Fronius Symo a komunikace modbus

Odpovědět
Raww
Příspěvky: 88
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Fronius Symo a komunikace modbus

Příspěvek od Raww »

Zdravíčko!
Prosím o pomoc. Potřeboval bych poradit/nakopnout co dělám špatně při nastavení komunikace s Froniusem protokolem modbus TCP.
Sestava je následující 4x Fronius Symo Advanced (2x 10kW, 2x5kW), každý osazený Datamanagerem 2.0. V konfiguraci povolen modbus TCP. Správně v síti ethernet s pevnými IP adresami.
Problém mám "pouze" s komunikaci modbus TCP. Pro standardní komunikaci používám respektive bych rád používal, svůj prográmek běžící na pozadí jako služba, který by periodicky četl data a ta ukládal do databáze. Spojení se naváže, ale bohužel mě to vrací hlášení kódu 0x02 illegal data address :(
Pro rychlejší otestování používám ještě freeware CAS Modbus Scanner, který se chová úplně stejně: naváže spojení, ale je vráceno hlášení 0x02 illegal data address.
Vyzkoušel jsem samozřejmě číst o adresu/adresy vedle či různý počet dat, ale vždy to skončí špatně.

Ještě jsem vyzkoušel číst data přímo pomocí skriptu v PHP. A ten mi to vyčítá správně. Je mu úplně "jedno" na které adrese (z platného rozsahu) začnu číst a je mu i jedno jestli čtu 1 byte, 2 nebo jakýkoli jiný rozumný počet.

Stejné chování je u všech čtyř datamanagerů.

Prostě skript v PHP mi jede čtení i zápis bez problémů. Aplikace (CAS Modbus Scanner) vždy vrací 0x02 illegal data address.

Měl byste někdo nápad, kde může být chyba :?:
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
kamils
Příspěvky: 118
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Fronius Symo a komunikace modbus

Příspěvek od kamils »

Čtou oba programy a PHP se stejným Function codem?
Raww
Příspěvky: 88
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Fronius Symo a komunikace modbus

Příspěvek od Raww »

Ano, oba čtou FC 03 - read holding registers tj. adresy 40001 -> dle manuálu Froniusu a jeho mapy registrů
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
kamils
Příspěvky: 118
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Fronius Symo a komunikace modbus

Příspěvek od kamils »

Tak jediné co mě napadá je použit analyzátor protokolů (Wireshark, ...).
Nebo ještě zkusit rozjet někde v sítí nějaký modbus slave simulátor a porovnat příchozí pakety.interpretac
Edit:
ještě jedna myšlenka, nemůže být problém v interpretaci adresy (hex, dec).
Naposledy upravil(a) kamils dne stř srp 07, 2024 1:32 pm, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 403
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Fronius Symo a komunikace modbus

Příspěvek od Mex »

To PHP to čte ze stejné IP adresy? Tj. běží na stejném PC?
Jde o to, jestli tam není nějaký filtr na IP adresy. Třeba že by po resetu měnič odpovídal jen na první IP adresu, která se k němu přihlásila.
Pokud to na stejném PC neběží, tak bych zkusil to PHP na jiném PC, případně nějaký ten testovací Modbus klient na tom PC, kde teď jede PHP.

Jinak je to snadný úkol, nalogovat komunikaci na Ethernetu (nejznámější SW je Wireshark, jak psal už kamils, ale jsou i jiné) a porovnat odlišnosti.
Obecně problémy kdy to někde jede a někde ne jsou ty snažší, protože se dá porovnat rozdíl.
Raww
Příspěvky: 88
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Fronius Symo a komunikace modbus

Příspěvek od Raww »

Čtení běží z jednoho PC/jedné IP. Port 502 blokovaný není, protože by to jinak ani nenavázalo spojení. To zařízení na požadavek do programu CAS pošle kód chyby, ale do PHP to pošle data.
Interpretaci adres mám v desítkové soustavě v obou prográmcích.
Prográmek Wireshark neznám, možná to stojí za úvahu, ale stejně mi to asi nevyřeší problém protože CAS je "hotovej", takže stejně problém asi neobejdu...
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
Mex
Příspěvky: 403
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Fronius Symo a komunikace modbus

Příspěvek od Mex »

Tak když to nejde tak to nejde.
Jak říkávaly babičky - když se nechce, je to horší, než kdyby se nemohlo.

Když je to na jednom PC a tedy tedy nehrozí nějaké problémy typu komunikace jen s jednou IP, tak to odlogovat a najít rozdíl je snadné a rychlé řešení.
Ale musí se chtít.
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“