahodovák píše: pát zář 20, 2024 10:10 pm Až zjistíte,co se skutečně děje,tak vás přejde smích,někdy je lepší nevědět i když je pravda,že pravda osvobozuje,někteří ji ač ji vidí,stejně nevěří....
A chtel jsi tim naznacit neco konkretniho, nebo si mame nasadit cerne bryle?
jahodovák
Příspěvky: 411
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Sdílení...

Příspěvek od jahodovák »

Jak kdo, ne nadarmo se říká,jak si kdo ustele,tak si lehne,ale informace na veřejnoprávních mediích nehledejte,jak se říká,kdo hledá najde,ostatním nemá cenu nic říkat,stajně to nepochopí,nebo bude překrouceno,hezký den a štastnou volbu,a hodně sluníčka na panely...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Momo
Příspěvky: 763
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Momo »

Já mám v levém rameni tři chipy od Billa Gatese, ale už jsem se s tím naučil žít.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
KubisKV
Příspěvky: 262
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od KubisKV »

Pánové informátoři/dezinformátoři, držte se tématu a sdílejte než to smažou
FrantaDvor
Příspěvky: 3
Registrován: úte říj 08, 2024 3:55 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od FrantaDvor »

Zdravím mám dotaz. Už asi rok máme na domu solární panely (Jižní Čechy) i s baterkou a teď jsme se dozvěděli od známých, že je nějak možné sdílet energii. Máme o službu zájem kvůli mamce, která žije ve vedlejší vesnici, ale nevíme, jestli se máme registrovat do sdílení sami nebo s pomocí. Našel jsem na netu že tuhle službu nějak poskytuje E.ON a ČEZ. Máte někdo prosím nějaké zkušenosti s jedním či druhým? Děkuju.
dako
Příspěvky: 11
Registrován: stř črc 26, 2023 6:13 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od dako »

Bacha ještě na jednu věc, na sdílení (nebo nákup spotované elektřiny) je potřeba mít měření typu B nebo C, když pominu výměnu elektroměru za 4k7 kč tak je tam i roční poplatek 1548,-kč ČEZu za průběžné měření. Při spotřebě pod 1,5MWh, což je spotřeba běžného bytu v paneláku je to na zvážení, jestli se to vůbec vyplatí. Ale zase chápu, ono to 1/4h měření něco stojí. Dobrou noc.
CEZ_zmena_mereni.png
Mex
Příspěvky: 430
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Mex »

dako píše: sob říj 12, 2024 12:53 am Bacha ještě na jednu věc, na sdílení (nebo nákup spotované elektřiny) je potřeba mít měření typu B nebo C, když pominu výměnu elektroměru za 4k7 kč tak je tam i roční poplatek 1548,-kč ČEZu za průběžné měření. Při spotřebě pod 1,5MWh, což je spotřeba běžného bytu v paneláku je to na zvážení, jestli se to vůbec vyplatí. Ale zase chápu, ono to 1/4h měření něco stojí. Dobrou noc.
Kde jsi žil v posledních létech? To jsi nezaznamenal, že průběhové měření dostaneš od distributora zdarma když patříš do jedné z kategorií:
- máš oficiálně připojenou FVE
- jsi zaregistrován v systému sdílení energie
- máš vyšší spotřebu energie než 6 MWh/rok
- máš 2-tarifní sazbu (zatím platí jen na území distribuce EG.D)

S tím, že časem bude průběhové měření rozšířeno plošně i všem ostatním.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 412
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Sdílení...

Příspěvek od vk_1 »

Mex píše: sob říj 12, 2024 1:17 am průběhové měření dostaneš od distributora zdarma když patříš do jedné z kategorií.......
Přesně tak.

Jen bych dodal, že je potřeba splnit nějaké požadavky na podobu ELM rozvaděče. Velmi často distributor odmítně elměr nainstalovat, protože rozvaděč nesplňuje jejich podmínky.
Očekávám, že časem budou ty podmínky zmírňovat, jinak by neměli šanci to naintalovat všem podle zákona. Stejně jako se postupně zmírňovaly podmínky pro instlaci FVE.....
Kostěj
Příspěvky: 160
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Sdílení...

Příspěvek od Kostěj »

A ještě se sluší dodat, že i když díky sdílení dokážete odběr od dodavatele stáhnout hodně nízko, nemůžete požádat o sazbu D01d, případně dodavatel tuto sazbu automaticky zruší, a to na obou stranách. A rozdíl v platbě za jistič 3x25A D01d a D02d je kolem 130Kč/měsíc.
dako
Příspěvky: 11
Registrován: stř črc 26, 2023 6:13 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od dako »

Aha, tak to se omlouvám, až teď mě to trklo, že pokud o to průběhové měření požádám přes EDC jako EANo, tak si vlastně posunu ten stanovený typ měření na B, a tam by to zpoplatněno být nemělo, pokud se tedy jedná jen o změnu měření v OM.
Energetický zákon 458/2000Sb §49 - Měření odst. 7

Pokud zákazník požádá provozovatele distribuční soustavy o instalaci měřicího zařízení vyššího typu než měřicí zařízení stanoveného typu, provozovatel distribuční soustavy požadované měřicí zařízení instaluje. Zákazník je v takovém případě povinen uhradit provozovateli distribuční soustavy rozdíl nákladů na měřicí zařízení, jeho instalaci, provoz a odečty požadovaného měřicího zařízení oproti měřicímu zařízení stanoveného typu.
Tak jo, dík, hned jsem klidnější :D .

edit: Kostěj, to je v klidu, D02d se většinou předpokládá.
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

přečetl jsem si toto vlákno o sdílení a úplně jsem netušil, co za "sprosté výrazy" tady používáte - iterace, alokační klíč... Následně jsem strávil nějaký čas studováním brožury EDC Vyhodnocení sdílení elektřiny a musím říci, že jsem měl úplně jinou představu, jak budu sdílet elektřinu s rodinou. |Zaprvé jsem nepočítal, že ji budu sdílet sám sobě v místě výroby zpět do domu, Ale pochopil jsem, že to má své výhody. Za druhé jsem si myslel, že ostatní přebytečnou vyrobenou elektřinu kompletně dodám rodině, pokud bude můj přebytek nižší než celkový odběr "rodinných míst". Moje představa byla taková, že si třeba určím, že můj dům je priorita jedna a budu mít problém s fází, tak si to prostě vykryji sdílenou elektřinou a zaplatím jen distribuci. Ono to nebude nejspíše moc často, ale prostě je to priorita 1. Do priority 2 pak nacpu poměrově rodinu a pokud jedno z míst nevyužije přebytek, tak se přesměruje do jiného místa, které má nedostatek. A Obchodník bude mít smůlu.
Ale priorita má úplně jiný význam a na základě nastavení alokačního klíče a principu iterace se mi nejspíš stane, že část přebytků stejně půjde obchodníkovi, i když by je využila "rodinná místa" protože alokační klíč má sice svoji jasnou logiku, ale selský rozum se mi z toho vytrácí. Ale neudělám s tím nic, bude třeba dost zvážit, jak nastavit alokaci, ale v případě, že jednotlivá odběrná místa nemají zcela jasné a předvídatelné scénáře odběru, je to problém.
dako
Příspěvky: 11
Registrován: stř črc 26, 2023 6:13 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od dako »

To já zas nerozumím v EDC tomuhle:

Registrace skupiny sdílení elektriny -
- zákazník/výrobce
- S využitím distribuční sítě - ve skupině sdílení budou EAN v různých lokalitách nebo budu sdílet jen sám sobě na jedné adrese s jedním elektroměrem


sám sobě budu sdílet s využitím distribuční sítě na jedné adrese - tim využitím distribuční sítě chápu, že budu platit DS polatky, tak nevím :)
FishBone
Příspěvky: 46
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Sdílení...

Příspěvek od FishBone »

Ano, pokud budete sdílet sám sobě, tak je to s využitím distribuční sítě a tudíž platíte distribuční poplatky.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

icemaster píše: pát říj 18, 2024 8:49 am Ale priorita má úplně jiný význam a na základě nastavení alokačního klíče a principu iterace se mi nejspíš stane, že část přebytků stejně půjde obchodníkovi, i když by je využila "rodinná místa" protože alokační klíč má sice svoji jasnou logiku, ale selský rozum se mi z toho vytrácí. Ale neudělám s tím nic, bude třeba dost zvážit, jak nastavit alokaci, ale v případě, že jednotlivá odběrná místa nemají zcela jasné a předvídatelné scénáře odběru, je to problém.
Podle mě bude ta realita pro "malé šmudly", jako jsme my (tj. dům s FV a k tomu 1-2 odběrná "rodinná" místa), mnohem jednodušší. Budou v zásadě 3 stavy:
1. posílám do sítě přebytky - v tom okamžiku je výkonu přebytek a i při jen částečné alokaci jednotlivých míst budou (ve většině 1/4 hodin) vykryta.
2. nic neposílám - to je úplně nejjednodušší, asi nevyžaduje další popis :D
3. posílám z baterky - vzhledem k omezeným kapacitám a vysoké ceně baterek to bude poměrně nízký výkon a bez nějaké extra komunikace mezi OM to bude z velké části házení perel (kapacity baterie) sviním (DS). Při přesném řízení ta fixní alokace a omezený počet iterací nebudou mít zase až tak velký vliv, odhadem kolem 20% zhoršení.
Já osobně od října pokrývám stavy 1 a 2, stav 3 neplánuji a až budou nějaká data, dám vědět.
MP75
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 12, 2024 3:17 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od MP75 »

Ještě jsem to nestudoval (připojení FVE v bytové domě se táhne...), ale mám/měl jsem tuto představu:

- co nespotřebuji z výroby FVE (jako OMv - majitel) jde jako přetok do DS,
- tento přetok mohu sdílet s dalšími byty v domě (OMp) - rozděleno dle alokačních klíčů (bez poplatků distributorovi, po "vlastních" drátech v bytovce),
- teprve nespotřebované přetoky jsou do DS...

Vyvede mne někdo z omylu? Co vlastně znamená "sdílet sám sobě"? Můžete dát nějaký příklad? V mém případě (viz. výše) to platí/neplatí?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

MP75 píše: pát říj 18, 2024 4:26 pm Ještě jsem to nestudoval (připojení FVE v bytové domě se táhne...), ale mám/měl jsem tuto představu:

- co nespotřebuji z výroby FVE (jako OMv - majitel) jde jako přetok do DS,
- tento přetok mohu sdílet s dalšími byty v domě (OMp) - rozděleno dle alokačních klíčů (bez poplatků distributorovi, po "vlastních" drátech v bytovce),
- teprve nespotřebované přetoky jsou do DS...

Vyvede mne někdo z omylu? Co vlastně znamená "sdílet sám sobě"? Můžete dát nějaký příklad? V mém případě (viz. výše) to platí/neplatí?
Je to tak. Kromě toho se tu řeší případy (třeba můj), kdy "sdílím sám sobě" v jediném místě (vzniká to měřením po fázích), nebo kdy to něldo posílá z domu do bytu, nebo na chatu a tak. V těchto případech se DS poplatky platí. :roll:
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

MP75 píše: pát říj 18, 2024 4:26 pm Ještě jsem to nestudoval (připojení FVE v bytové domě se táhne...), ale mám/měl jsem tuto představu:

- co nespotřebuji z výroby FVE (jako OMv - majitel) jde jako přetok do DS,
- tento přetok mohu sdílet s dalšími byty v domě (OMp) - rozděleno dle alokačních klíčů (bez poplatků distributorovi, po "vlastních" drátech v bytovce),
- teprve nespotřebované přetoky jsou do DS...

Vyvede mne někdo z omylu? Co vlastně znamená "sdílet sám sobě"? Můžete dát nějaký příklad? V mém případě (viz. výše) to platí/neplatí?
- s těmi přetoky to není úplně tak pravda. Když něco nespotřebuješ v bytě, můžeš to v BD poslat ostatním podle akolačního klíče, ale může nastat situace, a určitě nastane, že i když mám sám přebytek a jiný nedostatek, tak ne vše mu pošleš. Prostě část elektřiny si od tebe vezme, část si vezme ze sítě a ty část pošleš distributorovi - problém je zakopám v tom alokačním klíči.
blbě se to vysvětluje, ale obrázek snad mluví za vše... bytu 4 chybí 10 kWh, ale ty pošleš 6 ven, místo abys mu je dal a chyběly mu jen 4... Samozřejmě můžeš udělat druhou a následnou iteraci, ale stejně mu vše nepošleš :))
Přílohy
Snímek obrazovky 2024-10-18 191829.png
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

dnes jsem se zaregistroval u EDC, vyplnil návrh smlouvy, došel ověřit podpis na poštu a poslal do EDC. První krůček hotov.
MP75
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 12, 2024 3:17 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od MP75 »

icemaster píše: pát říj 18, 2024 7:17 pm
- s těmi přetoky to není úplně tak pravda. Když něco nespotřebuješ v bytě, můžeš to v BD poslat ostatním podle akolačního klíče, ale může nastat situace, a určitě nastane, že i když mám sám přebytek a jiný nedostatek, tak ne vše mu pošleš. Prostě část elektřiny si od tebe vezme, část si vezme ze sítě a ty část pošleš distributorovi - problém je zakopám v tom alokačním klíči.
blbě se to vysvětluje, ale obrázek snad mluví za vše... bytu 4 chybí 10 kWh, ale ty pošleš 6 ven, místo abys mu je dal a chyběly mu jen 4... Samozřejmě můžeš udělat druhou a následnou iteraci, ale stejně mu vše nepošleš :))
Však jasné. Pokud mám dle alokačního klíče "nárok" na 25%, můžu "nasdílet" max. jen 25% z toho, co zrovna FVE vyrábí, resp. dodává ke sdílení... to se dá napsat jednou větou... ;)

Přečetl jsem si znovu celé toto vlákno a po shlédnutí videa na EDC webu (sdílení sám sobě), kde Vám komplikovaně 7 minut vysvětlují, že A-B=C, si připadám jako úplnej blbec... :stupidme: Takže mne prosím trkněte... K čemu je dobré "sdílet sám sobě" s asymetrickým střídačem a s 3 fáz. rozvodem? Nebo je to snad povinnost se takto registrovat u EDC při tom, když chci sdílet přebytky s dalšími OM???

Pave69? Psal si, tuším, že máš zkusmo nastaveno sdílení na výrobně 50%, na dalším bytě 50%. Proč ne na tom dalším bytě 100%? Tedy "vezmi si vše, co nespotřebuji na výrobně"? Co mi uniká?
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“